Pierce Brosnan dabuje Jirku Dvořáka, raduje se producent. Jak vznikla multimediální show iMucha?

15. květen 2022

Má jít o příběh souboje tvořivosti a destrukce. Tým kolem muzikanta Michala Dvořáka finišuje přípravy na několikrát odloženou premiéru velké multimediální iMucha show. Diváci v O2 Universum v Praze uslyší jak anglickou, tak českou verzi. A také hlas herce Pierce Brosnana. „Pro kredibilitu a prestiž projektu je to celkem zásadní jméno,“ pochvaluje si Michal Dvořák. Jak dlouho pracoval na multimediálním projektu? A proč myšlenka vznikla v Soulu?

Už jenom na dny se počítá do české premiéry multimediální show iMucha v  O2 Universum v Praze. Jaká jsou očekávání?

Čtěte také

Asi jako před každou premiérou. Je to napjatý, lehce hektický, protože i kdyby měl člověk na práci sto let, tak ke konci se to vždycky nahromadí. Člověk zjistí, co všechno by rád to té doby stihnul. Potýkali jsme se s tím, že čas byl dvojsečná zbraň. Na jednu stranu jsme ho měli hodně, protože dvouletej covidovej kriminál nám ho umožnil dostatek. Na druhou stranu odliv peněz, investorů, příležitostí a třikrát přeložení premiéry stojí strašně úsilí a peněz. Takže já už nervozitu zažívám potřetí. Ale doufám, že už naposledy, že to zvládneme.

Inspirací k multimediálnímu programu o Alfonsi Muchovi byla návštěva Soulu. Jak to tehdy bylo?

Zjistili jsme, že Mucha je dodneška obrovským inspirátorem pro kreslíře komiksů a manga. Vyšel tam dokonce stostránkový katalog, kde se kreslíři manga vyznávají k lásce k Muchovi. A vlastně mě napadlo, že stejně jako u Vivaldianna máme původní aranžmá Vivaldiho, ale snažíme se současnými výrazovými prostředky umocňovat původní energii Vivaldiho hudby, tak tady jsme se snažili Muchovy obrazy akcentovat, akcelerovat současnými technologiemi. Různě jsme je jemně rozhýbali, dali jsme jim pohyb, dali jsme jim prostor a hloubku, to znamená obrovskou perspektivu třeba Slovanské epopeji.

Ale zároveň jsme si říkali, jak to budeme komunikovat. Nemůžeme udělat dokument o tom, jak Mucha žil a tvořil. To by nás mladí lidé poslali k šípku. A tak jsme si řekli, že komiks je skvělý komunikační nástroj. Tím krátkým komiksovým příběhem, kde mladý kreslíř komiksů z New Yorku potká mladou studenku dějin umění z Paříže, vyprávíme život a dílo Alfonse Muchy. Myslím si, že se nám podařilo komiksem udělat současný příběh, který by mohl zajímat i současného diváka.

Prý Alfons Mucha miloval nové technologie. To máte asi společné?

Ano. Strašně mě na něm imponuje, že když dělal Slovanskou epopej, tak jednotlivé obrazy si nejdřív vystavil v ateliéru, nechal lidi obléknout, ušít kostýmy, postavil je do poloh, které chtěl vidět v obraze, nafotil si je. Potom obrazy přenášel na obrovská plátna, takže touha po využívání moderních technologií je nám společná.

Jak důležitá je účast herce Pierce Brosnana, který se představí ve dvojroli?

Tak Pierce Brosnan dabuje Jirku Dvořáka. Ta historka je celkem zábavná, normálně je to obráceně, Jirka Dvořák dabuje v těch velkých hollywoodských velkofilmech Pierce Brosnana. Tady je to obráceně. Jirka Dvořák, protože je kamarád, tak dal Muchovi i našemu mladému kreslíři z New Yorku hlas. No a potom to nadaboval Pierce Brosnan.

Ale teď vážně. Pierce Brosnan je člověk, který si vybírá projekty, na který dá takzvaně palec, protože asi, kdybychom měli konkurovat hollywoodským studiím, tak ho v životě nezaplatíme. Ale jsem strašně rád, že uznal, že scénář je i pro něj zajímavý a že na to ten palec dal. A tím pádem se otevírají dveře, které jsou do té doby zavřené. Pro kredibilitu a prestiž projektu je to celkem zásadní jméno.

autoři: Vladimír Kroc , prh
Spustit audio

Související