Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

Hry bez politických gest. Neochota vyjadřovat své názory byla všudypřítomná

Byla nebo nebyla olympiáda v Pekingu zpolitizovaná? A zabraly výhrůžky pořadatelů, že kdo zpochybní čínské pojetí demokracie, toho pošlou domů předčasně? Pravdou je, že obavy Číňanů, že západní sportovci využijí obrovskou popularitu každé olympiády a pošlou do světa zprávu, co si o čínském pojetí lidských práv, se nenaplnily.

Americká televizní stanice CNN se zamýšlí nad tím, jestli i zimní olympijskou bundu Thomase Bacha, předsedy Mezinárodního olympijského výboru, ušili v otrockých podmínkách lidé z národnostní menšiny Ujgurů na západě Číny.

Čtěte také

A Peking reaguje, že jakékoli zpochybňování toho, že Čína lidská práva dodržuje, potrestá odebráním olympijské akreditace, případně vyhoštěním.

„Budeme sledovat a trestat toho, kdo zpochybní olympijskou chartu, olympijské ideály, ale hlavně zákony naší země. Vítáme olympijské hosty, ale potrestáme ty, kteří přijeli škodit,“ varoval těsně před olympiádou jeden ze zástupců čínského Úřadu pro tisk a informace.

Přísné kontroly novinářů

Hry se nakonec obešly bez politických výstřelků, nikdo na stupních vítězů neudělal žádné politické gesto, kterým by Číňany pobouřil. A nedošlo ani na noční můru pořadatelů – čili překvapivé rozvinutí transparentu nebo baneru, který by světu připomněl, co se děje v Tibetu, v Hongkongu nebo v Sin-ťjangu.

 „Udělat to před televizními kamerami, které by to okamžitě ukázaly celému světu, toho se Čína opravdu bojí. Proto všechny ty přísné osobní kontroly novinářů při každém odchodu z hotelu,“ vysvětluje hongkongský novinář pan Wang.

Čtěte také

Neochota mluvit a vyjadřovat své osobní názory na atmosféru her, nebo na aktuální situaci na rusko-ukrajinské hranici byla všudypřítomná. Setkal jsem se s ní u ruských, holandských, ale překvapivě i japonských nebo italských novinářů.

„Hodně tady kolem sebe slyším, že se cizinci vyjádří až doma. Ano,  také si myslím, že to bude bezpečnější. Ale buďme objektivní – po organizační a technické stránce byly tyhle hry perfektní,“ říká mi nizozemský novinář Tim.

Stejně jako naprostá většina olympijských hostů je i jeho hlavním přáním nespadnout během posledních pár hodin olympiády do pasti, jménem karanténa a karanténní hotel.

autoři: David Jakš , prh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.