Ozvěny dne 5. července 2007

5. červenec 2007
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

ČR si připomíná desáté výročí od ničivých povodní v roce 97

Ondřej KAPIC, moderátor:
Právě dnes si Česko připomíná desáté výročí začátku katastrofálních povodní, kterou zasáhly Moravu, Slezsko a východní Čechy. Své domovy muselo opustit na osmdesát tisíc lidí. Každý osmý z nich se už neměl kam vrátit. Padesát lidských životů vyhaslo navždy. Nejen ohlédnutí teď od reportéra Víta Dvořáka.

Vít DVOŘÁK:
Třicet čtyři okresů, pršelo hodně, řeky a potoky se brzy slily. I tvrdí chlapi se při vzpomínce na to i teď po deseti letech často rozpláčou.

osoba:
Když si člověk uvědomí, že proti němu se valí příval vody ve světle reflektoru hasičské Avie, ve které jsme jeli, tak ta vzpomínka nejde vymazat z paměti.

Vít DVOŘÁK:
Voda šla nahoru neuvěřitelně rychle.

osoba:
Já už jsem byla po pás ve vodě, já jsem ležela, říkám, ježišmarja, vždyť se nepočůrávám.

Vít DVOŘÁK:
Lidem často zbyly jen holé ruce.

osoba:
Lautr nic jsem si nezachránila.

Vít DVOŘÁK:
Škoda jen těžko představitelná, šedesát čtyři miliard.

osoba:
Jedním slovem hrůza.

Vít DVOŘÁK:
A dnes? Po deseti letech se leccos dalo do pořádku, zdaleka ne na vše ale zbyly peníze. Příklad první, Tlumačov, reportérka Věra Hotařová.

Věra HOTAŘOVÁ:
Už jsou tady nějaká protipovodňová opatření?

osoba:
Nejsou.

Věra HOTAŘOVÁ:
A víte proč?

osoba:
Nevím.

Vít DVOŘÁK:
Starosta Tlumačova Jaroslav Ševela.

Jaroslav ŠEVELA, starosta Tlumačova:
V současné době se zahajuje práce na změně územního plánu, pravděpodobně realizace v roce 2009 až 2010.

Vít DVOŘÁK:
Příklad druhý. Uherské Hradiště, starosta Libor Karásek.

Libor KARÁSEK, starosta Uherského Hradiště:
Bohužel do dnešního dne nebylo provedeno to nejzásadnější opatření k vytvoření hráze, která by zabránila průniku vody do zbytku starého města, které je ještě ohrožené.

Vít DVOŘÁK:
Mnohamilionové částky jdou na protipovodňová opatření i dnes. Pořád ale málo.

osoba:
Když dojde bouřka, já se úplně bojím, hrůza.

Vít DVOŘÁK:
Povodeň zůstane místním pod kůží prý už asi nadosmrti.

Zimní olympiáda v roce 2014 bude v Soči

Ondřej KAPIC, moderátor:
Zimní olympijské hry v roce 2014 uspořádá jihoruské město Soči. Na svém zasedání v Guatemale o tom rozhodli členové Mezinárodního olympijského výboru. Se svou kandidaturou tak ve finále opět neuspěly rakouský Salzburg a jihokorejský Pchjongčchang. Jak dodává zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Petr Vavrouška, Moskva počítá s investicemi ve výši až třinácti miliard dolarů.

Petr VAVROUŠKA:
Rusko získalo poprvé v dějinách země a také bývalého Sovětského svazu možnost pořádat zimní olympijské hry. Radost ruské delegace byla proto bouřlivá. Ruská média komentovala rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru slovy: "Je to historický okamžik, je to vítězství Ruska a prezidenta Vladimira Putina," ten totiž kandidaturu Soči podporoval všemi způsoby.

Vladimir PUTIN, ruský prezident:
Není to rozhodně pouze uznání zásluh Ruska ve sportovní oblasti.

Petr VAVROUŠKA:
Reagoval dnes ruský prezident a dodal:

Vladimir PUTIN, ruský prezident:
Je to bez jakýchkoliv pochybností také ohodnocení naší země. Je to uznání jejich rostoucích ekonomických možností.

Petr VAVROUŠKA:
Vzkázal svým občanům Vladimir Putin. Podle řady analytiků využije šéf Kremlu vítězství Soči jak na domácí, tak i zahraniční politické scéně.

V Jižní Koreji zavládlo po těsné porážce obrovské zklamání

Vladimir PUTIN, ruský prezident:
V Jižní Koreji zavládlo po těsné porážce obrovské zklamání. Už se ale ozývají hlasy volající po další kandidatuře. Jak reagovali Rakušané, ví zpravodajka Radiožurnálu Marie Woodhamsová.

