Počet mrtvých po zemětřesení v Ekvádoru roste. Do země míří humanitární pomoc

Po ničivém zemětřesení vystoupal počet mrtvých v Ekvádoru na 272, více než 2500 lidí je navíc zraněných. Mezi oběťmi nejsou podle ministerstva zahraničí žádní Češi. Do země nyní míří humanitární pomoc, kterou vyslaly mezinárodní organizace i sousední státy. Ekvádorská vláda vyčlenila pro nejvíce postižené oblasti 300 milionů dolarů.

Nejhorší situace je u pobřeží. Zemětřesení poničilo města Manta, Guayaquil, Portoviejo a hlavně turistické letovisko Pedernales, které je téměř nejblíž epicentra. Oblasti pak zasáhlo ještě asi 160 dotřesů.

Stav nouze úřady vyhlásily v šesti provinciích. Otřesy o síle 7,8 stupně v sobotu večer místního času poničily stovky domů a řadu silnic. I přesto vyzval ekvádorský prezident Rafael Correa národ ke klidu a ke spolupráci.

„Největší prioritou je teď zachraňovat lidské životy, ale samozřejmě řešíme spoustu dalších problémů. Bojujeme s nedostatkem základních služeb, s dodávkami vody a elektřiny a s nedostatkem zásob. Země je ve stavu nouze.“

O pomoc postiženým oblastem se snaží mezinárodní organizace i sousední státy. Pomoc přislíbila například Evropská unie, Španělsko, Peru a Mexiko. Letouny a lodě s humanitární pomocí vypravila Venezuela a sousední Kolumbie.

„Loď plná pitné vody a potravin právě opouští Buenaventuru a míří do Manty. Za chvíli na cestu také vyrazí pětašedesátičlenná jednotka. Jsou zkušení a trénovaní, někteří z nich byli pomáhat na Haiti,“ popsal venezuelský prezident Juan Manuel Santos.

Ekvádor po katastrofě zmobilizoval přes 10 tisíc příslušníků bezpečnostních jednotek, které spolu s více než třinácti sty záchranáři a zdravotníky vyslal do postiženého regionu. Někteří pomáhají při prohledávání trosek, záchranáři totiž tvrdí, že jsou pod nimi stále známky života i přesto, že od tragédie uplynulo přes 24 hodin.

Čtěte také

Jiní musejí pátrat po vězních. Během otřesů v Portoviejo spadla v tamním zařízení zeď a z věznice se dostalo 135 trestanců, necelá stovka z nich je stále na útěku.

Po takto silných zemětřeseních zpravidla následují ještě dotřesy. Ty první Ekvádor zasáhly v neděli kolem poledne a podle seismologa Aleše Špičáka nejspíš nebyly poslední.

„Dotřesy byly zatím relativně velmi slabé, vzhledem k síle hlavního otřesu 7,8. Takže je pravděpodobné, že by nějaký otřes o síle 6, ale i víc, mohl ještě přijít.“

Zemětřesení - Ekvádor