Policie nezjistila, kdo střílel na dům významného lobbisty Ulčáka

4. květen 2016

Střelba na dům pražského lobbisty Martina Ulčáka zůstane zřejmě neobjasněna. Policie totiž nevypátrala, kdo na konci roku 2014 střílel Ulčákovi přímo do oken jeho domu. Případ proto kriminalisté podle zjištění Českého rozhlasu odložili.

„Pachatele se vypátrat nepodařilo. S tímto rozhodnutím policie se ztotožnila státní zástupkyně. V případě, že se objeví nové skutečnosti, se bude v prověřování pokračovat,“ říká mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová s tím, že případ policie odložila na přelomu roku.

Podnikatel Ulčák měl předloni v zimě obrovské štěstí. Kulka ho minula o pár centimetrů a zasáhla jen jeho televizi. Zachránilo ho zřejmě dvojité okno, které změnilo směr střely.

Ač policie případ prověřovala jako pokus o vraždu, nedokáže s jistotou říct, jestli někdo mířil přímo na Ulčáka.

„Na tuto otázku bychom dokázali odpovědět ve chvíli, kdybychom dopadli pachatele, který tuto střelbu vedl, a ten nám svůj úmysl prozradil,“ vysvětluje pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Ulčák nechtěl střelbu na svůj dům v pražských Dejvicích vůbec komentovat. Jisté ale je, že si na objasnění najal soukromé detektivy. A právě ti navedli policii k tomu, aby si pozvala k podání vysvětlení i bývalého šéfa Sazky Aleše Hušáka.

Proč zrovna jeho, není jasné. Sám Hušák nechtěl odpovědět ani na to, zda na výslechu byl. Prý chce nejdříve zjistit, kdo konkrétně médiím tuto informaci dal.

„Až mi sdělíte zdroj, označení, funkci, hodnost, způsob získání, jsem připraven vám odpovědět,“ říká Hušák, který měl s Ulčákem v minulosti obchodní spory.

Martin Ulčák se kromě Hušáka dobře znal i s odsouzeným lobbistou Romanem Janouškem. Z odposlechů, které zveřejnil server Lidovky.cz, mimo jiné vyplynulo, že muži spolu řešili například Janouškovu dopravní nehodu.

V minulosti, krátce po vypuknutí sametové revoluce, se Ulčák stal předsedou Socialistického svazu mládeže. V lednu 1990 socialistickou organizaci přejmenoval na Svaz mladých, ale za dva roky v ní skončil. Dnes je z něj významný podnikatel a lobbista.

autor: mch
Spustit audio