Marie WOODHAMSOVÁ:
Tady reagují typicky po Rakousku. To znamená, že vždycky a za všechno je vinen někdo druhý. V tomto případě prezident Putin, kterého tu před několika týdny vítali s otevřenou náručí. Dnes ho vidí jako hlavního viníka, například deník Österreich oznamuje v jednom z titulků. "Putin si koupil olympiádu 2014," a dále uvádí: "Proti dvanácti miliardám pro Soči byli všichni bezmocní," jinak ve výčtu dalších důvodů neúspěchu Salzburgu se hovoří o loňském dopingu rakouských sportovců v Turínu, špatném lobbování, nedostatku sponzorů, ale také o amatérském týmu ze Salzburgu, jehož členové jsou sice milí, ale jako uchazeči o olympiádu působí spíše jako žáci z kláštera.

Rusko nevydá Andreje Lugového do Velké Británie

Ondřej KAPIC, moderátor:
Rusko nevydá Andreje Lugového do Velké Británie. Moskva oficiálně odmítla žádost Londýna, který považuje ruského podnikatele a bývalého agenta KGB za hlavního podezřelého z vraždy dalšího bývalého agenta Alexandra Litviněnka. Ten zemřel loni v listopadu na otravu radioaktivním poloniem. Těsně před tím se sešel právě s Lugovým, který ale vinu odmítá a z vraždy naopak obvinil britské tajné služby, které se ho prý pokoušely naverbovat.

Havárie metra v Londýně

Ondřej KAPIC, moderátor:
Londýn vystrašila havárie metra. Dvacet lidí bylo zraněno, nikdo ale vážně, a policie vyloučila spojitost s terorismem. Na místě je zvláštní zpravodaj Radiožurnálu Vít Pohanka.

Vít POHANKA:
Stovky lidí dnes uvízly v tunelu metra na dvě hodiny. Tři vagóny vykolejily po nárazu na neznámou překážku na jedné z nejrušnějších tras na lince z Central line ve východním Londýně. Zranění cestující nebyla vážná, jen pět z nich bylo k ošetření převezeno do nemocnice. Nehoda ale vzbudila velký rozruch. I když byl včera snížen stupeň bezpečnostní pohotovosti z kritického na vážný, země se ještě vzpamatovává z pokusu o teroristické útoky z minulého týdne. Doprava na inkriminovaném úseku metra nebyla obnovena do pozdních odpoledních hodin. Mnoha Londýňanům tak ještě komplikovala návrat z práce domů.

Objeven vir H5N1 v západní Evropě

Ondřej KAPIC, moderátor:
Dalším nákaza virem H5N1 u divého ptactva se objevila v západní Evropě. Německo zjistilo desítky nových případů u stěhovavých ptáků v pohoří Harz ve střední části země. Podle tamního ministerstva zemědělství není důvod k panice. Úřady ale v oblasti vyhlásily zákaz koupání. Testy prokázaly virus H5N1 i u tří labutí uhynulých na severovýchodě Francie. Jde o první případ ptačí chřipky v zemi po více než roce. Francie je přitom největším evropským producentem drůbežího masa. Virus se v poslední době objevil i v Česku, v Maďarsku a Velké Británii.

Australští vojáci zůstávají v Iráku

Ondřej KAPIC, moderátor:
Australští vojáci zůstávají v Iráku z velké části kvůli zajištění dodávek ropy. Poprvé to připustilo australské ministerstvo obrany a patrně tak žene vodu na mlýn odpůrcům války v Iráku. Podle ministra obrany Brendana Nelsona by se na to měl brát zřetel při úvahách o předčasném stažení jednotek.

Brendan NELSON, australský ministr obrany:
Jednou z našich priorit je energetická bezpečnost. Sami získáváme jen asi dvacet procent ropy z Blízkého východu, ale existuje řada zemí, včetně rozvojových, které na těchto dodávkách závisejí velmi významně.

Vít POHANKA:
Australský premiér John Howard ale prohlášení ministra obrany odmítá. Podle něj je hlavním důvodem nasazení australských vojáků pomoc při budování demokracie v Iráku.

Terezka už je v dětské léčebně

Ondřej KAPIC, moderátor:
Desetiletá Tereza hospitalizovaná kvůli sporům rodičů na psychiatrii v Motole je už v Dětské léčebně v Říčanech u Prahy. Jedná se o zařízení se sociálním programem pro děti, jejíž rodiny se ocitly v obtížné situaci. Dívka tam zůstane do doby, než experti dokončí odborné posudky.

Srážka čtyř aut mezi Prahou a Rozvadovem

Ondřej KAPIC, moderátor:
Několik hodin byla v noci na dnešek mimo provoz dálnice D 5 mezi Prahou a Rozvadovem. Na sto dvacátém kilometru se srazila čtyři auta. Při nehodě jeden člověk zahynul, další lidé vyvázli bez vážnějších zranění.

