Pevnost Fort Carré chránila francouzské hranice, později ji proslavil James Bond
Patří k historickým monumentům na jihu Francie. Pevnost Fort Carré zaujme hlavně svou architekturou, která vychází jednoduše už ze samotného názvu. Stavba je samozřejmě čtvercová. Najdeme ji mezi městy Nice a Antibes, právě tam měla chránila francouzské území před nájezdy. Ne vždy se to ale podařilo, jak zjistila naše spolupracovnice ve Francii Marie Sýkorová.
Pevnost je nejlépe viditelná už z přístavu, z města Antibes. Nachází se ve výšce pouhých dvacet šest metrů nad mořem. V pevnosti nás vítá dnešní průvodkyně, Cathy: „Tady jsme v nejstarší části opevnění z roku 1553. Čtyři bašty, které vidíte kolem, byly vybudované až o několik let později. Pevnost začala sloužit svému účelu na konci 80. let 16. století.“
Nedobytné zdi
Pevnost hostila v době míru padesát vojáků a v době války až čtyřikrát víc. Co na první pohled ale hned zaujme, to je samozřejmě tloušťka stěn, které měly být nedobytné.
„Podívejte se tady. Tloušťky stěny věží uvnitř pevnosti jsou čtyři a půl metru. V částech, kde jsou bašty, v jednotlivých špičkách budovy, je pak tloušťka o něco menší. A to mezi dvě a půl a třemi metry,“ ukazuje Cathy.
„Bašty se vybudovaly až později, v druhé části konstrukce pevnosti. A nesou názvy Antibes, Nice, Korsika a Francie. Podle toho, kam která směřuje a před kým měla chránit,“ vysvětluje.
Stráž nad hranicí
Stará kuchyně, která má dvě ohniště, pochází ze 16. století. Teď už ale stoupáme na ochoz. „Abych vás neochudila o historii: pevnost pravděpodobně navrhl vojenský architekt Jean de Renaud. Měla chránit město Antibes a vůbec celou francouzskou hranici, kterou určovala řeka Var,“ poučuje nás průvodkyně.
Pevnost se změnila ještě pod návrhem slavného vojenského architekta Markýze z Vauban.
Teď už se ale můžeme podívat z vyhlídky. „Dvě věže v centru Antibes patří Picassově muzeu a katedrále. Pod nimi vidíte přístav, který má místa až pro 1900 lodí. Je to největší přístav na vodní sporty v Evropě. A to vzhledem k počtu lodí a jejich tonáží,“ říká na ochozu Cathy a vede nás po schodech dolů zpět do pevnosti.
Slavný host James Bond
„Všimněte si těchhle dveří. Velký vstup pro kanóny a malý pro vojáky. Dveře proslavil Sean Connery jako James Bond ve snímku Nikdy neříkej nikdy. Natáčela se tady taky scéna, jak jede na koni a skočí z ochozu do vody. To už ale nebylo přímo tady u nás,“ usmívá se.
Kolem pevnosti je totiž chráněný háj s divokými olivovníky, jak na závěr říká průvodkyně Cathy. Fort Carré patřila k těm spolehlivým, skoro nedobytným pevnostem. Podlehla jen jednou, před třemi sty lety Angličanům.
Související
-
Estonská pevnost Patarei připomíná vězení jako z hororu. Pro sovětské vězně to byla denní realita
Na břehu Tallinského zálivu v Estonsku dlouhá léta chátralo jedno z nejobávanějších vězení v zemi. Letos na jaře se bývalá pevnost otevřela veřejnosti.
-
Středověkou pevnost Fagaraš proměnila rumunská tajná policie v místo smrti a utrpení
Prodlouženou rukou rumunského komunistického režimu byla tajná policie Securitate. Jedno z míst, kde věznila politické oponenty, navštívil zpravodaj Filip Nerad.
-
Podzemní tajemství Nice: rodiště sjednotitele Itálie ukrývá...
Fotografie a záběry z francouzského letoviska Nice obletěly nedávno celý svět. Lidé byli šokovaní útokem tuniského přistěhovalce, který na promenádě zabil kamionem ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.