Pětatřicetistupňová vedra budou zabíjet. Nejde o zdravotní stav, ale o fyziku

V souvislosti s globálním oteplováním vznikají stále konkrétnější hrozby. Takzvané vlhké horko bude smrtelné pro obyvatele bez rozdílu. Lidský organismus totiž za těchto podmínek zradí biofyzikální zákony.

Vědci předpokládají, že během následujících desetiletí začne lidstvo čelit nové hrozbě ve formě vlhkého horka. Ohroženy jsou především oblasti Indie a jižní Asie. Pokud bude stoupání teploty pokračovat, očekávají vědci rozsáhlejší katastrofu způsobenou tropickým horkem do konce tohoto století.

Jak uvádí britský list Guardian, horko způsobilo smrt 3 500 lidí v Jižní Africe v roce 2015. Aktuální teplotní rekord v Indii je z loňského roku s hodnotou 51 stupňů Celsia. Horka přitom mohou ohrožovat až tři čtvrtiny populace země čítající přes 1,7 miliary občanů.


Při vlhkosti menší než sto procent se lidská těla ochlazují odpařováním vody, a proto jejich teplota je nižší, než teplota vzduchu. Čím je sušší vzduch, tím silnější je odpařování a ochlazování. Na rozdíl od ostatních veličin je teplota lidského těla bez fatálních následků dlouhodobě neměnná.

Proč tělo nefunguje

Dva horké dny se stejnou teplotou mohou být pocitově odlišné. Na vině je vlkost vzduchu, která ovlivňuje naši schopnost se v daném prostředí ochlazovat.

Podstata problému je tak v celku jednoduchá. Za určitého tlaku, teploty a vlhkosti přestane být lidské tělo schopno se ochlazovat. Nezáleží na tom, zda jste na slunci, ve stínu nebo zda se ovíváte. Teplo, které obvykle vylučujete do okolí, začne proudit opačným směrem. Smrt v podobných podmínkách nastává během několika hodin.

Podle vědců je v tropických oblastech teplota 35 stupňů Celsia horní limit pro lidské přežití. Nejrizikovější oblastí je hustě obydlené povodí řeky Gangy. Globální oteplování se zde projevuje už teď. Podle studie z univerzity v Berkeley spáchalo v souvislosti s oteplováním sebevraždu již 60 tisíc indických farmářů.

autor: jaw
Spustit audio