Parky, stromy, dešťová voda – jak města bojují s klimatickými trendy? Nastiňuje architekt
Počet obyvatel měst se neustále zvyšuje, nárůst je raketový, a pokud se na tento trend nebudeme pečlivě připravovat, tak se můžeme dostat do problému. To jsou slova architekta Osamy Okamury, programového ředitelem mezinárodního festivalu a konference pro obyvatelnější města reSITE. Jak se mění moderní metropole v posledních letech? Nejenom o tom mluvil v rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou.
Čtěte také
Například ve Vídni začínají psát jakousi ústavu města – o čem by mělo město být, aby odpovídalo touhám obyvatel. „Tam si lidé uvědomí, že v zájmu nikoho z nich není vytvářet jakékoliv konflikty, ale spolupracovat tak, aby se jim dobře žilo,“ vysvětluje.
Důležitá je změna pohledu
Díky tomu, že takovýto politický dokument vzniká nejenom shora, ale i zapojením široké veřejnosti, tak získává zcela jinou váhu. „Dovedu si to představit i u nás, není to žádná sci-fi,“ upozorňuje s tím, že tradice velkých pohybů obyvatel známe i v České republice.
Vztahy mezi českou a japonskou architekturou jsou hluboké
U nás se podle něj díváme na integraci nebo migraci jako na problém, zatímco v jiných zemích se na to dívají jako na příležitost. „Změna pohledu na tuto problematiku je důležitá. Diverzita přináší obrovské množství příležitostí,“ doplňuje.
Nechat vsakovat vláhu
Klimatické trendy, úbytek zdrojů pitné vody – to je dnes další velký architektonický problém. Důležitým bodem k zamyšlení je například způsob, jak vláhu, která padá v podobě deště, zachytávat, neodvádět ji okamžitě všechnu do splaškových vod, ale nechávat ji vsakovat tak, aby se postupně odpařovala.
Městům také odlehčují stromy, které odpařují vlhkost, a tím se vzduch ochlazuje. „Parky v Kodani jsou založené na vsakování dešťové vody, takový biotop, který zlepšuje mikroklima,“ popisuje.
Související
-
Ohniště, zákoutí i lavička v keřích. Zahrada je koncept složený z detailů, říká zahradní architekt
Zahrada zobrazuje osobnost, intimní prostor majitele, existují ale i vzácné výjimky – když lidé vytváří mezi svými zahradami vrátka, aby jejich děti mohly procházet...
-
Jak mohou města využívat veřejný prostor? Nastiňuje architekt...
Některá města se rozvíjí neplánovaně, respektive nemají územní plán, a přitom nejsou horší než ty, co se rozvíjí plánovitě. To ale není případ Hamburku, který je vy...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.