Pokud nouzový stav skončí ke konci dubna, tak se s tím kraje vyrovnají, ubezpečuje hejtman Vysočiny
Soud zrušil s účinnosti od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která kvůli koronaviru omezila volný pohyb. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Co na to říkají kraje? Například hejtman kraje Vysočina za ČSSD pověřený řízením Rady Asociace krajů Jiří Běhounek míní, že by se nouzový stav měl o 14 dní prodloužit.
„V našich zařízeních máme studenty zdravotních a sociálních škol, kteří nám pomáhají, máme možnost nařizovat práci a další věci, který krizový zákon umožňuje. V okamžiku, kdy to skončí, tak tento systém bude rovněž ukončen,“ nastiňuje.
Čtěte také
V té souvislosti poukazuje na videokonferenci hejtmanů, kdy jedenáct z dvanácti bylo pro, aby se nouzový stav ještě o čtrnáct dní prodloužil.
Podle Běhounka se například neřeší otázka ochranných prostředků do škol – v okamžiku, kdy se otevřou, tak by učitelé vybavení mít měli. „Proto jsme říkali, že by bylo dobře, abychom ještě těch čtrnáctí dní získali a dokázali to rozložit. Stala se z toho otázka nákupu osobních ochranných prostředků a pomůcek,“ vysvětluje.
Pokud ale nouzový stav skončí 30. dubna, tak se s tím podle něj kraje vyrovnají. „Vyrovnaly se s povodněmi, nehodami na dálnici, vyrovnají se i s tímto. Kraje to dokážou,“ ubezpečuje.
V případě Vysočiny chybí například ochranné pláště, proto se kraj obrátil na firmy, které se věnují šití oděvů. „Potřeba budou například pro místa odběrových stanů nebo pro pracovníky na operačních sálech,“ říká.
Jak nahradit ztráty nemocnic?
Asociace krajů se shoduje na tom, že je třeba s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami řešit velké finanční ztráty regionálních nemocnic kvůli útlumu výkonu a personálním nákladům spojeným s péčí o pacienty s nákazou.
Konkrétně na Vysočině byla výkonnost nemocnic podle Běhounka třicetiprocentní a propady jsou výrazné. „V řádkách bych to odhadl na desítky milionů korun v každé nemocnici měsíčně,“ upozorňuje.
Jak ale ztráty nemocnicím kompenzovat? „Velmi pozitivní je zvýšení platby o státní pojištěnce, protože to by propad mohlo alespoň částečně vyřešit,“ konstatuje.
Související
-
Rektor Zima: Naši výzvu podporuje řada lékařů. Vláda nemá argument k udržení nouzového stavu
Jedenáct lékařů z Univerzity Karlovy včetně jejího rektora Tomáše Zimy sepsalo výzvu k rychlejšímu uvolňování opatření proti šíření koronaviru.
-
Uvolňování krizových opatření: v pondělí otevřou obchody do 2500 metrů či autoškoly
„Výsledky za Velikonoce dopadly výborně. Potvrdili jsme, že Česká republika se dokáže s virem dobře vyrovnávat a že opatření byla úspěšná. Teď si můžeme dovolit začít uvolňovat opatření rychleji.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Podezření v miliardovém tendru na metro: konkurent napadá kvalifikaci dvakrát vybrané Subterry
-
Turek, Konečná a Klaus? Tajné služby podezřívají Írán a Rusko z hledání spojenců, tvrdí Slonková
-
ONLINE: Při raketovém útoku na Kyjev zemřelo nejméně devět lidí. Dalších 63 je zraněných
-
Ani preventivní opatření nevyloučí šikanu na 100 procent, říká ministr Bek k případu v Hodoníně