Petr Vavrouška se vydal s uprchlíky balkánskou cestou. Rozbrečel jsem se, přiznává

8. září 2015

Petr Vavrouška je zpravodajem Českého rozhlasu na Slovensku a nedávno projel balkánskou cestu uprchlíků mířících z Řecka dál do Evropy. Jeho situace sice nebyla nijak komplikovaná, ale jak připouští, i zkušený redaktor má občas slzy v očích.

„Sledoval jsem uprchlíky jako fenomén,“ vysvětluje Petr Vavrouška v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou. A protože v minulosti natáčel například v Pákistánu nebo Afghánistánu, nešlo o jeho první zkušenost se zoufalstvím lidí, kteří opouštějí své domovy.

Vnímání Petra Vavroušky se však časem mění. „Na řecko-makedonské hranici jsem zažil spoustu chvil, které bych dřív bral cynicky, ale teď už ne,“ tvrdí. A jako příklad uvádí situaci, kdy se makedonský policista vrhl s obuškem do davu, v němž byly také rodiny s dětmi. „Když jsem to zpětně hodnotil, rozbrečel jsem se. Představil jsem si sebe se třemi dětmi,“ přiznává a současně dodává: „To byl moment, kdy jsem si uvědomil, že nejsem pragmatický cynik. Na některé věci jsem už citlivější.“

Čtěte také

„Balkánskou cestu jsem projel,“ připomíná Petr Vavrouška svou situaci, která byla o mnoho jednodušší než ta, se kterou se vyrovnávají uprchlíci. „Mohl jsem spát v hotelu a nemusel trávit čas pod širákem v dešti nebo ve 30stupňových vedrech,“ upozorňuje.

Petr Vavrouška, bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu

Často agresivní reakce na uprchlíky hodnotí rozporuplně. „Lidé mají strach z neznámého. Na strachu dřív fungovala třeba katolická církev a dnes na něm společnost také funguje. Rozumím strachu, ale nerozumím agresivní netoleranci,“ zamýšlí se a v další větě kritizuje politiky za nezodpovědnost, se kterou k tak citlivému tématu přistupují: „Měli by dodat, že to zvládneme a že není proč se bát, protože těch pár lidí u nás neznamená žádné ohrožení.“

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autor: šše
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.