Ozvěny dne 7. července 2006

7. červenec 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Sněmovna je stále bez svého předsedy. Lidovec Jan Kasal neprošel.

Po prvním týdnu platnosti bodového systému prudce klesl počet nehod.

Americké FBI se podařilo překazit plány teroristů zaútočit na newyorské tunely.

Krátce po svých raketových zkouškách se Severní Korea potýká s prvními sankcemi.

Hlavní zpravodajskou relací vás provede a příjemný páteční podvečer přeje Ondřej Kapic.

Nezvolení předsedy Poslanecké sněmovně

Povolební patová situace pokračuje. I dnešní snaha zvolit předsedu Poslanecké sněmovny totiž zkrachovala. Lidovecký kandidát Jan Kasal nedostal potřebný počet hlasů ani ve druhém kole tajných voleb. Poslanci se tak znovu sejdou za týden. ODS a ČSSD se přitom dnes znovu obviňovaly z blokování situace a obstrukcí. Jak zaznamenala zpravodajka Radiožurnálu Milada Richterová, premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek po opakovaném neúspěchu volby šéfa sněmovny řekl, že ODS stále nechápe realitu volebního výsledku a vyzval lídry koalice k okamžitému jednání.

Jiří Paroubek: My slyšíme ze strany té trojkoalice jenom ultimáta, požadavky, co bychom měli, jak bychom to měli a že je naše povinnost, abychom tu trojkoalici podpořili, přičemž není zjevné za co. Tak funkce předsedy Poslanecké sněmovny je určitě významná. Jestli nechceme zklamat důvěru voličů, tak se musíme bavit především o programových věcech.

Milada Richterová: Podle předsedy ODS Mirka Topolánka ale teď není možné dělat nic jiného než zvolit orgány Poslanecké sněmovny. V tomto duchu dnes také Topolánek adresoval Paroubkovi výzvu s jasnou otázkou.

Mirek Topolánek: Já se ho ptám zcela jasně. Za jakých podmínek je ochoten nechat vládnout vítěze voleb? Já si myslím, že ještě nepochopil, kdo ty volby vyhrál. Poté, kdy je jmenována vláda, tak ta jednání o programovém prohlášení jsou nutnou součástí té situace před hlasováním o důvěře, ale teď, kdy nemáme ustaveny orgány sněmovny, ústava nepředjímá tuto situaci.

Milada Richterová: Na pondělí svolal Topolánek grémium Poslanecké sněmovny rozšířené o předsedy parlamentních stran. Za týden v pátek pak pokračuje ustavující schůze sněmovny. Mezi tím ale zřejmě budou politici dál denně jednat.

Předseda ODS dnes navrhl, aby Česku pomohly z volebního patu jednorázové doplňovací volby jednoho poslance. Výsledek celostátního hlasování by rozhodl o tom, která z částí sněmovny je schopna ustavit vládu. Takový systém se podle Topolánka osvědčil ve Slovinsku, když se ocitlo v podobné situaci, v jaké je Česko po červnových sněmovních volbách. Předseda ČSSD Jiří Paroubek takový návrh jednoznačně odmítl. V případě dalšího protahování povolebních jednání se chce více angažovat prezident Václav Klaus. Jak dnes řekl, hlavní prioritou je zvolit nového předsedu Poslanecké sněmovny.

Nižší nehodovost na silnicích díky bodovému systému

Novela silničního zákona a nový bodový systém přinesly během prvního červencového týdne výrazné snížení v počtu nehod a jejich tragických následků na českých silnicích. Počet usmrcených klesl podle údajů Ministerstva dopravy za prvních 6 prázdninových dní o 82 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Jak dodává redaktor Tomáš Medek, nižší počet nehod by se navíc v budoucnu mohl promítnout do cen povinného ručení a havarijního pojištění.

Tomáš Medek: Policie vyšetřovala za prvních 6 letošních prázdninových dní 1931 nehod, což je o 30 procent méně než ve stejném období loňského roku. Pokud by podobný trend vydržel, mohl by se promítnout i do hospodaření pojišťoven, které by tak vyplatily na nehodách méně peněz. Podle mluvčího pojišťovny Kooperativa Marka Vícha by se poté dalo uvažovat o snížení pojistných sazeb povinného ručení a havarijního pojištění.

