Pokud budou školní jídelny zdražovat, tak v řádech dvou až tří korun, ubezpečuje šéf asociace

1. únor 2023

Ode dneška můžou školní jídelny zdražit obědy o pětinu. Ministerstvo školství zvedlo cenové limity kvůli dražším energiím a potravinám. Teď je podle resortu průměrná cena oběda ve školní jídelně 34 korun, tedy o deset korun víc než před šesti lety. Hostem Ranního Interview je výkonný ředitel Asociace školních jídelen Karel Jahoda. 

Podle zjištění České tiskové kanceláře naprostá většina školních jídelen teď zdražovat nebude. Máte stejné informace?

Čtěte také

Ano, máme podobné informace. Je to předvídatelné, protože vyhláška 107 z roku 2005, respektive její novelizace říká jen to, že horní hranice u ceny potravin se zvyšuje o dvacet procent, a je to proto, kdyby došlo k velkému skokovému navýšení cen potravin nebo vstupních energií tak, aby školní jídelna mohla lépe reagovat a oni nemuseli do vyhlášky znova narychlo zasahovat.

Takže cesta správným směrem z našeho pohledu a určitě se nebude navyšovat. A pakliže školní jídelna bude muset přistoupit k tomu, že zvýší ceny potravin, tak to bude v řádech jednoho, dvou, tří korun, víc ne. Tak, aby si vyrovnala ekonomiku.

Musely už jídelny kvůli vysokým cenám omezit nebo úplně přestat nakupovat některé potraviny? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Petr Král , prh
Spustit audio

Související