Po stopách Inků, jihoamerických stavitelů

Inkové stavěli zvláštním způsobem. Kromě toho, že jejich sídla byla vysoko v kopcích jihoamerických And, uměli opracovat obrovské kameny do nepravidelných tvarů, ale přitom tak, aby do sebe zapadaly na desetinu milimetru. Tajemství jejich staveb by se skoro dalo přirovnat k egyptským pyramidám. Dodnes se o jejich ohromné říši moc neví.

Město Cuzco v Peru, někdejším srdci říše Inků, je bezpochyby nejvýznamnější archeologické naleziště Ameriky a zároveň nejdéle obývané město na celém kontinentu. Cuzco je zároveň výchozím bodem cesty k tajemnému Machu Pichu.

Cuzco leží 3326 metrů vysoko. Člověk by neřekl, ale výšku našinec bezpečně pozná podle krátícího se dechu, když šplhá po strmých ulicích nahoru. Úzké ulice jako průchody průsmykem, namísto skal vysoké zdi složené z kamenných kvádrů – tak stavěli Inkové.

Jedna zeď patřila paláci, který si nechal postavit jedenáctý inka Huana Capac. Dnes na jeho místě stojí kostel. Další zeď – jedna z největších a nejlépe zachovalých v Cuzcu – chránila soukromí domu takzvaných vybraných žen. Dnes tu stojí ženský klášter.

Kameny, jakkoliv ohromné, jsou k sobě tak těsně a pevně přiloženy, že prý mezi ně nelze zasunout ani tenkou čepel. Mnohé jsou mnohostranné, vytesané až do desítek úhlů.

Inkové stavět dokázali

Qurikancha, dnes klášter svatého Dominika, byl ve své době nejbohatším chrámem říše Inků. Býval doslova obložen zlatem. Pokryt byl sedmi sty zlatými štíty, nemluvě o zlatých a stříbrných kukuřičných klasech, zlatých sochách lam, dětí, oltářích i replikách slunce. Šlo o obrovský poklad, který byl španělskými dobyvateli rozkraden během několika měsíců.

Skutečnou představu o tom, jak dovedli Inkové stavět, získá návštěvník na pevnosti Saksajwaman s klikatými zdmi. Je postavena vysoko nad městem. Navzdory tomu, že z ní zbylo pouhých 20 procent, je stále obrovská

V historii měla vojenský i náboženský význam, její jméno znamená „spokojený sokol“. Právě zde proběhla jedna z největších bitev Inků se Španěly, kteří nakonec zvítězili.

Inkové bojovali marně

Zoufalý boj Inků proti Španělům nakonec skončil v Cuzcu, na pevnosti poseté mrtvolami. Město poté ztratilo na svém významu.

Španělé už byli v Peru pevně usazeni, přesto proti nim roku 1780 vypuklo povstání. Vedl je potomek slavné dynastie Tupac Amaru. Bojoval statečně, byl pronásledován a dopaden. Útěk zpomalila krátce před slehnutím jeho těhotná žena.

Španělé se ovšem chtěli Tupaca Amaru zbavit. Byl obviněn ze zločinů, které nespáchal, a veřejně oběšen na náměstí v Cuzcu.

Jedna z nejkrásnějších katedrál v Peru

Náměstí je pojmenováno, podobně jako jiná náměstí v Peru, „de Armas“, tedy náměstí Zbraní. Je velké, velmi výstavné a lemované podloubím. Zde se nalézají nejlepší turistické hotely i restaurace. Na místě šibenice dnes stojí kašna.

Náměstí zdobí katedrála z 16. století, jedna z nejznamenitější v Peru. Na její stavbu byly použity i kamenné kvádry z pevnosti Saksajwaman.

Na jihoamerické katedrály nejsem příliš zvědavá. Zde jsme však zaplatili vysoké vstupné a prohlíželi si obrazy zobrazující velké místní zemětřesení z roku 1650 i dílo umělce, indiána z kmene Quechua, s názvem Poslední večer. Kristus a jeho učedníci na něm sedí kolem stolu a k jídlu mají přichystanou oblíbenou místní lahůdku: pečené morče.


Zvětšit mapu: peruánské Cuzco

autor: paj
Spustit audio