Odhaleno padělané zboží na tržišti v Hoře Svatého Šebestiána

Ondřej KAPIC, moderátor:
Pirátské nahrávky na zvukových a filmových nosičích a padělky textilního zboží a obuvi odhalili celníci na tržišti v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Škoda způsobená vlastníkům autorských práv překročila jeden a půl milionu korun. Celníci zadrželi i prodejce, který plagiáty nabízel.

Svátek Cyrila a Metoděje

Ondřej KAPIC, moderátor:
Největší katolické bohoslužby u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje letos na Velehradu na Uherskohradišťsku přihlíželo dvacet pět tisíc věřících. Mši sloužili biskupové z Čech a Moravy. Hlavním celebrantem byl státní sekretář Vatikánu, kardinál Tarcisio Bertone. Ten vyzval účastníky slavnosti k posílení víry a k jejímu předávání ostatním lidem. Ve Velehradě byl i primas český a pražský arcibiskup, kardinál Miloslav Vlk. Věřícím předal stodvacetistránkovou publikaci se závěry církevního plenárního směnu. Základním principem této příručky je otevřenost církve směrem ke společnosti. Slavnost svatých Cyrila a Metoděje připomíná odkaz křesťanské mise dvou bratrů, kněžích ze Soluně, kteří na Moravě ve druhé polovině devátého století položili základy ke vzniku českého státu.

Snímek Půjdu, kam chci na MFF

Ondřej KAPIC, moderátor:
Snímek Půjdu, kam chci mladé režisérky Olgy Špátové byl odpoledne k vidění v soutěži dokumentů Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Osmadvacetiminutový film je intimním portrétem zpěvačky Radúzy, mimořádné osobnosti domácí hudební scény, která dosud unikala médiím i slávě. Z Karlových Varů se s dalšími informacemi hlásí redaktor Petr Doležal.

Petr DOLEŽAL:
Návštěvníci karlovarského festivalu možná dostanou ke stávajícím čtrnácti sálům další čtyři, jak potvrdila mluvčí přehlídky Uljana Donátová, kraj uvažuje o několika projektech.

Uljana DONÁTOVÁ, mluvčí přehlídky:
Hejtman Karlovarského kraje nastínil určitou takovou možnost přebudování lázní na dvousálový objekt, je tady, pokud vím, v místě hře výstavba té multifunkční haly.

Petr DOLEŽAL:
Jedná se o halu v městské části Tuhnice a o Císařských lázních. Soukromý investor údajně plánuje také rekonstrukci Národního domu na Masarykově třídě. Do Varů přijel i režisér Juraj Jakubisko, který dokončuje historický velkofilm Bathory. Rozpočtem tři sta milionů korun se řadí mezi nejdražší filmové projekty ve střední Evropě. Režisér prozradil, že pokud by byl film složený z už sestříhaného materiálu, měla by neskutečné tři a půl hodiny.

Juraj JAKUBISKO, režisér:
To je celovečerní film, ale to už se teďko nenosí, takže ale v televizi by to mohlo běžet.

Petr DOLEŽAL:
V jednadvacet hodin bude bojovat v hlavní soutěži o Křišťálový glóbus snímek Jana Svěráka Vratné lahve.

Kniha Projevy a články Jozefa Tisa

Ondřej KAPIC, moderátor:
Na pultech slovenských knihkupectví se objevila kniha Projevy a články Jozefa Tisa z roku 1938 až 44. Tiso byl prezidentem slovenského státu a nese odpovědnost za totalitní metody vládnutí a za deportace Židů. Jak připomíná bratislavský zpravodaj Českého rozhlasu Lubomír Smatana, Veřejnost ale i historici se v hodnocení prvního slovenského prezidenta rozcházejí.

Lubomír SMATANA:
Objemný svazek mapuje všechny dostupné, veřejné a stranické projevy, stejně tak články, které vyšly nejenom na Slovensku, ale i v protektorátu nebo v jiných zemích. Tisovy politické a společenské názory editoři nehodnotí, aby si každý čtenář vytvořil vlastní názor. Říká spoluautor Miroslav Fabricius.

Miroslav FABRICIUS, spoluautor:
Budou přetrvávat proudy, které budou nadšenými obdivovateli Jozefa Tisa, budou kritici Jozefa Tisa, se na tomto nic nezmění.

Lubomír SMATANA:
Editoři mají v plánu vydat i další svazek s přepisy rozhovorů Jozefa Tisa a Adolfa Hitlera a kupříkladu i záznamy ze soudního procesu před Tisovou popravou.

autor: oka
Spustit audio

Více z pořadu