Podle lékařů mám kosti jako bizon, říká pětibojař David Svoboda. Jak se připravuje na olympiádu v Riu?

14. prosinec 2015

Svou práci bere jako zaměstnání, byť se živí koníčkem. Sport byl pro pětibojaře a olympijského vítěze z Londýna Davida Svobodu vždy zábavou a až později se stal skutečným zaměstnáním, jak připomíná ve studiu Radiožurnálu.

Přístup ke sportu však během let nemění, sport zůstává jeho koníčkem a stále v něm má co dokazovat. Do sbírky zlatých medailí mu chybí už jen ta z mistrovství Evropy. Teď se však soustředí na blížící se olympijské hry v Riu de Janeiru.

Připouští sice, že olympiáda není jen sport, ale také politika a showbyznys. „Sportovní stránka naštěstí vede,“ upozorňuje David Svoboda. Největší sportovní hodnotu má pro něj spíš mistrovství světa, olympiáda s sebou přináší i jiné hodnoty, ať už společenskou prestiž nebo finanční odměnu.

A když právě netrénuje, absolvuje třeba kurz přežití, který pro něj byla prý „zábava“. „Respektovali, že potřebujeme šetřit naše těla, ale nešetřili nás zbytečně,“ tvrdí o vedoucích tohoto tréninku. O detailech prý mluvit nesmí, ale uznává, že během kurzu vyplavil spoustu adrenalinu, a tak ho doporučuje stejně jako třeba skok padákem, který si také vyzkoušel. „Doporučuji oboje,“ tvrdí bez zaváhání David Svoboda.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.