Marek Vícha: Vzhledem k tomu, že frekvence škod a jejich výše je vlastně velmi důležitým faktorem pro určení sazeb pojištění, tak určitě by se o tom dalo diskutovat. Pakliže nějak výrazně poklesnou škody, tak potom samozřejmě se dají čekat dopady i do pojištění.

Tomáš Medek: Mluvčí České pojišťovny Václav Bálek ale upozorňuje na to, že policejní statistiky nehodovosti nejsou stejné jako ty, které používají pojišťovny.

Václav Bálek: Policejní statistiky pracují většinou s takovými údaji, jako je hmotná škoda, počet mrtvých, počet zraněných. Ale to nejsou úplně stejné statistiky, které potom slouží pro pojišťovny, protože především za těmi zraněnými jdou obrovské položky při léčení nebo když například musí do invalidního důchodu, tak se vyplácejí, hradí se ušlé zisky a podobně a to jsou často sta tisícové nebo milionové položky. A mohou být třeba u nehody, kdy je škoda jenom 10 tisícová.

Mittal Steel Ostrava bude propouštět

Ocelářská firma Mittal Steel Ostrava plánuje další vlnu propouštění. Do konce roku by mělo jít o stovky zaměstnanců, kteří dostanou výměnou za výpověď vysoké odchodné. Jak připomíná redaktor Martin Knitl, podobný scénář firma využila před dvěma lety, kdy odešlo zhruba 1700 lidí.

Martin Knitl: Průměrně dostal každý, kdo dal sám od sebe výpověď, více než půl milionu korun, což firmu stálo 900 milionů. Za vším je podle vedení společnosti snaha zlevnit výrobu a obstát v konkurenci. Příští týden zveřejníme konkrétní počet nabídek na odchodné, řekla mluvčí Mittal Steel Ostrava Jana Dronská.

Jana Dronská: Předpokládáme, že ještě letos firmu opustí jak už jsme dříve řekli nejméně 500 lidí.

Martin Knitl: Pokud se bude situace opakovat, čeká zaměstnance až pětadvacetinásobek průměrného měsíčního platu. Redukce jejich počtu je pro firmu důležitá i proto, že koncem roku pohltí společnost Vysoké pece Ostrava.

Přehled zpráv

Současné slunečné dny mají o víkendu vystřídat bouřky. Meteorologové varují před přívalovými dešti, krupobitím a nárazovým větrem. Výstraha platí až do zítřejší noci pro velkou část Čech.

Obhájce bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu a Čepra Tomáše Kadlece odeslal stížnosti na státního zástupce a policejní mluvčí. Žalobce podle něj nedovolil Kadlecovi spojit se po svém zadržení s právníkem. Mluvčí prý zase nepravdivě informovala o spojení Kadlece a uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře.

Cena ropy dosáhla dalšího maxima. Severomořská ropa Brent se vůbec poprvé dostala nad 75 dolarů za barel. Na nových maximech je také americká lehká ropa. Ta vystoupala až na 75 dolarů a 70 centů. Jedním z hlavních důvodů prudkého růstu je vysoká poptávka po palivech.

Vzpomínkové akce v Londýně

V Londýně vzpomínali na první výročí sebevražedných útoků na veřejnou dopravu, při kterých zahynulo 52 cestujících a 4 teroristé. Vzpomínkové akce sledoval spolupracovník Českého rozhlasu ve Velké Británii Milan Kocourek.

Milan Kocourek: V 8 hodin 50 minut, právě ve chvíli, kdy před rokem vybuchly 3 bomby v londýnském metru, byly položeny květiny na nádraží Kings Gross, jednom z dějišť útoků. Tam a na dalších 3 místech byly odhaleny plakety se jmény obětí. V pravé poledne se po celé Británii držely 2 minuty ticha v upomínku na oběti. V ulicích se zastavila doprava, život ustal i na Wimbledonském turnaji a na dalších veřejných akcích. Náčelník londýnské policie Celin Blair zároveň přišel s varováním, že v Londýně je velmi pravděpodobný další útok.

