Počítáme s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín, tvrdí Vladimír Tošovský ze společnosti ČEPS

Vladimír Tošovský ze společnosti ČEPS
Vladimír Tošovský ze společnosti ČEPS
Praha a některé regiony nacvičují, jak se chovat, kdyby došlo k blackoutu. Je na čase se začít hroutit, nebo jsme na výpadek elektrické energie připraveni? Ptal se Martin Veselovský Vladimíra Tošovského, předsedy společnosti spravující Českou přenosovou soupravu ČEPS.

„Děláme vše proto, aby k výpadku nedošlo. Cvičíme zaměstnance i dodavatele, abychom předcházeli výpadkům a uměli jim čelit,“ popisuje Vladimír Tošovský s tím, že možné problémy se projeví až při nácviku.

Dá se výpadek elektrického proudu nacvičovat v běžném prostředí, tedy za situace, kdy nedošlo k výpadku elektřiny? „Shodit Prahu a udělat výpadek? To by šlo jen virtuálně. Národohospodářské škody by byly obrovské,“ zamýšlí se a připomíná, že i v Česku máme zkušenosti s výpadky proudu. „Když je špatné počasí, padá vedení a trvá relativně dlouho, než se projeví obnovení dodávek proudu,“ vysvětluje.

Čtěte také

„Problémy se projeví až v situaci, kdy elektřinu nemáme,“ upozorňuje. Jak si Česko poradí s elektřinou z německých větrných elektráren? Proč upozorňuje na problémy spojené s obnovitelnými zdroji energie? A bude dostavěna Jaderná elektrárna Temelín?

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

Spustit audio
autoři: Martin Veselovský, Šárka Ševčíková