Ozvěny dne 9. února 2009

9. únor 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Jan BUMBA, moderátor:
Lednový nárůst počtu lidí bez práce byl nejrychlejší v historii České republiky. Podle ekonomů nezaměstnanost poroste i dál.

Helena HORSKÁ, ekonomka Raiffeisenbank:
Očekáváme, že ke konci letošního roku překoná míra nezaměstnanosti v České republice hladinu 8 procent.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Zahraničním dělníkům, kteří se rozhodnou odjet domů, Česko zaplatí letenku a věnuje 500 eur. Tento způsob řešení dopadů krize na cizince u nás dnes odsouhlasili ministři. Šéf vnitra Ivan Langer argumentuje hlavně čísly.

Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/:
V prvním čtvrtletí očekáváme, že v České republice bude 12 tisíc zahraničních dělníků bez práce.

Jan BUMBA, moderátor:
Francouzský stát pomůže automobilkám. Montážní linky Peugeot Citroën zůstanou v Čechách.

Jan ŠMÍD, redaktor:
Prezident Sarkozy už netrvá na tom, aby se některé montážní linky vrátily zpět do Francie.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
A ještě počasí. Zítra bude zataženo se sněžením nebo smíšenými srážkami. Teploty do 5 na západě až 9 stupňů, na horách kolem 2 nad nulou.

Jan BUMBA, moderátor:
U mikrofonu jsou Eva Odstrčilová a Jan Bumba.

Počet nezaměstnaných se v lednu zvýšil nejrychleji v historii

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Počet nezaměstnaných se v lednu zvýšil nejrychleji v historii. O práci přišlo 46 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti prudce vzrostla na 6,8 procenta z prosincových 6 procent. Nejvyšší nárůst hlásí okres Jindřichův Hradec, Náchod a Česká Lípa. Vůbec nejvíc lidí bez práce je v Mostě, 14 procent. Naopak v Praze jsou to jen 2 procenta.

Tomáš MEDEK, redaktor:
Situace na trhu práce se zhoršuje nečekaně rychle. Propad počtu zakázek už zřejmě nutí propouštět i zdravé podniky, které dosud prosperovaly.

Petr VÍŠEK, Hospodářská komora ČR:
Ty firmy musí výrazně šetřit, musí redukovat své náklady včetně+ krajního řešení, kterým je propouštění nadbytečných pracovníků.

Tomáš MEDEK, redaktor:
Říká Petr Víšek z Hospodářské komory. Prudké zvýšení nezaměstnanosti podle analytiků ukazuje, že česká ekonomika se už dostala do recese. Zpomalení hospodářství se projevuje také poklesem počtu volných pracovních míst. Těch bylo v lednu 68 tisíc. Tedy o 70 tisíc méně než loni na začátku roku. Nápor na úřadech práce v dalších měsících zřejmě nepoleví, protože řada lidí dostala výpověď i během ledna. Například největší domácí výrobce oceliArcelorMittal Ostrava dnes oznámil, že propustí celkem 650 lidí, tedy mnohem víc, než firma avizovala začátkem roku. Nezaměstnanost tak poroste dál, dodává ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Helena HORSKÁ, ekonomka Raiffeisenbank:
Očekáváme, že nejpozději na podzim, popřípadě ke konci letošního roku překoná míra nezaměstnanosti v České republice hladinu 8 procent, to znamená, že bude asi zhruba půl milionu lidí bez práce.

Tomáš MEDEK, redaktor:
Tomáš Medek, Radiožurnál.

