Počty seniorů naočkovaných posilovací dávkou stoupají. Ale bude to stačit?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování

Posilovací dávku očkování proti koronaviru dostal zhruba každý desátý Čech, který na ni má po šesti měsících nárok. Počty nenaočkovaných seniorů se ale nedaří výrazněji snížit. Česko v proočkovanosti dospělé populace za evropským průměrem zaostává. Jak moc a jaká je situace v okolních zemích?

Čísla naočkovaných seniorů stoupají pomalu

V Česku stále zůstává 410 tisíc lidí nad šedesát let bez prodělané nemoci a očkování, lidí nad 65 let 280 tisíc. Tyto počty dlouhodobě klesají jen velmi pomalu, o 2 až 3 tisíce za týden. Růstový trend je naopak viditelný u posilovacích dávek. Má ji už přes 110 tisíc lidí a začínají mezi nimi převažovat nejvíc rizikoví senioři.

Česko se nadále řadí mezi méně proočkované státy Evropy. Z dat Evropského centra pro kontrolu a prevenci nemocí k minulému týdnu vyplývá, že u proočkované dospělé populace je Česko mezi zeměmi Evropského hospodářského prostoru a Evropské unie až na 23. příčce ze třiceti.

Máme skoro 67 procent proočkované populace starší osmnácti let. Ze sousedních států jsou na tom ale lépe jen Němci a Rakušané, Poláci a Slováci jsou v očkování ještě pomalejší.

Epidemie zrychluje, očkování ji prokazatelně brzdí

V sobotu přibylo nejvíc pozitivních za víkendový den od konce března letošního roku. Epidemie bude dál zrychlovat, zvlášť pokud dál poroste týdenní reprodukční číslo R. To uvádí, kolik lidí v průměru jeden pozitivní nakazí. Teď je na hodnotě jedné celé a 72 setin – stále nad hranicí rizikových scénářů Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Pokud srovnáme loňský a letošní podzim, tak dynamika nárůstu počtu pozitivních i hospitalizovaných je podobná, jen se zhruba třicetidenním zpožděním. Nebýt vakcín, byla by ta čísla ještě mnohem horší.

autoři: Matěj Skalický ,
Spustit audio

Související