Pod Klínovcem si snowboardisté mohou i zalétat

21. únor 2010
Po Česku

Vyrážíme do zimního střediska, kde i s rodinou žije a trénuje nejlepší český běžec na lyžích, medailista z olympiády ve Vancouveru Lukáš Bauer. Ano, naším cílem je Boží Dar v Krušných horách, který nabízí hned tři lyžařská střediska ve svém okolí. Na běžkách se můžete vydat i do sousedního Německa, a na snowboardu vyzkoušet snowkiting.

"Jsme v areálu Novako, což je areál, který je určený hlavně dětem. Kromě malých vleků a sjezdovek pro děti včetně dětského slalomu stojíme nad snowtubingovou dráhou. Děti jsou v kryté dráze, takže nemohou vyletět a končí v poměrně širokém prostoru. Je to bezpečné a děti se tu vyřádí," uvedl manažer pro cestovní ruch města Boží Dar Petr Masák.

To bylo první místo, na které mě zavedl. Byli jsme pár desítek metrů od náměstí a musím podotknout, že jízdu ve snowtubingové dráze si užívali malí, ale i velcí. A jaké tady jsou vůbec podmínky pro sjezdaře? "Pro sjezdové lyžování přímo v obci jsou podmínky spíše pro slabší, méně vyspělé lyžaře a pro děti. Proto jsme se zaměřili hlavně na dětské lyžování a na rodiny. Naproti tomu jižní svahy, které z druhé strany vedou k Jáchymovu, areál Neklid, jsou už pro vyspělé lyžaře. Tam se také nachází jeden z nejkrásnějších snowboardových areálů v Čechách," přiblížil.

Celková délka sjezdovek na Neklidu je osm kilometrů. Jen čtyři kilometry od obce se pak nachází nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec s největším lyžařským areálem v Krušných horách. Z Božího Daru se tam dostanete skibusy. Nabízejí tu deset kilometrů sjezdovek a navíc U-rampu kategorie superpipe a k tomu snowpark.

Zasněžené náměstí na Božím Daru

Na německé straně hranice stojí za návštěvu areál Oberwiesenthal, známý zejména díky závodům ve skocích na lyžích. A co běžecké lyžování? Slovo má opět Petr Masák: "Vzhledem k tomu, jak toto pohoří vzniklo, je nahoře ploché. V tisíci metrech nad mořem tak máme ideální terény pro běžky. Na naší straně hranice máme 70 kilometrů udržovaných tratí. Ale není problém přejet hranice do Německa a pokračovat asi na dalších 140 kilometrech tratí v Německu."

Charakteristika areálu - KlínovecNadmořská výška: 860-1244 m
Počet a délka sjezdovek: 11 - 10,2 km
lehké / střední / těžké: 6 / 4 / 1
Lanovky a vleky: 2 / 10
Běžecké tratě: 30 km upravovaných běžeckých stop s napojením na Německo, v areálu je 5 km dlouhá upravovaná běžecká trať
Internetové stránky: zima.klinovec.cz

Jedna z běžeckých tratí nesla už před olympiádou ve Vancouveru jméno Lukáše Bauera. A ještě jedno vyžití mohou v Božím Daru nabídnout. "Je tu vyhrazená louka pro snowkiting. Tedy pro lidi, kteří mají snowboardové prkno a pohání je vítr pomocí plachty, kterou mají na laně dlouhém asi 20 až 30 metrů. Je to pěkné. Občas je vidíme létat nad zemí. Teď tam ale nikdo není, protože nefouká vítr," dodal Petr Masák.

Historická radnice na Božím Daru

Když se budete procházet po Božím Daru, narazíte každou chvíli na sošku Ježíška. "Tradice českého Ježíška začala v 90. letech, když Česká pošta hledala obec nebo městečko, které je s Ježíškem spojeno minimálně svým názvem. Tehdy vyhrál Boží Dar a nám se to líbilo. Od té doby se tu vydává poštovní razítko s Ježíškem, každý rok s jiným motivem," uvedl starosta Božího Daru Jan Horník.

Ceny skipasů - Klínoveccelodenní (v hlavní sezóně / mimo sezónu)
dospělý: 530 Kč / 480 Kč
dítě: 400 Kč / 340 Kč
6 dní (v hlavní sezóně / mimo sezónu)
dospělý: 2.490 Kč / 2.240 Kč
dítě: 1.750 Kč / 1.570 Kč

"Vzhledem k tomu, že to mělo velký ohlas mezi veřejností v České republice, nakonec jsme se rozhodli, že bychom to měli marketinkově uchopit. Chtěli jsme se stát obcí, která je přívětivá k rodinám s dětmi a napadlo nás udělat něco ve smyslu českého Ježíška. Lezl nám na nervy americký Santa Claus. Zprovoznili jsme následně dva Ježíškovy okruhy, které mohou děti absolvovat. Na trase mají nějaké dotazy, a když správně odpoví, mohou dostat v infocentru dárečky. Protože chceme ideu dále rozvíjet, byla zde instalována největší schránka Ježíškovy pošty a minulý rok jsme nechali udělat dva a půl metru vysokého Ježíška, jak si ho ve veřejném hlasování navrhly samy děti. Snad se nám do budoucna podaří, aspoň v našem regionu, vytlačit Santa Clause," dodal starosta.

mapa
Zobrazit skiareály Neklid a Klínovec na větší mapě

Dopravní dostupnost - Boží Dar a KlínovecPříjezd autem od Karlových Varů:
V Karlových Varech najedete na silnici I/13 a vydáte se směrem na Ostrov. Za městem se zařaďte na nájezd na silnici I/25 směrem na Jáchymov a Boží Dar. Cesta je dlouhá zhruba 25 kilometrů. Pokud chcete jet až na Klínovec, pokračujte dál a asi 300 metrů před hranicí s Německem odbočte vpravo na silnici II/216, která vás na nejvyšší vrchol Krušných hor zavede.Příjezd autem od Chomutova:
V Chomutově najedete na silnici I/7 a vydáte se k hranicím s Německem. Po asi 9 kilometrech odbočíte vlevo na silnici II/223 směrem na Výsluní a Klínovec. Do Božího Daru můžete pokračovat po silnici II/219. Cesta je dlouhá asi 40 kilometrů.Příjezd vlakem/autobusem:
Do Božího Daru se lze dostat autobusem. Ty jsou vypravovány z Karlových Varů, Chebu, Kadaně nebo Loučné. Z Chebu je rovněž vypravován skibus jedoucí do lyžařského areálu Klínovec.

Spustit audio