Péče o sekačku na trávu před zimou

5. prosinec 2011

Zima se blíží a proto je v tuto dobu aktuální uložení zahradních strojů, které jsme celé léto používali. Na sekačky trávy je zaměřena dnešní Dobrá rada. U sekaček se spalovacími motory je důležité palivo. To můžete z nádržky odčerpat nebo jednoduše vyjet.

Fryč: Zkontrolujeme vzduchový filtr, můžeme ho vyprat, vyčistíme svíčku, do válce můžeme dát lžičku oleje a protáhnout píst do maximální komprese.

Radí Martin Fryč, vedoucí prodejny zahradní techniky v Plzni. U sekaček se čtyřtaktními motory vyměňte i olejovou náplň.

Fryč: Sekačku zahřejeme, vypuštěný olej nahradíme novým.

Olej ve vyplatí měnit právě v tuto dobu, kdy prodejci zahradní techniky nabízejí velké slevy. Důležitá je i kontrola sekací lišty.

Fryč: Sekačku překlápíme vždycky svíčkou nahoru, podíváme se, zda nůž není ohnutý, nikdy ho nevyrovnáváme, ale vyměníme za nový.

Proč nemůžeme čtyřtaktní sekačku přetočit obráceně, jakoby na svíčku?

Fryč: Olej by se z olejové vany mohl dostat do vzduchového filtru, došlo by při spuštění ke značnému kouření a nepravidelným otáčkám.

Sekací lišta může být i naražená při sekání na nerovném terénu. To poznáte při jejím protočení nebo když se sekačka po nastartování chvěje. Ostření a vyvážení svěřte odbornému servisu. U starších typů sekaček s dvoutaktními motory platí stejné zásady, ale odpadá výměna oleje. U elektrických sekaček stačí pouze běžné očištění a kontrola přívodních kabelů a lišty. Strunové elektrické sekačky zbavte zbytků trávy, očistěte větrací otvory u motoru.

Fryč: Zkontrolujeme adaptér a dostatečnou délku struny.

Využít můžete i bezplatných prohlídek, které některé servisy prodejců zahradní techniky nabízejí. Sekačky uskladněte pokud možno v suché místnosti, kde nemrzne.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu