Pavel Rataj, rodinný terapeut

14. květen 2012

Víte, jaký bývá nejčastější problém mladých párů vychovávajících děti? Plně se věnují rodině a dětem a zapomínají se starat o své partnerství. Také to tvrdí rodinný terapeut Pavel Rataj. Nejen na to, jak o své partnerství pečovat, ale například na to, jak vypadá klasická manželská krize a jak se dá řešit, se jej v pondělí ptala Lucie Výborná.

Manželství je instituce, která legitimizuje partnerskou úroveň. A do ní děti – přestože se v ní plodí – podle Pavla Rataje nepatří. „Mnoho partnerů na to zapomíná. Pečují sice o rodinný systém, ale ne o své partnerství,“ shrnuje rodinný terapeut častou – byť možná překvapivou – příčinu partnerských krizí.

Mnoho problémů, jimž dnešní páry musí čelit, kromě toho podle odborníka vyvěrá z rodinných systémů, z nichž se zrodili dnešní třicátníci a čtyřicátníci – konkrétně z konfliktu mezi dřívějším patriarchálním modelem rodiny a současným pluralitním prostředím, které nabízí mnoho alternativ soužití i sebevyjádření.

Krize v partnerství se u mužů a u žen začíná projevovat různě. Zatímco muži se stahují do sebe a svého soukromého světa, ženy se snaží vypovídat u kamarádek, maminky nebo na sociálních sítích. „V tomto okamžiku vzniká zásadní problém v komunikaci, který je nereflektovaný. A to je problém,“ zdůrazňuje Pavel Rataj.

Pavel Rataj a Lucie Výborná

Zásadním zlomem k lepšímu, který může počínající nebo už probíhající partnerskou krizi zvrátit, je podle rodinného terapeuta ochota ustoupit a naslouchat i tomu, co se člověku nelíbí. „Především u žen bývá patrná velká schopnost obětovat se, aby mohl fungovat rodinný život. A jsou schopny ustupovat i nadále. To my muži nechceme měnit svůj rigidní vzorec. Právě my muži nechceme ustupovat,“ shrnuje Pavel Rataj.

Z jakého důvodu častěji podávají žádost o rozvod ženy než muži? Proč není věrnost otázkou biologického předurčení, ale rozhodnutí? A jaký je recept na šťastné manželství? Také na to se Lucie Výborné svého hosta zeptala. Odpovědi Pavla Rataje si kdykoliv poslechněte v našem audioarchívu.

Záznam celého rozhovoru s Pavlem Ratajem a dalšími Hosty Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu.

autor: als
Spustit audio