Petr Šabach

23. leden 2008

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl spisovatel Petr Šabach. Zajímalo nás, kde se mu nejlíp píše a jak se mu spolupracuje s nakladatelem. Hovořili jsme o nové knížce U mě dobrý, o tom, jak je daleko s psaním o historii českého bigbeatu a jaké historky ze života používá ve svých knihách. Ve čtvrtek 24. ledna bude hostem rozhlasový režisér Karel Weinlich.

O svých humoristických vlohách Petr Šabach říká, že je má díky svému bratrovi, který odmala uměl všechno vtipně glosovat. Knížka U mě dobrý je soubor legračních povídek ze života, ale, jak autor upozorňuje, nejedná se o satiru. Ve vyprávění příběhů používá svoje i cizí historky - vždy však se souhlasem "autora". Pokračuje v psaní o historii českého bigbeatu - to bude rovněž řada povídek, které by však na sebe měly navazovat. Petr Šabach také učí na Literární akademii Josefa Škvoreckého a říká, že talent svých studentů pozná po přečtení několika stránek. Podle svých slov největší problém má, když kvůli knižnímu plánu odevzdává nakladateli anotaci o tom, co píše nebo bude psát, a musí dopředu vymyslet název knihy.

Záznam celého rozhovoru s Petrem Šabachem si můžete poslechnout v Rádiu na přání.

autor: mmk
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.