Ozvěny dne 26. srpna 2007

r_2100x1400_radiozurnal.png

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Kritické požáry v Řecku

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Řecko bojuje s jedním z největších požárů v historii. Záchranářům se na několika místech sice podařilo dostat oheň pod kontrolu, živel se ale jinde šíří dál. Plameny už dokonce dosáhly k prvním domům v antickém městě Olympii. Požáry zuří také na ostrově Euboiy. Přerušený je i hlavní železniční tah mezi Aténami a Soluní na severovýchodě země. Podle místních médií je v plamenech polovina Řecka. Jak dodává redaktorka Lubica Bergmanová, v zemi platí výjimečný stav.

Lubica BERGMANOVÁ, redaktorka:
Na žádost Řecka přijíždí do země stále více hasící techniky i odborníků ze zemí Evropské unie. Pomoc ale přislíbily například i Rusko, Ukrajina či Izrael. Česko o jejím způsobu zatím vyjednává. Řecký ministr už přislíbil peníze postiženým oblastem i lidem, kteří přišli o příbuzné či majetek. Podle něj stát udělá vše pro to, aby našel viníky a potrestal je. Jak ale dodává novinářka Sofie Karakeva, najít žháře nebude tak jednoduché.

Sofie KARAKEVA, novinářka:
Policie má momentálně jenom jedno amatérské video, které ukazuje dvě osoby zakládat požár na hoře Imitós v Aténách. Policie užívá speciální techniky, aby žháře na videu identifikovala.

Lubica BERGMANOVÁ, redaktorka:
Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové nemají zatím naše úřady zprávy o tom, že by byli v ohrožení také čeští občané. Ministerstvo ale doporučuje, aby se turisté před cestou do Řecka informovali o aktuální situaci například u cestovních kanceláří, které jim pobyt zařizují, případně na řecké turistické centrále, která sídlí v Praze.

osoba:
Na ambasádu se během víkendu obrátilo zatím jenom několik českých občanů. Neměli žádné vážné problémy, pouze se radili jak cestovat, protože některé komunikace jsou uzavřené. My můžeme českým občanům poradit, aby kontaktovali spíše cestovní kanceláře, které znají konkrétní situaci v těch jednotlivých lokalitách.

Lubica BERGMANOVÁ, redaktorka:
Situace v Řecku je stále kritická, hasičům práci stěžují silný vítr a vysoké teploty.

Personální změny ve výborech Poslanecké sněmovny

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Občanská demokratická strana plánuje převolení výborů v Poslanecké sněmovně. Na místa jejich předsedů chce dosadit své lidi. Také chce lichý počet poslanců ve sněmovních orgánech. Občanští demokraté chtějí ovládnout rozpočtový, zdravotní a kontrolní výbor. V současné době stojí v čele rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka, zdravotní vede David Rath, oba z ČSSD, a kontrolní výbor Vladimír Koníček z KSČM. Důvodem k plánovaným změnám, jak dodává reportérka Věra Masopustová, je i neúspěch koalice při projednávání reformy veřejných financí v rozpočtovém výboru Poslanecké sněmovny.

Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Nepřítomnost jednoho z poslanců ODS způsobila, že při projednávání reformního balíku schválil rozpočtový výbor návrhy opozice. Problém by ale nastal i v případě, že by se poslanec za ODS dostavil, v tom případě by hlasování skončilo patem. ODS zatím o svých plánech s koaličními partnery nejednala. Šéf lidovců Jiří Čunek se dnes vyjádřil, že by v tuto chvíli převolbu nepodporoval, ale pokud ODS předloží pádné argumenty, musí o převolbě jednat vláda.

Jiří ČUNEK, předseda KDUČSL:
My teď musíme vyřešit jako vláda to, jestli se takové situace budou opakovat, takové kaprice, a tím pádem my nebudeme moci pracovat, tak pak převolení výborů určitě by bylo nutné.

Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Opozice je jednoznačně proti převolbě. Pokud by se k tomu ODS skutečně odhodlala, šlo by podle sociálních demokratů o čistku nejenom na úrovni státní správy, ale i parlamentu. Je pravděpodobné, že by se v takovém případě ČSSD v Poslanecké sněmovně vydala cestou nulové tolerance.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD:
Já myslím, že i takovou věc můžeme zvážit, nějakou formu, řekl bych, tvrdé opozice. Těžko může někdo předpokládat, že tedy když do nás kamenem, tak my do něj chlebem.

Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Dodává šéf strany Jiří Paroubek.

Policisté zadrželi cizince bez dokladů

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Při zátahu na pražském tržišti v Kolbenově ulici zadrželi policisté šedesát cizinců bez platného dokladu totožnosti. Zhruba hodinová akce měla za úkol prověřit cizí státní příslušníky a případně mezi nimi najít i jména z registru celostátně hledaných osob. Podrobnosti přidává redaktorka Milena Dvořáková.

Milena DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Dopoledne zamířilo na bleší trh v Kolbenově ulici třicet členů cizinecké policie a třicet příslušníků pořádkových sil hlavního města Prahy. Cizince bez pasů nebo bez platného povolení k pobytu policisté zadrželi a předvedli je k výslechu. Konečné výsledky akce sdělila mluvčí cizinecké policie Nela Gajdušková.

Nela GAJDUŠKOVÁ, mluvčí cizinecké policie:
Bylo zkontrolováno dvě stě padesát osob. Šedesát osob bylo zajištěno, osmi cizincům bylo uloženo správní vyhoštění z České republiky na dobu tří let, a to z důvodů nelegálního pobytu na území České republiky. A jeden cizinec bude řešen ve zkráceném přípravném řízení pro trestný čin maření výkonu úředního rozhodnutí.

