Policie do konce roku zkontroluje největší muniční sklady po celém Česku

31. říjen 2014

Policie zkontroluje největší muniční sklady po celém Česku. Reaguje tak na nedávnou explozi munice ve Vlachovicích na Zlínsku. Policisté by měli do konce roku prověřit až dvacet vytipovaných objektů. Do celostátní akce se zapojí experti, kteří se specializují na státní kontrolu střeliva.

Kontroly se budou týkat deseti až dvaceti největších skladů s municí v zemi. „Budou nad rámec kontrol, které Policie České republiky provádí ve skladech výbušnin,“ říká policejní prezident Tomáš Tuhý a pokračuje:

„ Policie provede ještě do konce roku více než deset kontrol vytipovaných objektů. Jde o sklady, které jsou velmi podobné tomu skladovému prostoru, který byl postižen výbuchy.“

Podle Tuhého začnou kontroly na začátku listopadu. „V tuto chvíli vyhodnocujeme, jaká bude potřebnost policistů, kteří mají certifikát pro provádění státní kontroly, pro potřeby Zlínského kraje,“ informuje.

„Přesný harmonogram bude v příštím týdnu a pak budeme schopni postupně začít některé z kontrol,“ dodává.

"Kontroly se zaměří především na dodržování zákona o nakládání se zbraněmi a střelivem. Budou kontrolovány i licenční podmínky. Předmětem kontroly je i způsob zabezpečení munice, a pokud budou zjištěna pochybení, budou zahájena příslušná řízení, ať správní, nebo i trestní,“ konstatuje Tuhý.

Do celostátní akce se zapojí experti, kteří se specializují na státní kontrolu střeliva. Ve Vrběticích však mezitím stále operují pyrotechnici. Ještě dnes mluvil ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD o tom, že epicentrum výbuchu se chová jako kráter sopky.

Čtěte také

„Podmínky na místě jsou velmi extrémní, exploze takového rozsahu v našich podmínkách je ojedinělá. Případně jiné nehody související s výbušninami byly vždy v o dva řády menším množství než tady. Šlo o explozi desítek tun výbušnin,“ popisuje náměstek ředitele Pyrotechnické služby Policie ČR Miloslav Žán.

Obava z dalších výbuchů je prý stále opodstatněná. „K výbuchům fakticky stále dochází. Snažíme se eliminovat náhodné výbuchy způsobené zvěří,“ vysvětluje Žán a dodává:

„Nicméně procesy, ke kterým došlo v rámci exploze, jsou extrémní, takže tam mohly být připraveny podmínky pro další působení výbušnin. Úkolem pyrotechniků je zabezpečit prostor, vyčistit ho od zbytků munice, zajistit bezpečnost dalších policistů.“

autoři: vlk , rok , kap
Spustit audio