Palestinská správa napsala nebývale ostrý dopis prezidentu Zemanovi

Palestinská správa poslala nebývale ostrý dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Reaguje v něm na nedávné Zemanovy návrhy přesunout české velvyslanectví v Izraeli do Jeruzaléma. Silná kritika ze strany Palestinců přichází v době návštěvy českého prezidenta v Izraeli.

Dopis psaný v angličtině je na hlavičkovém papíře Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) a státu Palestina a je adresovaný přímo prezidentovi Miloši Zemanovi. Je to tak de facto oficiální dopis palestinské vlády.

Podepsaný je vrcholným palestinským politikem Saíbem Irikátem, což je hlavní palestinský mírový vyjednavač. Podle zástupců OOP, s nimiž v Ramalláhu mluvil zpravodaj Českého rozhlasu, byl dopis zaslán včera.

Dopis má poměrně ostrý tón, ale jeho text je na druhou stranu naprosto korektní. Saíb Irikát v něm upozorňuje Miloše Zemana, že jeho stanoviska jsou v naprostém rozporu s mezinárodními rezolucemi.

Konkrétně mu v dopise připomíná, že rezoluce OSN číslo 478 jasně vyzývá všechny státy, aby stáhly své diplomatické mise z Jeruzaléma. Palestinský politik zároveň zdůrazňuje citlivost statusu Jeruzaléma jak pro arabské křesťany, tak i muslimy.

Palestinci v dopise píší, že nemají nic proti tomu, že Česká republika je věrným spojencem Izraele, ale že by zároveň měla respektovat mezinárodní právo a dohody. Zemanovy návrhy podle Palestinců rezoluce porušují, a navíc ohrožují palestinsko-izraelský mírový proces.

Dopis také oznamuje, že palestinská správa předala záležitost k projednání Lize arabských států a dalším mezinárodním organizacím.

Foto dopisu, který palestinská správa poslala prezidentu Miloši Zemanovi
autoři: mac , mta
Spustit audio