Policejní exprezident Petr Lessy žádá po státu 1,2 milionu a omluvu

28. červen 2014

Bývalý policejní prezident Petr Lessy, který dnes pracuje jako přidělenec na Slovensku, chce od ministerstva spravedlnosti milion dvě stě tisíc a omluvu. Finanční satisfakci žádá za více než roční stíhání, které soud loni v říjnu zastavil. Obžaloba ho vinila z pomluvy a zneužití pravomoci.

Lessy žádá odškodné za takzvanou nemajetkovou újmu. Konkrétně tvrdí, že bylo poškozené jeho dobré jméno a čest, a to tím, že byl více jak rok trestně stíhán. Kromě toho také podotkl, že ho hodně peněz stál jeho advokát, což se projevilo v jeho rodinném rozpočtu.

„Určitě budu chtít újmu, která mi vznikla soudními výlohami a podobně. Především náklady na trestní řízení, protože to bylo nejdominantnější, a potom ještě takzvaný očekávaný příjem, který jsem měl mít,“ upřesnil Lessy.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřiny Hrochové má úřad na vyřízení Lessyho žádosti šest měsíců.

„Žadatel si nárokuje po státu odškodnění za nemajetkovou újmu a veřejnou omluvu v konkrétních sdělovacích prostředcích a webových stránkách, a to našeho ministerstva, ministerstva vnitra a Policie České republiky,“ doplnila Hrochová.

Petr Lessy byl policejním prezidentem od ledna 2011 do srpna 2012. Důvodem jeho odvolání bylo obvinění, že v září 2011 dal médiím prostřednictvím policejní mluvčí dokumenty očerňující náměstka zlínské krajské policie Jaroslava Vaňka.

Lessyho nahradil Martin Červíček, ale loni v říjnu soud Lessyho stíhání pravomocně zastavil a tehdejší ministr vnitra Martin Pecina zrušil rozhodnutí o Lessyho propuštění. Policie tak měla od loňského prosince dva policejní prezidenty, protože Červíček odmítl funkci dobrovolně opustit.

Dvojvládí po 36 dnech ukončilo další Pecinovo rozhodnutí, kterým Červíčka z místa prezidenta sesadil. Novým šéfem policie je Tomáš Tuhý, který byl předtím náměstkem policejního prezidenta.

Trafika pro Lessyho?

Lessy nyní pracuje jako policejní emisar pro Slovensko a Maďarsko. Sídlo má v Bratislavě na české ambasádě. Je v kontaktu s policisty, domlouvá výměnu informací a jednodušší spolupráci mezi zeměmi. Do terénu se skoro nedostane, jde spíše o práci v kanceláři. Nedávno prý třeba řešil smrt české ženy v Maďarsku.

Česko se bez emisara obešlo několik let. Zatím posledním českým přidělencem na Slovensku byl Jiří Kolář. Z postu odešel v roce 2010, když mu vypršelo funkční období. A tehdejší ministr vnitra Radek John z Věcí veřejných a policejní prezident Oldřich Martinů rozhodli, že jej nebudou obsazovat.

I proto si například místopředseda policejních odborů Daniel Bláha myslí, že jde spíše o trafiku pro Lessyho. „Je potřeba říct, že tato funkce byla před pěti lety zrušena pro nadbytečnost a nyní byla opětovně zavedena, ačkoliv většinu této mezinárodní agendy řeší organizace typu Europol a podobně,“ podotkl Bláha.

autor: mch
Spustit audio