Policie navrhla obžalovat hokejového trenéra Růžičku ze zpronevěry

28. duben 2016

Případ bývalého trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky zřejmě skončí před soudem. Policie ho podle zjištění Českého rozhlasu navrhla obžalovat ze zpronevěry. Měl se jí dopustit tím, že přijal od podnikatele Miroslava Palaščáka půl milionu korun, ale peníze nezanesl do účetnictví hokejové Slavie, které tehdy šéfoval.

„Mohu potvrdit, že dnešního dne ukončili vyšetřovatelé oddělení hospodářské kriminality vyšetřování tohoto případu vyhotovením návrhu na podání obžaloby pro trestný čin zpronevěry. Tento návrh pošlou v nejbližších dnech příslušnému státnímu zástupci,“ řekl mluvčí policie Tomáš Hulan.

Bývalý trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička už dříve řekl, že šlo o sponzorský dar. Poté ale tvrdil, že to byla půjčka. Za zpronevěru hrozí Růžičkovi od jednoho do pěti let vězení nebo může dostat peněžitý trest.

Případ Vladimíra Růžičky

Bývalého reprezentačního kouče podezřívají policisté, že ještě jako trenér hokejové Slavie chtěl po rodičích mladých hráčů peníze za to, že jim pomůže v kariéře. Svědectví rodičů zveřejnil loni na jaře investigativní reportér Radiožurnálu Janek Kroupa.

„Synovi byla nabídnuta smlouva v hodnotě pěti tisíc korun s tím, že účast v družstvu mužů není podmíněna jenom hokejovou dovedností, ale zároveň také vztahem ke Slavii, který by se měl projevit nějakým peněžním darem. A ten bychom měli předat panu Růžičkovi. Bylo to tři sta tisíc korun,“ popsala nabídku například paní Jana.

Jako první obvinil Vladimíra Růžičku už před mistrovstvím světa v Praze podnikatel Miroslav Palaščák. Na internetu zveřejnil nahrávku, která naznačovala, že zaplatil tehdejšímu trenérovi hokejové Slavie peníze za to, že jeho syn bude moci dál hrát hokej.

Růžička prý peníze skutečně přijal, pak je ale vrátil. Hokejový svaz neudělal žádná unáhlená rozhodnutí a Růžička u týmu před domácím šampionátem zůstal.

„Byl bych za šaška, kdybych si na základě toho, co je v současné době k dispozici, dovolil odvolat trenéra 14 dní před mistrovstvím světa v České republice,“ prohlásil tehdy svazový šéf Tomáš Král.

Jenže korupční kauza nabrala na obrátkách po šampionátu, když reportér Radiožurnálu Janek Kroupa se svými redakčními kolegy začal pátrat víc do hloubky.

„Z mého pohledu byla ta svědectví velmi věrohodná, zároveň u každého z nich byl velký strach, protože Vladimír Růžička má do hokejového světa z mého pohledu až neuvěřitelný vliv. A ti rodiče měli samozřejmě strach, protože některé z těch dětí pořád hrají,“ upozornil Kroupa.

Ještě v den odvysílání reportáží, ve večerních hodinách 9. června, Vladimír Růžička odstoupil z postu trenéra národního týmu. Ve svém prohlášení vinu popřel.

„S ohledem na pokračování mediální kampaně, která je proti mé osobě již od doby před domácím hokejovým šampionátem soustavně a účelově vedena, jsem se rozhodl odstoupit z funkce trenéra českého hokejového národního mužstva,“ uvedl Růžička.

autor: mch
Spustit audio