Pátrání po českém turistovi nebylo úspěšné

6. srpen 2003
Vysílání v Chorvatsku 2009

Chorvatští záchranáři ukončili několikadenní pátrací akci po českém turistovi. Ačkoli po nezvěstném muži pátrali i vrtulníky a speciálně vycvičení psi, nepodařilo se ho najít. O štěstí naopak může mluvit chorvatský námořník, kterého vylovili z moře téměř po 30 hodinách od chvíle, kdy vypadl z trajektu.

Pátrání po českém turistovi, který se v sobotu sám vydal na túru na horu svatého Ilji nad městem Orebic, bylo ukončeno. Muž si s sebou na výlet nevzal ani potřebné léky ani dostatek vody. Přestože byli do hledání zapojeni horští záchranáři, policisté, dobrovolníci z řad myslivců, speciálně vycvičení psi a vrtulníky, zůstává turista stále nezvěstný a nenašly se po něm ani žádné stopy. Jeho zmizení ohlásila policii majitelka apartmánu v sobotu poté, kdy se hledaný muž v odpoledních hodinách nevrátil z výletu do hor.

Šťastný konec má pátrání po mladém chorvatském námořníkovi, který spadl do vody z trajektu na pravidelné trase Dubrovník - Bari. Tento mladý muž skončil za zatím blíže neobjasněných okolností v moři v průběhu noční plavby v neděli po půlnoci. Nalezen byl až po téměř třiceti hodinách. Celou dobu strávil ve vodě a doplaval až na trajektovou trasu vedoucí z černohorského přístavu Bar do italského města Bari. Námořníka objevili podchlazeného, ale jinak úplně zdravého.

Kvůli dlouhotrvajícími horku a tedy i suchu bude v kaštelecké oblasti omezena dodávka pitné vody. Tamní vodovody a kanalizace budou vodu regulovat ve čtvrtek v čase mezi 8 a 24 hodinou. Současně vyzývají všechny obyvatele i turisty k omezení spotřeby vody na nutné minimum.

Deník Jutarnji List uvedl, že je v těchto dnech v Chorvatsku podstatně více turistů, než vloni touto dobou. Podle oficiálních průzkumů teď v Dalmácii pobývá na dovolené 600 tisíc cizinců, což je o 8 procent více než ve stejném období roku 2002.

Počasí v Dalmácii:
I ve čtvrtek 7. srpna bude v Dalmácii opět velké vedro. Teploty mají vystoupit až na 37 stupňů Celsia. Na severním Jadranu se ale odpoledne může objevit oblačnost.

autor: leš
Spustit audio

Více z pořadu