Pavel Maurer: Pivní sýr s cibulkou nebo domácí tlačenka? To nemá chybu

22. září 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Maurer při nahrávání své první glosy o jídle pro Radiožurnál

Chodíte rádi do hospod? Pavel Maurer vám přináší tipy na několik dobrých, ve kterých se podle jeho slov zastavil čas. Rajskou z konzervy se šesti nebo kuřecí prso s broskví však na jídelníčku nečekejte.

Miluji hospody, kde se zastavil čas. Díkybohu, je jich stále dost! Jsou to romantické skanzeny minulosti, i když někdy tak trochu proti své vůli. Všechno je tam staré, zamřelé, zatuchlé, málo fungující, ale mému srdci velmi milé.

Obsluha vypadá, jako by se tu zapomněla z minulého století, ženy za pultem si občas tupírují vlasy jako v 60. letech a chlapy u pípy i u stolů jako byste vystřihli z filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky.

Čtěte také

Některé pokrmy jsou příšerné, mastné, tučné, neupravené – buřtguláš, rajská z konzervy se šesti, kuřecí prso s broskví, hranolky na přepáleném tuku a velká obloha čehokoli, co je trochu barevné. Papriky s okurkou, salátem, ředkvičkou, petrželí a páté přes deváté.

Žádná vnitřní harmonie, žádná gastronomická logika. Hlavním cílem je zaplnit talíř do posledního místečka, aby zákazník měl pocit, že nebyl o nic ošizen!

Abych nebyl jen negativní, jsou tu i podniky, které mají skvělou pověst. Třeba v Praze hospůdky U Hrocha, U Jelínků, U Černého vola, U Zlatého tygra, U kata, Na slamníku nebo U Rudolfa. To je tedy, dámy a pánové, mistrovství světa!

Čtěte také

Přiznávám, že i zde se částečně zastavil čas, ale velmi dobře. Jsou to ty pravé české pivní restaurace, kde zlatavý mok je řádně ošetřen a teplé jídlo jen v omezené míře. Ovšem takový pivní sýr s cibulkou, taliány, domácí tlačenka, telecí tlamička s křenem? To nemá chybu.

Až někdy půjdete kolem některé z nich, radím vám dobře, poseďte tam na chvíli. Možná, že to bude vaše poslední šance, protože mně nejde do hlavy, že jsou tyhle podniky schopny se udržet s tak příznivými cenami. Nejsou nějak zvlášť drahé, byť se nacházejí na nejlukrativnějších místech starobylé Prahy – na Malé Straně, Starém Městě, v Bubenči.

Tady si každý restauratér stýská na nepřiměřeně vysoké nájmy a takzvané lepší podniky zde účtují za jídlo i pití mnohonásobně větší ceny. Jak to, že tyhle kouzelné skanzeny ekonomický tlak vydržely, vám fakt nepovím! Ale rozhodně jim držím palce. Jsou nadobro v mém srdci. A když mi náhodou přijede vzácná návštěva ze zahraničí, vždy ji tam s úspěchem zavedu!

autor: Pavel Maurer
Spustit audio