Petr Rajchert: Nepřivírejte uši!

30. březen 2013
Petr Rajchert

Na vlnách Radiožurnálu zní o víkendu nový hlas. Patří Petru Rajchertovi. Pamatujete si ho ještě, když zpíval s Chinaski? A věděli jste, že má spoustu koníčků, mezi které patří například i řezbářství? Více se dozvíte v rozhovoru s novým moderátorem víkendového poledního vysílání Petrem Rajchertem. Zjistíte třeba i to, za co si při vysílání dělá čárky do notýsku…

Bývalý zpěvák známý především ze skupiny Chinaski, ale také herec a v neposlední řadě moderátor televizního i rozhlasového formátu vás nově provází víkendovým vysíláním Radiožurnálu. Ačkoliv je to zkušený moderátor, který už v Českém rozhlase působil na stanici Český rozhlas Dvojka, je prý při vysílání stále nervózní.

„Už od pátku nemůžu usnout,“ popisuje Petr Rajchert, člověk, který zvládnul vystupování na pódiu i hraní v seriálech. Obě tyto činnosti dnes pro něj prý jsou minulostí.

„Zpívání, to už je strašně dávno. A herec taky nejsem. Neumím si kvůli natáčení například lehnout do postele s cizí ženou, předstírat rozkoš a říkat si, že je to normální.“ vysvětluje Petr Rajchert.

„Jeden film jsem ale přece jenom ještě natočil. Ten bude skutečně poslední! Oslovil mě totiž můj kamarád a skvělý filmař Martin Duba a nabídl nádherný scénář, tak jsem se nechal přesvědčit. Film se bude jmenovat Bella Mia a do kin půjde asi na podzim roku 2013,“ naznačuje.

Ale pojďme se bavit o rádiu!

Vy už jste před Radiožurnálem moderoval v Českém rozhlase. Čím to, že jste se vrátil, a proč zrovna Radiožurnál?
Ano, s rádiem už mám zkušenosti. Začínal jsem na Leonardu s tak trochu jinou reality show Odhalení. Pak jsem několik let moderoval na Dvojce nebo v České televizi. Právě tam, v Dobrém ránu, jsem měl coby hosta Jana Pokorného, šéfredaktora Radiožurnálu. V rámci rozhovoru jsem se ho zeptal, proč každý, kdo jednou pracuje v rozhlase, tam vždycky nechá kus srdce. Honza mi to nějak vysvětlil a po vysílání se mě zeptal: „A nechceš si to ještě zkusit?“ Na takovou nabídku se nedalo odpovědět záporně!

Petr Rajchert

Přišel jste sem zanechat další kus srdce? Proč podle vás lidi zanechávají v rozhlase ze sebe tolik?
Přesnou odpověď neznám. Honza Pokorný tenkrát v televizi odpověděl, že tady na Vinohradské asi bude nějaký genius loci, když tu lidé neváhali položit život za rozhlas…

Teď mě napadá, vy se vlastně pořád pohybujete ve veřejnoprávních médiích. Nenapadlo vás zkusit komerční sféru? Máte ke konceptu veřejnoprávních médií nějaký bližší vztah?
To máte vlastně pravdu. I Česká televize je veřejnoprávní. Nevím proč, ale nikdy jsem to v komerční sféře nezkusil. I když to v určitou dobu chvíli vypadalo, že bych mohl moderovat na komerční stanici, nakonec z toho nic nebylo. Možná mi skutečně je koncept veřejnoprávních médií prostě vnitřně bližší.

A jak vás zatím moderování na Radiožurnálu baví?
Baví mě to moc, ale teprve se učím! Ocitl jsem se tu mezi moderátorskou elitou, alespoň co se rozhlasového vysílání týká. Je tu Honza Pokorný, Lucka Výborná, Martin Veselovský a všichni ostatní! Ani jeden z nich není slabší, proto se jim musím pokusit co nejdřív vyrovnat. Moderovat v rozhlase je mnohem složitější než v televizi.

