Po sérii výbuchů zemřelo v egyptské Káhiře už šest lidí

24. leden 2014

Při sérii výbuchů v hustě obydleném centru Káhiry zemřelo dnes už šest lidí a více než padesát dalších utrpělo zranění. Cílem čtyř bombových útoků byly objekty a stanoviště egyptské policie a prostranství před kinem na hlavní ulici vedoucí k pyramidám v Gíze. K násilí dochází pouhý den před oslavami třetího výročí egyptské revoluce.

V egyptské Káhiře vybuchla už čtvrtá nálož. Podle informací státní televize je na místě jeden mrtvý a další tři lidé jsou zranění. K explozi došlo před kinem na hlavní ulici vedoucí k pyramidám v Gíze. Série dnešních bombových útoků v egyptském hlavním městě si tak už vyžádala šest životů.

Největší exploze, při které zahynuli tři policisté a sebevražedný atentátník, těžce poškodila policejní velitelství a přilehlé budovy. Škody utrpělo i protější Muzeum islámského umění, které bylo nedávno po dlouhodobé rekonstrukci otevřené. Výbuch byl podle svědků slyšet kilometry daleko.

„V půl sedmé ráno jsem uslyšel výbuch. Nebyla to obyčejná salva. Všechny to vzbudilo a běželi jsme se podívat, co se děje. V tu chvíli začaly v televizi běžet zprávy o tom, že před policejním ředitelstvím vybuchla automobilová nálož. Ať už to udělal kdokoliv, musí viset! Shovívavost vlády v téhle situaci ničemu nepomůže,“ řekl jeden z obyvatel čtvrti, kde se pumový útok odehrál.

K výbuchu u policejního velitelství došlo krátce před šestou hodinou SEČ. Řidič se pokoušel s autem naloženým výbušninami o vjezd do areálu ředitelství. Explodovalo ještě před bránou.

„Na budovu policejního ředitelství zaútočili automobilem naloženým výbušninami, před chvílí zase bouchla nálož u projíždějícího policejního auta, cílem toho všeho je šířit mezi lidmi strach," řekl na místě nejsilnějšího výbuchu ministr vnitra Muhammad Ibráhím.

Zpravodaj ČRo připomíná, že v Egyptě jde o poměrně nový styl provádění atentátů. Automobilové nálože se sebevražedným atentátníkem jsou známé spíše z jiných částí Blízkého východu.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Místní komentátoři z nich obviňují islamistické skupiny. Jejich cílem je údajně zmaření oslav zítřejšího třetího výročí egyptské revoluce.

Za atentáty ale zřejmě stojí džihádistická skupina ideologicky patřící k Al-Káidě, která si říká Ansar Bejt al Magdís. Má základnu na severním Sinaji blízko palestinské Gazy a přihlásila se už k několika podobným útokům, ke kterým v Egyptě došlo v uplynulých měsících.

Někteří politici i lidé ale z atentátů obviňují Muslimské bratrstvo. Na místě výbuchu se ráno shromáždil dav rozčílených lidí, který provolával slávu vládě a policii a žádal smrt Muslimských bratří.

Muslimské bratrstvo ale výbuchy samo odsoudilo a obvinilo policii z toho, že není schopná pachatele odhalit a podobným akcím zabránit.

autoři: mac , bre
Spustit audio