Cizincům, kteří u nás přijdou o práci, stát pomůže vrátit se domů

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Cizincům, kteří u nás přijdou o práci, stát pomůže vrátit se domů. Úřady jim zaplatí letenku a věnují 500 eur. Na tomto řešení dopadů finanční krize na cizince v Česku se dohodla vláda. Státní pokladnu odjezd 2 tisícovek lidí přijde na 60 milionů korun.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
68 tisíc, právě tolik cizinců by podle propočtu ministerstva vnitra mohlo u nás do konce června přijít o práci. Stovky z nich už zaměstnavatelé propustili.

osoba:
Přiletěl jsem v červnu pracovat do Škodovky v Mladé Boleslavi. Bral jsem 10 tisíc hrubého, ale kvůli krizi jsem dostal výpověď.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Popsal svou situaci 39letý Vietnamec. Právě cizinci, kteří o zaměstnání přišli, teď mají alespoň jednu jistotu. Česko je zadarmo dopraví domů a jako bonus přidá 500 eur. Podle šéfa resortu vnitra Ivana Langera je 60milionový výdaj nutný, pokud se Česko nechce dostat do větších problémů.

Ivan LANGER, ministr vnitra /ODS/:
Neřešený problém by s sebou nesl vyšší náklady, a to jak finanční, tak také ale zhoršení bezpečnostní situace.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Předseda Českovietnamské společnosti Marcel Winter čeká, že část Vietnamců nabídka zaujme.

Marcel WINTER, předseda Českovietnamské společnosti:
Když poznají, že není jiné cesty, že práce zde není, tak myslím si, že tu nabídku využijí.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Vláda chce také omezit udělování dlouhodobých víz a chystá i hlubší kontroly agentur. Václava Vařeková, Radiožurnál.

Vláda podpořila návrh takzvaného řeckého volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Vláda dnes také podpořila návrh takzvaného řeckého volebního systému pro volby do Poslanecké sněmovny. Ten rozděluje mandáty v krajích podle počtu obyvatel. A ve druhém kole rozděluje neobsazené mandáty, které připadnou celostátnímu vítězi. Jak Radiožurnálu řekl poslance za ČSSD Jeroným Tejc, tento systém je protiústavní. Vláda podle něj tím, co prezentuje, popírá sama sebe.

Jeroným TEJC, poslanec /ČSSD/:
Buď platí to, že chce, aby hlas jednotlivých voličů měl stejnou váhu a stejnou hodnotu, a nebo prosazuje bonus pro vítěze. Já jsem přesvědčen, že tak, jak je ten návrh předložen, tak je protiústavní a myslím, že bonus pro vítěze nepatří do tradiční demokratické společnosti. Je třeba se bavit na téma, zda skutečně odpovídá váha jednotlivých hlasů voličů tomu, jak se projeví ten výsledek v Poslanecké sněmovně. Já jsem ochoten diskutovat o tom, aby například volební obvody byly souměřitelné.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Podle Tejce bude problematické najít pro tento návrh shodu v rámci koalice.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy představil plán pomoci francouzským automobilkám

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes představil plán pomoci francouzským automobilkám ve výši 6,5 miliardy eur. Šéfové společností se však zavázali k některým podmínkám. Půjčka je poskytnuta na dobu 5 let. Po kritice ze strany českého premiéra Mirka Topolánka Sarkozy také odstoupil od snahy přesunout některé montážní linky Peugeot, Citroen zpět do Francie.

Jan ŠMÍD, redaktor:
Automobilka Renault a společnost Peugeot Citroën dostanou přes 3 miliardy eur za podmínky, že po dobu 5 let nebudou propouštět zaměstnance, zavírat továrny, a stěhovat je do jiných zemí, kde se budou vyrábět vozy prodávané ve Francii. Přestože šéf společnosti Peugeot Citroën Christian Streiff považuje tyto podmínky za vměšování se do strategie společnosti, ředitelé automobilek s nimi nakonec souhlasili. Na druhou stranu prezident Sarkozy už netrvá na tom, aby se některé montážní linky vrátily zpět do Francie. Automobilový průmysl tvoří důležitou součást francouzské ekonomiky a zaměstnává až 10 procent práceschopné populace. Z Paříže Jan Šmíd, Český rozhlas.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg jedná v americkém Kongresu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg dnes jedná v americkém Kongresu. Představuje priority českého předsednictví Evropské unie a podle očekávání by měla být řeč i o radaru. Přímo ve Washingtonu sleduje návštěvu zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka. Dobrý večer.