Jak jste na tom s „doháněním“?
Zatím jsem hrozně nervózní. Teď mě čeká pátý víkend a pořád ještě v noci před svou službou nemůžu spát. První víkend jsem byl úplně mimo. Vůbec nevím, co jsem říkal, a dodnes nemám odvahu si to pustit. Jsem hrozně rád, že si tenkrát posluchači nestěžovali, co to tam máte za troubu. Nebo si možná stěžovali, ale mě to nikdo neřekl. Tímto všem děkuji!

Matěj Pálka a Petr Rajchert

Za co byste se pochválil? Kdy jste si řekl: „Tak tohle se mi fakt povedlo“?
Velice intenzivně se snažím zbavit stresu a už mám částečné výsledky. Teprve až se ho zbavím úplně, budu moct ukázat, co ve mně skutečně je. Ale spousta těch dovedností je běh na dlouhou trať, takže mám o zábavu na delší čas vystaráno. Třeba mluvit do předehry, tak dlouho, dokud nezačne interpret zpívat, to je bonbónek! Zpočátku jsem si dělal čárky, když se mi to povedlo.

A jaké je skóre?
Už jsem s tím záznamem přestal, ale myslím, že třeba za čtyři vysílání jsem měl v notesu 15 čárek. Zatím nic moc!

Takže se od vás můžeme těšit na další moderátorská kouzla?
Kouzla zatím předvádějí moji služebně starší kolegové a já se můžu jenom snažit „opičit“. Po určitou dobu budu ještě hájen – i sám před sebou. Když ale ostatní nedoženu, tak pokud nebudu vyhozen, sám toho nechám. Chci to dělat co nejlíp, protože posluchači Radiožurnálu jsou zvyklí na své skvělé moderátory. A nikdy si neřeknou: „Jo, tenhle se teprve učí, tak přivřeme uši…“

Vyřezává, píše, seje…

„Každý, kdo moderuje, musí být tak trochu podivín,“ komentuje šéfredaktor Radiožurnálu Jan Pokorný koníček Petra Rajcherta. Petr Rajchert si totiž mimo jiné rád vyřezává.

„Poslední můj výtvor je čelo postele,“ říká nový víkendový moderátor a ukazuje na mobilu fotky. Rám na světlo, andělíček, postel – prohlédnout si je konečně můžete sami, pokud jste tak ještě neučinili, v přiložené galerii.

Řezbářská díla Petra Rajcherta přitom za sebou mají složitý návrhářský a výrobní proces. „Návrh vymýšlíme s mojí ženou. Ona ho pak překreslí na dřevo a já ho dlátem dotvořím. Řežu hlavně přes noc,“ říká moderátor.

Bát se, že by kvůli řezbářství pověsil moderátorství na hřebík, prý ale nemusíme. „Živit bych se tím nemohl, protože se toho, co udělám, hrozně nerad vzdávám. Maximálně občas něco udělám příbuzným. Musejí mi ale vždycky slíbit, že mě kdykoliv pustí k sobě domů, abych se mohl se svým výtvorem aspoň pozdravit!“ směje se Petr Rajchert.

Vlastnoručně vyrobená pelest postele

Chci toho co nejvíc stihnout, říká moderátor

Tím ovšem výčet jeho netradičních zálib a koníčků zdaleka nekončí. „Jsem Blíženec, který se blíží k padesáti letům věku, takže mám potřebu toho ještě zvládnout co nejvíc. Třeba později už nebudu moct,“ říká víkendový moderátor Radiožurnálu.

„Píšu psychologický román. Své literární postavy v něm schválně stavím do netradičních a velice těžko řešitelných situací. Pak jsem někdy sám překvapen tím, jak kdo a co řeší.“ nadhazuje Petr Rajchert.

A to není všechno. „Letos na jaře konečně zorám a oseju své políčko. Jedná se o pozemek o rozloze zhruba 3000 metrů čtverečních. Není to mnoho, ale ručně už na to jeden nemá, a tak na stará kolena opravuji starý malotraktor, který jsem si sehnal. Podotýkám, že motorům vůbec nerozumím!“ usmívá se.

Jak je vidět, nejen na moderátorské židli se Petr Rajchert učí nové věci.

Spustit audio
autor: Matěj Pálka