Péče o komín, požární prevence

5. prosinec 2011

Zima už o sobě dává vědět. Začala topná sezóna a hasiči opět začínají vyjíždět k mnohdy zbytečným požárům bytů a rodinných domků. Příčinou může být nepozornost, nepořádek nebo špatný stav komína. Podle Františka Vaško z Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje je prevence proti možnému požáru velice důležitá.

Vaško: Je potřeba nechat čas od času komín odborně prohlédnout. Dnes to už nedělají dobrovolní hasiči, ale kominíci a občan si ho musí pozvat.

Většinu závad poznáte asi i sami.

Vaško: Komín dobře netáhne, lítají z něho jiskry. Při stavbě domu je potřeba věnovat této části velkou pozornost. Musí být nahozený, izolovaný, aby případně nechytl zazděný trám.

Komín by měl být nahozený i na půdě, ne jenom vyspárované cihly.

Vaško: Ano, zvláště když někdy se na vesnici staví domky tak, že se pobíjí dřevem, pak je izolace a zase dřevo. Pokud bude chybět izolace, možnost požáru je velká.

Komín se vyplatí nechat kontrolovat a čistit minimálně jednou ročně. Vše záleží na kvalitě paliva, které k topení používáte. Samostatnou péči si zaslouží kotelna.

Vaško: Měla by odpovídat požárním předpisům, v blízkosti kotle žádné hořlavé látky.

Bezpečnou vzdálenost určuje v návodu k použití výrobce kotle. Stejná zásada platí i u kamen na tuhá paliva. Pozornost si zaslouží i odvod spalin, kouřovod. Netěsnost, propálená nebo zrezivělá trubka se také může vymstít.

Vaško: Také je potřeba pozorně zacházet s infrazářiči, často bývají příčinou požáru.

autor: Jiří Šobr
Spustit audio

Více z pořadu