Ozvěny dne - zprávy 21. února 2010

21. únor 2010
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Německo se připravuje na největší stávku pilotů v dějinách země. Zrušení letů Lufthansy postihne i Česko. Armádní zakázky by se podle politiků i odborníků měly zprůhlednit. Vraždu předáka palestinského hnutí Hamas řeší Brusel. Počasí zítra bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť, od vyšších poloh srážky smíšené, teploty do 7 stupňů.

Německo se připravuje na největší stávku pilotů v dějinách země

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Už jen hodiny zbývají do začátku čtyřdenní stávky pilotů letecké Lufthansy. Ta zřejmě způsobí chaos na německých letištích. Podle nouzového letového řádu škrtnou největší evropské aerolinky dvě třetiny spojů. Dohoda na poslední chvíli je krajně nepravděpodobná.

Jiří HOŠEK, redaktor, Berlín:
Lufthansa odmítá jednat o možná klíčovém bodu celého tarifního sporu a sice převedení některých linek pod křídla svých zahraničních dceřiných firem. U nich by piloti německého elitního dopravce pobírali mnohem méně peněz. Vedení Lufthansy pilotům nabízí garanci pracovních míst až do konce roku 2012, a to s možným prodloužením až do roku 2014. Na oplátku ale očekává něco víc než jen avizované zmrazení platů po dobu dvanácti měsíců. Kapitáni zítra chtějí se svými stroji ještě absolvovat lety z ciziny. Na německých letištích pak ale hodlají vzdušné koráby odstavit. Lufthansa počítá s přímými finančními ztrátami ve výši zhruba sto milionů eur. Jiří Hošek, Český rozhlas, Berlín.

Stávka pilotů Lufthansy ovlivní i letový provoz nad Prahou

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Stávka pilotů Lufthansy se dotkne i spojů na pražském letišti. Od zítřka do čtvrtka by se to mělo týkat třiceti letů, řekla Radiožurnálu Michaela Lagronová z Letiště Praha.

Michaela LAGRONOVÁ, Letiště Praha:
Jako první by měl odpadnout let z Frankfurtu do Prahy ráno v 9:30 a následně potom samozřejmě z Prahy do Frankfurtu v 10:10. 28 letů, to znamená čtrnáct příletů a čtrnáct odletů, se týká destinace Praha Frankfurt, Frankfurt Praha a dva lety, to znamená jeden přílet a jeden odlet, je Mnichov Praha, Praha Mnichov.

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Kromě pobočky na pražském letišti zřídila Lufthansa pro cestující informační linku na čísle 234008234 a instrukce najdete i na webové stránce www.lufthansa.com.

Armádní zakázky by se podle politiků i odborníků měly zprůhlednit

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Systém zbrojních zakázek se musí změnit. Shodli se na tom politici i odborníci v debatě České televize. Otázky nad průhledností vyvstaly po podezření z korupce při nákupu obrněných transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Více kontrolovat a řídit se zákonem o veřejných zakázkách, to jsou některé návrhy změn, které dnes naznačil v České televizi předseda ODS Mirek Topolánek.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda strany /ODS/:
Zbrojní zakázky nikdy nepodléhaly standardním výběrovým řízením a zákonu o veřejných zakázkách, a to je první problém, druhý problém, ten systém řešení těch zakázek, takzvaná sekce vyzbrojování, je stát ve státě, který si v podstatě dělá, co chce. Já jsem doporučoval paní ministryni, aby ho zrušila, aby zřídila úplně jiný systém výběrového řízení a zavedla vnitřní audit.

Nikola BOJČEV, redaktor:
S tím souhlasí i někdejší náčelník Generálního štábu, generál Jiří Šedivý.

Jiří ŠEDIVÝ, někdejší náčelník Generálního štábu:
Je sice pravda, že část těch parametrů se musí utajit, to je z hlediska spíše ale technických parametrů, nicméně vlastní výběrové řízení, ekonomické záležitosti by měly být úplně otevřené.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Na neprůhlednost armádních zakázek poukazuje i expremiér za ČSSD Miloš Zeman, který teď zastupuje Stranu práv občanů.

