Papež navštíví uprchlíky na Lesbu, s některými poobědvá

Papež František dnes přijede na řecký ostrov Lesbos. Návštěvou chce vyjádřit solidaritu s desítkami tisíc uprchlíků, kteří se po uzavření takzvané balkánské trasy v Řecku nahromadili. Pozdraví se s asi 250 běženci v táboře Moria a s osmi z nich poobědvá. Papež chce zároveň podpořit i samotné obyvatele Řecka.

Papež hned po přistání na ostrově zamíří do uprchlického tábora Moria, kde žije aktuálně asi 2500 migrantů.

Společně s konstantinopolským patriarchou Bartolomějem I. a řeckým arcibiskupem Hieronymem II. stráví s migranty asi šest hodin.

Církevní představitelé se mají setkat hlavně s nezletilými uprchlíky a sirotky, v plánu mají také společný oběd s vybranými uprchlíky. Trojice podepíše i společnou deklaraci. Na závěr návštěvy pak uctí oběti migrační krize chvílí ticha.

„Přejeme si, aby papež přispěl k otevření makedonských hranic. Už jsou měsíc zavřené. Doufáme, že nám pomůže, spousta z nás tomu pevně věří. Nakonec je úplně jedno, jestli jsme muslimové nebo křesťané, všichni jsme přeci lidé," přeje si například syrská dívka Ayat z Damašku.

Naděje uprchlíků ale není příliš reálná. Vatikán před cestou papeže zdůraznil, že návštěva má čistě humanitární charakter a nebude se soustředit na politiku, i když se František v Řecku setká s tamním premiérem.

„Papež není politik, hovoří jako člověk, který se snaží zdůraznit základní hodnoty, na kterých stojí evropská kultura. A to je, že nemůžeme obětovat jednotlivce. Protože jednotlivec jako člověk svým osudem, svojí schopností milovat a žít svůj život nemůže být obětován ve prospěch celku. Myslím, že je to základní myšlenka, se kterou František znovu a znovu přichází," zdůraznil Tomáš Holub, plzeňský biskup a generální sekretář české biskupské konference.

Je tedy otázkou, jakým způsobem si návštěvu Františka úřady jednotlivých států vyloží a co od papeže na ostrově zazní. I tak má ale cesta podle zástupce úřadu OSN pro uprchlíky na ostrově Lesbos Borise Cheshirkova důležitou symboliku:

„Uprchlíci musí vědět, že jim někdo naslouchá a že za ně někdo mluví. Jde o silné poselství, když přijede takto významná osobnost, aby jim vyjádřila podporu a solidaritu. Hlavně v době, kdy jsou na vzestupu xenofobní názory a nálady.“

Čtěte také

V Řecku po uzavření balkánské trasy uvízlo na 53 tisíc běženců a v uprchlických táborech roste napětí. Migranti totiž nemohou pokračovat dál do Evropy a mají obavy, že budou odvezení zpět do Turecka.

Papež František na obtížnou situaci kolem uprchlické krize pravidelně upozorňuje a snaží se mezinárodní společenství inspirovat k tomu, aby pomáhalo lidem, kteří musejí kvůli válečným konfliktům opouštět domovy.

Pozornost světa k problematice imigrantů se snaží František obrátit různými činy. Například na velikonoční Zelený čtvrtek odsloužil tradiční mši v uprchlickém centru poblíž Říma. Součástí této bohoslužby je vždy i obřad mytí a líbání nohou. A svět tak vzápětí obletěly fotografie papeže, který tuto službu a zároveň čest prokazuje právě několika vybraným migrantům.