Vít POHANKA, redaktor:
Hezký podvečer. Ministr Schwarzenberg se v Kongrese setká mimo jiné s předsedou zahraničního výboru Senátu Johnem Kerrym, bývalým kandidátem na prezidenta. Potom v liberálním Brookingsově institutu bude mluvit o tom, čeho chce Česká republika jako předsednická země Evropské unie dosáhnout. Je pravděpodobné, že i tam dojde na otázky, jak se pokračuje s přípravami na budování amerického radaru v Česku. Připomenu, John Bidon, viceprezident o víkendu dal jasně najevo, že americká vláda chce sice v budování protiraketové obrany pokračovat, současně ale bude zvažovat, jak připravená je technologie a jestli ty prostředky vynaložené pro tyto účely přinášejí adekvátní výsledky. O tom, jak rychle budou chtít Američané v přípravách na stavbu radaru v Česku pokračovat, bude nejspíš řeč, ovšem hlavně zítra, kdy se ministr Schwarzenberg setká se svou kolegyní Hillary Clintonovou. Do té chvíle tedy na slyšenou, Vít Pohanka, Český rozhlas, Washington.

Izrael by mohl do 48 hodin uzavřít zásadní dohodu s palestinským Hamasem

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Izrael by mohl do 48 hodin uzavřít zásadní dohodu s palestinským Hamasem. Informuje o tom blízkovýchodní tisk. Pod egyptským patronátem by se obě strany zavázaly k 18měsíčnímu příměří v oblasti Gazy. Navíc by Izrael dostal ze zajetí svého vojáky Gilada Šalita. Za to má propustit stovky Palestinců. Dohoda prý teĎ vázne na neochotě Izraele pustit 4 strůjce krvavých útoků, které Hamas ve výměně také požaduje.

Břetislav TUREČEK, redaktor:
Izraelský premiér Ehud Olmert slíbil, že udělá vše proto, aby se Šalit vrátil k rodičům před koncem funkčního období jeho vlády. A právě zítra čekají Izraelce volby. Obavy z rýsující se dohody ale panují v táboře palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Ten je v úřadu jenom proto, že v paralyzovaném palestinském parlamentu mají převahu jeho lidé. Za Šalita by ale Izrael pustil i desítky poslanců zvolených za Hamas, které židovský stát drží už 2 roky jako rukojmí pro tuto výměnu. Po jejich návratu na svobodu by Hamas opět získal parlamentní převahu, která odpovídá jeho volebním ziskům před 3 lety. Břetislav Tureček, Český rozhlas, Jeruzalém.

Krajské nemocnice a lékárny mohou dostat pokuty za to, že nevybírají poplatky od pacientů

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Zdravotní pojišťovny jsou připraveny začít dávat krajským nemocnicím a lékárnám pokuty za to, že nevybírají poplatky od pacientů. Sankce může činit až 50 tisíc korun a uložit se může opakovaně. Zástupci zdravotních pojišťoven to řekli po dnešním jednání s ministryní zdravotnictví Danielou Filipiovou.

Policejní inspekce zadržela 3 vysoké důstojníky liberecké policie

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Policejní inspekce zadržela 3 vysoké důstojníky liberecké policie. Jejich zatčení potvrdil Českému rozhlasu šéf liberecké pobočky krajského státního zastupitelství Adam Bašný, který nad celým případem dozoruje.