Miloš ZEMAN, expremiér za ČSSD, Strana práv občanů:
NATO od nás chtělo 20 transportérů, my jsme koupili 120, já se ptám proč.

Nikola BOJČEV, redaktor:
V souvislosti s Pandury podala ČSSD dvě trestní oznámení. Jedno kvůli prošetření korupce a druhé kvůli pomluvě. V tisku se totiž v souvislosti s údajnou korupcí objevují jména Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka. Nikola Bojčev, Radiožurnál.

Vraždu předáka palestinského hnutí Hamas řeší i Brusel

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Evropská unie chce vysvětlit vraždu lídra radikálního palestinského Hamasu Mahmúda Mabhúha. Atentátníci před měsícem v Dubaji vystupovali s falešnými pasy na jména státních příslušníků čtyř zemí Unie. Dubajská policie podezřívá z vraždy agenty izraelské tajné služby Mosad. A právě na to se chtějí ptát ministři zahraničí Unie svého izraelského kolegy Avigdora Liebermana při jeho návštěvě Bruselu.

Pavel NOVÁK, redaktor, Brusel:
S Liebermanem se nejdřív setká vysoká představitelka Unie pro společnou zahraniční politiku Catherine Ashtonová. Na formální večeři pravděpodobně vyjádří znepokojení z podezření, že domnělí pachatelé atentátu na Mahmúda Mabhúha použili padělané pasy občanů Francie, Irska, Německa a Velké Británie. V pondělí se proto s Liebermanem sejde nejen britský ministr zahraničí David Miliband, ale i jeho kolegové z dalších dotčených zemí. Podle internetového serveru EU Observer atentátníci také používali telefonní SIM karty koupené v Belgii a existuje podezření, že řídící centrum operace bylo v Rakousku. Vzájemné vztahy Unie s Izraelem narušené loňskou ofenzívou v Gaze jsou téměř na bodu mrazu a k nejnovějším událostem proto možná Unie zaujme stanovisko jako celek. Pavel Novák, Český rozhlas, Brusel.

Nizozemsko počítá se stažením svých jednotek z Afghánistánu letos

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Nizozemsko počítá se stažením svých jednotek z Afghánistánu letos, jak bylo plánováno. Prohlásil to premiér Jan Peter Balkenende poté, co se včera rozpadla nizozemská vláda kvůli snaze prosadit u koaličních partnerů ponechání jednotek v asijské zemi další rok tak, jak o to požádaly Spojené státy a NATO. Nizozemský kontingent v Afghánistánu má zhruba 2 tisíce mužů. Pravděpodobný letošní odsun vojáků z Nizozemska by byl špatným znamením pro Severoatlantickou alianci, která vyvinula velké úsilí o posílení kontingentu v Afghánistánu. Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen stále doufá, že Nizozemsko ponechá v této zemi alespoň malý počet vojáků.

Irák se před parlamentními volbami obává nových útoků

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Poslední dva týdny před parlamentními volbami mohou Irák poznamenat dalšími teroristickými útoky a vraždami namířenými proti různým kandidátům. Prohlásil to mluvčí amerických sil v zemi, generál Steve Lanza. Iráčané měli parlament vybírat už v lednu, nakonec vedení země stanovilo termín 7. března. Zatím poslední náznak nestability přineslo včerejší odstoupení významné sunnitské koalice z volebního klání.

Břetislav TUREČEK, redaktor, Blízký východ:
Americký mluvčí v rozhovoru pro deník ašŠark alAvsat řekl, že hlasování ovlivní budoucnost celého regionu. O to více je prý nutné počítat s násilím, které může volbám předcházet. K jejich odložení vedly dohady o rozdělení mandátů mezi provincie a také spor o hlasování v ropné oblasti Kirkúku, kde bojují o moc Arabové, Kurdové a Turkmeni. Napětí mezi šíitskými a sunnitskými Araby zase vyhrocuje diskvalifikace stovek kandidátů pro jejich někdejší příslušnost k baasistickému režimu. Sunnité tvrdí, že jde o snahu vyřadit je ze hry. Po odstoupení některých uskupení hrozí také výzvy k bojkotu voleb, což by silně poznamenalo jejich legitimitu. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Blízký východ.

