„Pěstounů je u nás asi 19 tisíc,“ říká předseda sdružení Šmýd. Čím dál více kojenců odchází z dětských domovů do náhradní péče

22. říjen 2022

V dětských domovech postupně ubývá těch nejmenších dětí. Podle zprávy ministerstva práce a sociálních věcí se jim daří hledat náhradní rodinnou péči. Pokud by to tak pokračovalo dál, kojenecké ústavy by za dva roky zůstaly úplně prázdné. „Pěstounů je v Česku asi 19 tisíc, z toho dvě třetiny jsou příbuzenští pěstouni. Náročnost o péče o děti je velká, proto je potřeba intenzitu služby nastavit,“ říká předseda Sdružení pěstounských rodin Pavel Šmýd.

Na začátku roku bylo v domovech asi 140 dětí do tří let, to je o dvě třetiny méně než v roce 2018. Podle dat ministerstva nejvíc kojenců a batolat v ústavech ubylo v Moravskoslezském kraji. Naopak nejvíc dětí zůstává v kojeneckých ústavech v Ústeckém kraji. Čím to tam je? Poslechněte si celý rozhovor.

autoři: Vojtěch Bidrman , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.