Adam BAŠNÝ, šéf liberecké pobočky krajského státního zastupitelství:
Mohu potvrdit, že se jedná mimo jiných o funkcionáře, ať již bývalé, tak současné liberecké policie. Tyto osoby jsou zadrženi podle trestního řádu a dále se k průběhu vyšetřování nebudu vyjadřovat.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Bašný se dále nechtěl vyjadřovat ani k tomu, jakých trestných činů se měli policisté dopustit. Potvrdil jen, že se nejedná o násilný trestný čin. Mezi zatčenými je údajně i bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák, který je v současné době na liberecké policii vedoucím územního odboru vnější služby.

Sázavská sklárna Kavalier je v konkurzu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Sázavská sklárna Kavalier je v konkurzu. Dnes odpoledne ji tam poslal pražský městský soud. Továrna jako jediná z celého koncernu Bohemia Crystalex Trading ještě vyrábí sklo. Vyhlášení soudu předcházelo jednání s věřiteli a insolvenčním správcem. To už od rána sledoval redaktor Pavel Pavlas, se kterým jsme teď v živém spojení. Hezký večer.

Pavel PAVLAS, redaktor:
Hezký večer. Soudkyně Margita Výšková vyhlásila konkurz po dlouhém jednání s věřiteli. Zároveň je dnes také pokárala za liknavost, že ještě nic ve vztahu ke sklárně neudělali. Podle něj měli vznést nějaké návrhy na řešení celé situace. Když tak neučinili, nezbylo ji podle zákona nic jiného, než vyhlásit konkurz.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Rozhodnutím soudu se otevírá možnost prodeje sklárny. Je už nějaký zájemce, který by ji chtěl převzít?

Pavel PAVLAS, redaktor:
Zájemce je určitě, ale jeden. Potvrdil mi to předák sklářských odborů Vladimír Kubinec. Kdo to je, ale neuvedl. Po dnešku je ale jasné to, kolik peněz po sklárně požadují její věřitelé. Jedná se zhruba o 6 miliard korun a největšími z nich jsou Citibanka, ČEZ, Středočeská plynárenská nebo Česká správa sociálního zabezpečení. Sklárna dluží i 24 milionů finančnímu úřadu. Po dnešku mají tamní skláři jasno i v tom, že opět nedostanou celou výplatu. Podle Vladimíra Kubince by to mělo být asi jen 10 tisíc korun. Zbytek pak skláři měli dostat zhruba ve 2 až 3 splátkách. To je ode mě vše. Pro Radiožurnál Pavel Pavlas, střední Čechy.

Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga dnes oznámila vítěze jednotlivých kategorií. Z celkem 14 nahrávek z 8 zemí světa vybírali porotci nejlepší interprety v oborech duo, trio, kvarteto a kvinteto.

Martin MAŠEK, redaktor:
Mezinárodní rozhlasový soutěž mladých hudebníků Concertino Praga dnes oznámila vítěze jednotlivých kategorií. Z celkem 14 nahrávek z 8 zemí světa vybírali porotci nejlepší interprety v oborech duo, trio, kvarteto a kvinteto. Novinkou letošního ročníku je, že horní věková hranice soutěžících byla snížena na 16 let. V souladu s pravidly soutěže byly nahrávky posuzovány anonymně. Teprve po udělení cen získala porota jmenné seznamy interpretů. Více už Radiožurnálu prozrazuje vedoucí soutěže Tomáš Chmelár.

Tomáš CHMELÁR, vedoucí soutěže:
V soutěži uspěly země jako Polsko, Rusko, Portugalsko a také Česká republika. Těší nás, že 3 soubory z České republiky získaly ocenění a nejvyšší mety dosáhlo duo Matouš a Šimon Michalovi, kteří mají absolutní vítězství a cenu Heleny Karáskové.

Martin MAŠEK, redaktor:
Vítěze čeká nejen červnový slavnostní koncert v pražském Rudolfinu, ale také následné turné na již tradičním jihočeském festivalu. Absolutnímu vítězi pak Český rozhlas natočí vlastní CD. Martin Mašek, Radiožurnál.

autor: evo
Spustit audio

Více z pořadu