Podle prezidenta Zemana ČNB možná oslabila korunu úmyslně, aby oddálila přijetí eura

21. srpen 2014

Česká národní banka podle prezidenta Miloše Zemana možná úmyslně devalvovala českou korunu, aby oddálila vstup Česka do eurozóny. Zeman to řekl na brífinku po jednání s odboráři. Podle prezidenta se ČNB bojí, aby nepřišla o své pravomoci. Po přijetí eura by totiž kurz řídila Evropská centrální banka.

„Kroky, které podniká Česká národní banka s devalvací české měny, mohou být motivovány i snahou prodloužit interval, do kdy Česká republika vstoupí do eurozóny,“ řekl prezident Zeman.

„A tím si zachovat kompetenci této instituce, neboť podle Parkinsonových zákonů každá instituce usiluje o to, aby její kompetence byly co největší,“ řekl prezident.

Zeman kroky centrální banky kritizuje dlouhodobě. Guvernér České národní banky Miroslav Singer ale s prezidentovými výroky nesouhlasí.


ČNB oslabila loni v listopadu korunu vůči euru zhruba o sedm procent, aby odvrátila hrozbu poklesu spotřebitelských cen. Za svůj krok čelila kritice. Bankovní rada koncem letošního července konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016.
Pramen: ČTK

Singer už dříve uvedl, že oslabení koruny bylo nutné mimo jiné proto, aby firmám neklesaly zisky a nevznikal tím tlak na propouštění.

S prezidentovým názorem nesouhlasí také místopředseda lidovců Marian Jurečka:

„Myslím si, že by si to Česká národní banka asi nemohla dovolit, nechtěl bych v této věci spekulovat. Termín vstupu do eurozóny je otázka rozhodnutí Vlády České republiky, nikoli politiky České národní banky, která v této věci má být nezávislá.“

„My tu situaci považujeme za fatální. V době, kdy v listopadu loňského roku došlo k intervenci, bylo nám slibováno, že intervence zajistí třicet tisíc pracovních příležitostí. Nevíme o žádné pracovní příležitosti, která vznikla z titulu zhoršení kurzu české koruny,“ kritizuje kroky ČNB i šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Současná vláda premiéra Bohuslava Sobotky chce podle koaliční smlouvy dále připravovat Českou republiku na vstup do eurozóny. Podle květnového vyjádření ministra zahraniční Lubomíra Zaorálka by se tak mělo stát do pěti až šesti let.

V nedávném průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění se proti přijetí eura vyslovily zhruba tři čtvrtiny Čechů.

autoři: mkp , tby
Spustit audio