Pavel Maurer: Personál by měl znát dokonale zboží, které prodává

2. únor 2020
Glosa Pavla Maurera

Na obalech potravin najdete vždy jejich přesné složení. Ostatně to nařizuje zákon. Z obalu se už ale nedozvíte, jaká je chuť toho, co kupujete. Odborník na gastronomii Pavel Maurer se proto v pekařství snažil alespoň zjistit, jestli je v rohlíčku dost jeho oblíbené náplně.

Minulou neděli ráno jsem navštívil jedno známé pekařství. Je to menší řetězec několika stejnojmenných podniků, které mají otevřeno denně už od 7.30 ráno, a to i o víkendech! Říkejme mu pro tuto chvíli třeba Františkovo pekařství.

Čtěte také

Jeho nabídka pečiva je skutečně kolosální! Kromě několika druhů chleba si můžete zakousnout nejméně 20 druhů různých pekařských majstrštyků: loupáky, bábovky mramorové i ořechové, buchty s povidly, tvarohem nebo s mákem, pak různé rohlíčky sypané mandlemi, plněné trojhránky, samozřejmě závin, ovocné koláčky nejrůznějších tvarů a rozměrů.

No a teď si představte, jak v neděli, ještě ztichlé brzkým ránem, vstoupíte již před osmou do tohoto chrámu vůní, až se vám zatočí hlava. Já miluji mák v jakékoli podobě, a tak jsem váhal mezi makovým závinem a makovým rohlíčkem. A tak jsem se zeptal prodavačky, kde je víc máku? V závinu to vidím z průřezu, ale obsah máku v rohlíčku poznám teprve až do něj kousnu, a já bych nechtěl být zklamán.

Čtěte také

Protože u mě je to jednoznačné čím víc máku, tím lépe. Jenže to jsem se neměl ptát, protože prodavačka v tomto fantastickém, čerstvým pečivem vonícím pekařství mi odpověděla, že neví. A to mě ranilo! A současně přivedlo na myšlenku, jak je nesmírně důležité, aby personál dokonale znal zboží, které prodává.

Vždy, když se třeba v restauraci zeptám číšníka, jestli je v omáčce mouka, zda maso je stařené, vyzrálé a jaké ingredience obsahuje míchaný zeleninový salát a on odpoví: Počkejte, jdu se zeptat do kuchyně!

Tak to vždy trochu rostu. Jsem sice rád, že obsluha jde vše zjistit ke kuchaři, ale stejně bych zvláště v takzvaných lepších restauracích očekával, že personál ví, co vám nese na talíři. Stejně tak mi připadá, že prodavačka prestižního pekařství by měla znát náplň rohlíčku, který stojí 29 korun. To není malý peníz na to, abyste se vy jako zákazníci spletli a byli zklamáni výslednou chutí ve vaší puse!

Nakonec jsem to tedy risknul a koupil ten tajemný nadýchaný rohlíček-loupáček plněný mákem.A byl skvělý! Tak díky Bohu, pekaře tam mají nejspíš kvalitní!

autor: Pavel Maurer
Spustit audio