Platforma Tuke.Tv rozšiřuje své působení. Po filmové tvorbě se zaměřuje i na scenáristiku

27. listopad 2025

Tuke.Tv se věnuje zábavnému a publicistickému obsahu s romskou tématikou. V současnosti připravuje dokumentární minisérii Rozdělené životy a ve spolupráci s organizací Slovo 21 otevírá prostor romským autorům pro rozvoj filmové scenáristiky.  

„Pořád jsme online platforma, pořád tvoříme obsah pro sociální sítě - Facebook, Instagram, TikTok, YouTube i Spotify. Velkou novinkou je, že náš pořad Amare lavutara vysílal ČT Art a dá se najít na iVysílání České televize.”

Alica Sigmund Heráková

„Zároveň se posouváme k vývoji větších dokumentárních a hraných projektů,” říká ředitelka Tuke.Tv Alica Sigmund Heráková a prozrazuje, že jedním z klíčových projektů televize je právě dokumentární minisérie Rozdělené životy:

„Jde o příběh romské rodiny, romské maminky, která se snaží dostat svoje děti ze segregované na nesegregovanou školu. Měl by být hotový do konce tohoto roku. Téma desegregace romských dětí ve vzdělávání je vážné téma, jediné, které jsme si vybrali ke zpracování ve větším formátu. Momentálně se děje velká změna v ČR, do které nás tlačí Evropská unie. Probíhají velké změny na úrovni měst, škol, ministerstva i politiky. A to, co se na toto téma natáčí a připravuje, nezohledňuje perspektivu romských rodičů. To bychom tam proto rádi dostali. Ukázat, čemu musí romský rodič čelit, když se snaží o to, aby jeho děti dosáhly na to, na co mají jiné nárok automaticky.”

Čtěte také

Platforma Tuke.Tv rozšiřuje své působení. Vedle filmové tvorby se nově zaměřuje i na scenáristiku. Ve spolupráci s organizací Slovo 21 podpoří romské spisovatelky, kterým nabídne odborné vedení a prostor k rozvoji jejich talentu.

„Naším cílem je spolupracovat s romskými spisovatelkami a učit je psát nejen literární texty, ale i jak psát pro film a televizi. Víme, že je o to zájem a je po tom poptávka i z televizního světa. Kreativní fázi povede režisér Jiří Havelka, z čehož máme obrovskou radost.”

Obsah nejen na sociálních sítích

Tuke.Tv si každoročně získává stále širší publikum a pravidelně zaznamenává nárůst počtu sledujících i diváků.

„Ve sledovanosti na sítích to tolik nepociťujeme, ale je znát, že se o pořadu víc ví. Lidé, kteří “neznají” Tuke.Tv ví, co je Amare lavutara, a to jak Romové, tak lidé z většinové společnosti, což je super.”

Čtěte také

„Naše čísla se ale zvýšila, a to především tím, že sledujeme trendy toho, co se na sociálních sítích děje. My jsme veškerý náš obsah přetavili do podoby minutu a půl dlouhých realů, protože to je to, co lidé umí vstřebat online. Dnes proto máme hezká čísla a naším cílem je prezentovat romské osobnosti, ne ve smyslu elit, ale lidí se zajímavými příběhy napříč ČR. Lidí, kteří jsou ochotni o sobě něco natočit. Chceme, aby bylo vidět co nejvíc Romů, protože jsme unavení z těch neustálých předsudků - Romové jsou buď chudí nebo extrémně bohatí, atd. Není to tak. Romský svět je mnohem plnější a bohatší, je tu strašná spousta lidí, kteří si zaslouží být vidět. A to je náš cíl v onlinu.”

Alica Heráková je přesvědčená, že klíčem k úspěchu ve filmové i televizní tvorbě je otevřená a úzce provázaná spolupráce s profesionály napříč celou audiovizuální sférou.

„Jedním z našich hlavních partnerů je Televizní institut Kamily Zlatuškové, což je vzdělávací televizní instituce, která sídlí v Brně a zároveň je to realizátor festivalu Serial Killer, kterého jsme letos účastníky. Letos budeme mít i vstup v programu, jak v bratislavské, tak v brněnské sekci. Spolupracujeme především s lidmi v České televizi. Důležité je spolupracovat napříč sekcemi a být si vědom toho, že člověk to sám na koleni neudělá. Filmařina je prostě řemeslo a my potřebujeme lidi, kteří ho umí, učí ho další lidi, kteří přicházejí. Bez toho se neposuneme na úroveň, na které chceme být. A my chceme, aby to bylo reprezentativní pro každého, kdo se na to bude koukat.”

autor: Rena Horvátová
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.