Zaměstnavatelé v Moravskoslezském kraji: mírné zlepšení ekonomické situace

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Velmi mírné zlepšení, tak hodnotí současnou ekonomickou situaci velcí zaměstnavatelé v Moravskoslezském kraji. "Oživení přichází pomalu a stále je na místě opatrnost," dodává generální ředitel Evraz Vítkovice Steel Zbyněk Kvapík. Jak dodal, dobrou zprávou je, že by v blízké době nemělo hrozit žádné větší propouštění.

Zbyněk KVAPÍK, generální ředitel Evraz Vítkovice Steel:
V loňském roce naše využití výrobních kapacit bylo zhruba na úrovni kolem 70 procent, v letošním roce předpokládáme mírné zlepšení ve využití těch výrobních kapacit zhruba v rozsahu 5 až 15 procent.

Lednové kontroly restaurací České obchodní inspekce

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Na Vysočině a v Jihočeském kraji nejvíc šidí hosty v restauracích. Zjistila to Česká obchodní inspekce při svých lednových kontrolách. Právě v těchto dvou regionech špatně dopadlo 19 z 25 stravovacích zařízení. Hostinští předkládali zákazníkům menší porce masa, nápoje pod míru a časté chyby byly také na účtenkách, kdy host zaplatil víc, než měl. Za prohřešky udělili inspektoři několikatisícové pokuty. Jak kontroly probíhají, to vysvětluje majitel restaurace Lukáš Fiala.

Lukáš FIALA, majitel restaurace:
Většinou přijdou, dají si nějaký nápoj, štamprli a jídlo, oni se většinou toho nápoje nedotknou, pak se to všechno zkontroluje, gramáže a zkontroluje se obsah toho nápoje, jestli odpovídá kalkulaci nebo normě na jídelníčku nebo nápojovým lístku a pak se o tom napíše zápis, a pokud to nedodržíte, tak číšníci většinou dostanou nějakou pokutu, a pokud je to všechno v pořádku, tak se rozejdeme s úsměvem.

Obyvatelé Bratislavy protestují proti výstavbě obřího kasina

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Plány na výstavbu obřího kasina v Bratislavě dostávají vážné trhliny. Proti se kvůli obavám ze zvýšené kriminality postavili obyvatelé čtvrti Jarovce, kde by měl komplex vyrůst a zastupitelé proto odmítli změnu územního plánu. Hazard by měl podle investora přinést na daních do státní kasy 600 milionů eur ročně.

Lubomír SMATANA, redaktor, Bratislava:
Na 30 hektarech plánuje investor postavit nejenom kasino s několika stovkami heren, ale i kongresové centrum, hotely, sportovní halu, aquapark, obchody a restaurace, a to všechno za 35 miliard českých korun. Na veřejném projednávání se sešly stovky lidí a svůj nesouhlas dávaly hlasitě najevo. Primátor Bratislavy celý komplex uvítal pouze za předpokladu, že investor vynechá kasino. Ovšem právě hazard má na celý provoz vydělávat a bez něj nezíská investor potřebné bankovní půjčky a záruky. Proti megakasinu se postavila i Křesťanskodemokratická strana i zatím jediným zastáncem je ministr financí. Lubomír Smatana, Český rozhlas, Bratislava.

Koncert na podporu Haiti v Lucerně

Jana LEJPOVÁ, moderátorka:
Pražskou Lucernu dnes čeká koncert na podporu Haiti. Kromě Monkey Business se speciálním hostem Danem Bártou vystoupí také Big Boss Jam. Pod tímto názvem se skrývá řada umělců. No, a kdo přišel s nápadem koncertovat, to prozradil Radiožurnálu jeden z organizátorů Jiří Bárta.

Jiří BÁRTA, organizátor:
S nápadem na koncert přišla kapela Monkey Business a vlastně od začátku bylo jasné, že jde o pomoc Haiti a po dohodě s Člověkem v tísni tak půjde o vlastně dlouhodobou podporu zemětřesením poničeného Haiti a budou se zejména obnovovat, obnovovat školy.

autor: jal
Spustit audio

Více z pořadu