Pivo, trdelník a česká muzika táhnou i v Moskvě, ověřili si organizátoři českého festivalu
Kdo se před pár dny ocitl v moskevském Baumanově parku, mohl si vychutnat spoustu českých specialit a taky české muziky. České centrum spolu s Velvyslanectvím ČR v Moskvě tam už podruhé zorganizovalo festival, kterým chce obyvatelům ruské metropole přiblížit naši kulturu nebo gastronomii. O tom, že nepřišlo jen pár zájemců, ale desítky tisíc lidí, se přesvědčila reportérka Ivana Milenkovičová.
Čtěte také
„Postupně se rozehřívali a na konci už byli, myslím, naši,“ usmívá se Filip Cíl, herec a člen folklórního souboru Rosénka. Podle ředitelky Českého centra v Moskvě Hany Skládalové se návštěvníci festivalu nejvíc zajímali o tradiční folklór, o české pivo a také o jídlo a české sklo.
Není nad trdelník
Přípravu kulinářských specialit návštěvníkům názorně ukázali čeští šéfkuchaři a nouze nebyla ani o pestrou nabídku českých piv. Fronta se ovšem stála především na turistický hit posledních let – trdelník. Návštěvníky neodradilo dlouhé čekání ani cena blížící se v přepočtu skoro dvěma stům korunám za kus.
„Moc mi chutná. Byla jsem dvakrát v Praze, takže jsem ho už ochutnala. V Praze je ale samozřejmě ze všeho nejlepší,“ myslí si paní Taťána, která se v moskevském Baumanově parku zastavila jen na chvilku, když jela náhodou kolem na kole. Je místní a ví, že podobné akce tu ambasády pořádají často a málokdy je na nich o zajímavé speciality nouze.
Ach ty Vary
Jiní na rozdíl od paní Taťány ale přišli na český festival cíleně. „Byla jsem dvakrát ještě v Československu, v šedesátém prvním a šedesátém třetím roce. Byla jsem i v Karlových Varech,“ vzpomíná paní Angelina u stánku Karlovarského kraje, kde si listuje lázeňskými prospekty.
„Je to samozřejmě hodně dávno, chtěla jsem si na to ale zavzpomínat a tak trochu pozdravit všechna ta místa, kde se mi tolik líbilo,“ vysvětluje. Ubytování tehdy prý bylo velmi skromné. Ne jako dneska, kdy se jezdí do pětihvězdičkových hotelů. Ani dlouhá cesta vlakem paní Angelině nevadila. „Byla jsem mladá,“ usmívá se.
Hudba sbližuje napříč generacemi
Ani starší ročníky ale nemusely zůstat jenom u vzpomínání. „Třeba vystoupení folkrockové skupiny Fleret je dokonce roztančilo. Vybrali jsme takové písničky, které by se mohly líbit i Rusům. A ono se to chytlo, takže tančili a byli veselí,“ popisuje kapelník Zdeněk Hrachový.
„Byla tam starší paní s taškou. Nejprve si jenom tak podupávala a pak jsem viděl, jak odložila tu kabelu, tančila kolem ní a skotačila s mladými,“ směje se.
Do Česka na skok i o prázdninách
Podobných návštěvníků na český festival přišla celá řada. A občas dorazili i z poněkud překvapivých míst.
„Mluvím trochu česky. Studuju v Brně, jsem v osmé třídě,“ přiznává Máša alias Maruška, která si zrovna prohlíží výstavy maket českých hradů a zámků. Do Baumanova parku dorazila s kamarádkou Polinou. Ta sice česky neumí, ale v Česku už byla dvakrát a moc se jí tam pokaždé líbilo.
Je kam se rozvíjet
Mimochodem, češtinu si mohli návštěvníci festivalu vyzkoušet i na jedné z lekcí. Kdo si ale netoužil trápit jazyk a uši krkolomnými cizími slovy, mohl se jen tak v klidu posadit před hlavní hudební scénu a vychutnávat.
Letošní ročník podle očekávání organizátorů přilákal až 60 tisíc lidí. A podle Hany Skládalové má český festival potenciál i do dalších let. „Je kam se vyvíjet, jen musíme vždy přihlížet ke svým možnostem – jak k personálním, tak k finančním. Ale potenciál to má obrovský,“ dodává přesvědčivě.
Související
-
„Chceš se pomstít turistovi? Pošli ho do Moskvy!“ Náš...
Moskva asi nepatří k těm městům, kde by člověk toužil strávit vysněnou dovolenou. Má to svůj reálný důvod, nebo jde o nespravedlivé předsudky?
-
České jídlo v Brazílii zaujalo. Největší zájem byl o svíčkovou
Typická česká jídla vařil celý týden v brazilském městě Belo Horizonte šéfkuchař Pavel Sapík. V rámci českého týdne – organizovaného českým velvyslanectvím – mohli ...
-
Pivo a Karel Gott – dvě české stálice na německém trhu,...
V Berlíně je možné nakupovat v Tuzexu. Od svého socialistického předchůdce se liší v mnoha ohledech. Jeho berlínský provozovatel, který má na Tuzex v Německu ochran...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy
Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.