Plzeň si připomíná osvobození. EU je garantem míru, tvrdí Václav Marhoul a Michal Caban

Plzeň, květen 1945
Plzeň, květen 1945
Každoročně přijíždějí do Plzně veteráni, aby si připomněli konec druhé světové války. Slavnosti svobody jsou však letos jiné, jak ostatně připouštějí režisér Václav Marhoul a choreograf Michal Caban ve speciální vysílání Radiožurnálu z Plzně.

Tentokrát se například objevily pod pódiem v centru Plzně džípy. „Získali jsme válečné příběhy, sledovali jsme, jak vojáci prošli celou Evropou až do Plzně. Zajímalo nás také, kde dnes žijí a kolik třeba mají vnoučat,“ přibližují Václav Marhoul a Michal Caban, kteří se na podobě oslav v Plzni podepsali. Poprvé se tak lidé měli možnost dozvědět něco skutečně osobního o osvoboditelích.

V Plzni se podle obou hostů však nejzajímavěji slavilo v roce 1991, několik měsíců po sametové revoluci. „Bylo to skutečně euforické, protože nikdo nic neorganizoval,“ přibližují. Dnes už podle nich něco takového není možné, a to především kvůli různým nařízením, zvukovým bariérám a povolením. „Už jsme svázaní předpisy,“ konstatují.

Úkoly Michala Cabana a Václava Marhoula však nejsou striktně historické. „Šlo hlavně o koncerty a kulturní akce,“ přibližují, ale povstání v květnu 1945 si podle svých slov dokáží představit. „Pamatujeme si rok 1989, souboje s policisty a stavění barikád z kontejnerů,“ nastiňují.

Čtěte také


Válka tu není jen díky Evropské unii. Právě v Evropě vznikl nacismus a komunismus. Evropa se zdá jako unavená dáma, ale jde o velmi složitý kontinent,“ zamýšlí se Václav Marhoul a dodává: „Evropská unie je správný projekt.

„Židé si říkali, že něco takového není možné. A stalo se to. V roce 1948 si říkali podnikatelé, že továrny jim určitě neseberou. Jenže se to stalo,“ uvažují hosté moderátora Jana Pokorného.

Podle nich je třeba se zamyslet, zda se v naší zemi neděje něco vážného. „Ukrajina není tak daleko. Navíc dnes už není kam utéct, problémy musíme řešit na místě,“ varují.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout přímo v tomto článku a také v iRadiu.