FBI odhalila teroristické útoky na newyorský tunel

Teroristé plánovali útok na newyorský tunel, který vede pod řekou Hudson. Voda měla údajně zaplavit finanční čtvrť v okolí Wall Street. Plány včas odhalila Americká federální policie. Slovo má zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Alexandr Pícha: Teroristům nabídla finanční a taktickou pomoc jordánská asociace bývalého předáka al-Kajdy Al Zarkávího, kterého Američané už zneškodnili. Libanonské úřady na žádost Američanů zatkly jednoho ze spiklenců Amira Andalusího. Podle odborníků by ke zničení silných železobetonových stěn takzvaného Holandského tunelu bylo potřeba velké množství výbušniny. Voda by také nepronikla přes ústí tunelu nad hladinou řeky Hudson. Newyorské úřady umístily každých 60 metrů tunelu bezpečnostní kamery a zakázaly tam vjezd velkých nákladních automobilů.

Sankce pro Severní Koreu

Severní Korea se po středečních raketových zkouškách potýká s prvními sankcemi. Jižní Korea hodlá se svým severním sousedem přerušit dialog o omezení napětí na společné hranici. Vedle zrušení nových jednání mezi generály zarazili Jihokorejci také odjezd humanitárního nákladu k severnímu sousedovi i ministerská setkání plánovaná na příští týden. Japonsko už zrušilo i jediné trajektové spojení mezi oběma zeměmi. Další podrobnosti dodává asijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš.

Robert Mikoláš: Mezinárodní společenství téměř jednohlasně odsoudilo severokorejské zkoušky. Pchjongjang na to pobouřeně reaguje oznámením, že v testech bude pokračovat a hrozí každému, kdo se mu v tom bude snažit bránit blíže nespecifikovanými odvetnými opatřeními. Severní Korea na druhé straně použila i smířlivější tón. Podle ní totiž odpálení střely neměly nikoho ohrozit a byly jen součástí obranné strategie.

Japonský list Sankei šimbun dnes naproti tomu uvedl, že analýza dráhy letu balistické rakety Tejpodong 2 ukázala, že střela, která dopadla 40 vteřin po startu do Japonského moře, směřovala k americkým Havajským ostrovům.

Kontroly České obchodní inspekce

Česká obchodní inspekce odhalila při kontrolách letních výprodejů první prohřešky obchodníků. Prodejci například špatně vypočítali slevu nebo nesprávně účtovali kontrolní nákup. Inspektoři budou letní slevy prověřovat celé prázdniny a už tradičně chystají také specializované kontroly na prodej občerstvení na koupalištích a podobné sezónní akce. Informuje redaktor Ondřej Kubala.

Ondřej Kubala: Letní výprodeje zahájili obchodníci už na konci června a první hříšníci se podle ředitele východočeské inspekce Karla Nohejla objevily velmi rychle. Hlavně ve způsobu vyjadřování ceny.

Karel Nohejl: To zboží je cena se slevou 50 procent, 30 procent, 20 procent a není zde konečná cena. To znamená, je to v rozporu se zákonem na ochranu spotřebitele.

Ondřej Kubala: Podle mluvčího inspektorů Radka Miňovského se při letošních letních výprodejích ale přeci jenom něco změnilo.

Radek Miňovský: Četnost zjištění se ve srovnání s loňským rokem příliš nesnížila. Zjištěná porušení zákonů jsou méně závažná. Také reklamy na výprodeje nejsou v letošním roce zase tak bombastické a podstatně méně často než loni si spotřebitelé stěžují na to, že zboží v akci bylo v době jejich nákupu již vyprodáno.

Ondřej Kubala: Během letošního jara se pak inspektoři zaměřili na prodej dětské obuvi. Zkontrolovali 376 prodejen a v 65 procentech zjistili porušení zákona s tím, že některé boty byly i zdravotně závadné.

Radek Miňovský: To porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele bylo prodávajícím uloženo v blokovém řízení celkem 224 pokut v souhrnné výši 214 tisíc korun.

Tvoří se fronty na registrech řidičů

V souvislosti s novelou silničního zákona se tvoří na registrech řidičů a evidencích motorových vozidel dlouhé fronty. Důvodem jsou nové pomalé programy v počítačích, které od 1.července slouží i k zaznamenán trestných bodů chybujících řidičů. Situaci na registru v Rokycanech popisuje místostarosta Jaroslav Mráz.

Jaroslav Mráz: V Rokycanech dochází k nárůstu délky vyřízení žádostí. Je to způsobeno jednak tím, že software dodaný Ministerstvem dopravy je pomalý a jednak tím, že řidiči si vyřizují průkazy profesní způsobilosti řidiče, tak aby s bodovým systémem měli všechno v pořádku.

Povodňová laguna na Břeclavsku pomalu mizí

Povodňová laguna kolem obce Novosedly na Břeclavsku pomalu mizí. Většina vody odtekla do novomlýnských nádrží díky prokopnuté hrázy na pravém břehu Dyje. Milionové škody způsobil vodní živel zemědělcům a myslivcům. Voda z protržené protipovodňové hráze na rakouské straně zaplavila o víkendu v okolí obce plochu 700 hektarů. Novosedlům se povodeň, stejně jako letos na jaře, vyhnula. Pod vodou skončilo jen železniční nástupiště, ale i to už voda opouští. Na trase Mikulov, Novosedly, Hrušovany nad Jevišovkou ale stále jezdí místo vlaků náhradní autobusy.

Dokument o Václavu Havlovi dokončí Miroslav Janek

Dokumentární film o Václavu Havlovi dokončí dokumentarista Miroslav Janek. Na dokumentu pracoval několik let režisér Pavel Koutecký, který letos na jaře tragicky zahynul. Rozhodnutí ohledně výběru režiséra, který bude na Kouteckého díle dál pracovat, oznámili producenti dnes na filmovém festivalu v Karlových Varech. Informuje redaktorka Lucie Husárová.

Lucie Husárová: Dokument o Václavu Havlovi, který se bude jmenovat Občan V.H., vznikal sběrnou metodou od roku 1992. Václav Havel se s Kouteckého pokračovatelem Miroslavem Jankem seznámil až dnes v Karlových Varech. Do filmu mu prý mluvit nechce.

Václav Havel: Já jsem připraven zodpovědět eventuálně dotazy, doporučit něco, vo čem vim, říct, že něco se mi líbí méně nebo více, vyjevit svůj názor, to samozřejmě jsem kdykoliv připraven udělat, ale absolutně nemíním, nechci si cokoliv vyžadovat, vynucovat nebo něco zakazovat nebo něco jim tam vnucovat.

Lucie Husárová: Miroslav Janek zatím viděl jen hodinu natočeného materiálu a z hlediska filmaře ho tento úkol potěšil. Řekl, že je to pocta i závazek vůči záměrům Pavla Kouteckého a filmové dobrodružství.

Miroslav Janek: Já jsem se rozhod, že k tomuhle materiálu budu přistupovat jako střihač prostě, kterej musí tomu materiálu rozumět a musí pochopit, co ten materiál nabízí a co jako dovoluje.

Lucie Husárová: Další velkou událostí předposledního festivalového dne je uvedení nového filmu Pedra Almodovora Volwer. Snímek se bude promítat pouze jednou a to dnes večer. Těžiště filmu tentokrát leží v ženských hrdinkách. 3 generace žen přežívají smrtící požáry, záchvaty šílenství a smrt svých blízkých díky nezměrné životní síle.

Přehled zpráv

A nakonec si poslechněte přehled hlavních zpráv.

Koalice opět neprosadila svého kandidáta do čela sněmovny. Do hlasování poslala lidovce Jana Kasala, ale ten ani ve dvou kolech tajné volby neuspěl. Prezident Václav Klaus zřejmě zasáhne do povolebních jednání.

Ministerstvo dopravy hodnotí po týdnu bodový systém kladně. Podle něj přinesla novela zákona to, co se od ní očekávalo. Prudce se snížil počet nehod a především počet obětí.

Americká federální policie odhalila přípravy teroristického útoku na newyorský Holen Tunel, který vede pod řekou Hudson mezi New Jersey a jižním Manhattanem. Atentátníci údajně chtěli zaplavit finanční čtvrť v okolí Wall Streetu.

Severní Korea se potýká s prvními sankcemi. Ty přišly krátce po středečních raketových zkouškách. Po Tokiu přichystala postih i jihokorejská strana. Zástupci Číny, Spojených států a Japonska dnes v Pekingu jednali o tom, jakým způsobem zabránit KLDR podobné testy opakovat.

Ozvěny dne připravil zpravodajský tým Radiožurnálu vedený Igorem Maňourem.

autor: oka
Spustit audio

Více z pořadu