Milena DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Od začátku roku vyhostila policie jen z Prahy a Středočeského kraje zhruba tisíc lidí. Kolik cizinců se tu ale skutečně ilegálně zdržuje, nikdo neví. Podle Luďka Bredlera, velitele dnešního zásahu, jsou u nás nejčastěji ilegálně Ukrajinci.

Luděk BREDLER, velitel policejního zásahu:
Nejvíc cizinců, kteří jsou tady v nelegálním postavení, je z území bývalého Sovětského svazu, zejména z Ukrajiny.

Milena DVOŘÁKOVÁ, redaktorka:
Dnešní akce byla jednou z mnoha, cizinecká policie podobným způsobem zasahuje v Praze a okolí každý týden.

Privatizace Budějovického Budvaru

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Lidovecký místopředseda vlády Jiří Čunek nesouhlasí v této chvíli s privatizací národního podniku Budějovický Budvar. V diskusním pořadu České televize se na tom shodl s předsedou opoziční sociální demokracie Jiřím Paroubkem. Ministerstvo zemědělství vedené Petrem Gandalovičem z ODS už ale připravuje případnou privatizaci jihočeského výrobce piva.

Snižující se rozpočet pro armádu

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Česká armáda zruší kvůli snižujícímu se rozpočtu asi čtyři až pět velkých vojenských posádek. Potvrdil to dnes náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Proti původním plánům také vojáci nakoupí menší počet lehkých obrněných vozidel.

Bomby zabíjely v indickém Hajdarábádu

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Počet obětí dvou explozí v indickém Hajdarábádu stoupl na čtyřicet tři. Policie pak našla ve městě dalších devatenáct náloží. Nevybuchlé bomby vybavené časovači a umístěné do plastikových pytlů byly na autobusových zastávkách, v kinech, na křižovatkách a na mostech pro pěší po celém Hajdarábádu. Indické úřady podezírají islámské extremisty.

Vyšetřování vraždy chlapce v Liverpoolu

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
V Británii pokračuje pátrání po vrahovi jedenáctiletého Rhyse Jonese. Policie zatkla dalšího teenagera, jde tak už o šestého podezřelého. Detektivové zároveň znovu vyslechli šest mladistvých včetně dvou dívek ve věku od patnácti do devatenácti let, kteří byli zadrženi už včera. Policie vyjádřila politování nad tím, že z veřejnosti přichází málo svědectví k této tragické události. Šéf vyšetřovatelů Chris Armitt proto žádá svědky, kteří by mohli pomoci při dopadení pachatele, aby se policii přihlásili.

Chris ARMITT, šéf vyšetřovatelů:
Chápeme, že jsou lidé znepokojeni a mají strach přijít a podat nám informace, které by pomohly při pátrání po pachateli, ale chci jim říct, že máme spoustu způsobů jak ochránit identitu těch, kteří s těmito informacemi přijdou.

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Chlapec z Liverpoolu byl zastřelený ve středu večer po místním fotbalovém zápase nedaleko jedné restaurace. Podle mnoha expertů je mezi dětmi na ulici stále víc zbraní. Britský premiér Gordon Brown už proto oznámil, že jeho kabinet v případě potřeby přijme nový zákon.

Konečné uspořádání mezi Izraelem a Palestinci

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Izraelský prezident Šimon Peres vyjádřil naději, že k rámcové dohodě o konečném uspořádání mezi Izraelem a Palestinci dojde ještě před mezinárodní konferencí o Blízkém východě. Tu uspořádají Spojené státy a zřejmě i takzvaná blízkovýchodní čtyřka. Pokračuje náš blízkovýchodní zpravodaj Jaromír Janev.

Jaromír JANEV, redaktor:
Izraelský prezident trvá na tom, aby jednání zůstala až do uzavření dohody důvěrná, protože medializace rozhovorů by je mohla úplně zničit. Některé části už ale pronikly na veřejnost. Jde o výměnu území, kterou navrhl sám Šimon Peres ještě ve funkci vicepremiéra. Podle jeho návrhu by Palestinci získali některé části izraelského území, kde žijí téměř výhradně izraelští Arabové, tedy Palestinci žijící na izraelském území. Rozloha státu Palestina by byla stejně velká jako před válkou v roce 1967. Izrael by si výměnou ponechal velké židovské osady na západním břehu Jordánu. Jak uvedla izraelská média, palestinský prezident Mahmúd Abbás tuto výměnu území odmítl.

Kontroly České obchodní inspekce

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Česká obchodní inspekce se opět v letošní letní sezóně zaměřuje na restaurace v horských střediscích na východě Čech. Inspektoři se vydali i do těch nejznámějších, Pece pod Sněžkou, Janský Lázní nebo Špindlerova Mlýna. Jaký byl výsledek kontrol, dodává ředitel inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj Karel Nohejl.

Karel NOHEJL, ředitel České obchodní inspekce pro Královéhradecký a Pardubický kraj:
Kontrol na horách proběhlo zhruba pětadvacet. Kromě těch informačních povinností, kde jsme se setkali u těch jednodušších typů stravování a u těch denních menu, kdy nebyl až tak vyčerpávajícím způsobem spotřebitel seznámen s tím rozsahem, co to menu obsahuje a za jaké ceny, tak dá se říct, že ty závady nebyly zjištěny až tak ve velkém rozsahu. Nepominuli jsme samozřejmě ani oblast Orlických hor, tam těch kontrol proběhlo zhruba pět a nebyly zjištěny závažnější problémy.

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Inspektoři České obchodní inspekce přes léto prověřovali samozřejmě také koupaliště a kempy. Při kontrolách na východě Čech narazili na problémy ve více než polovině zkontrolovaných provozoven.

Městská hromadná doprava v České Lípě

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
Městskou hromadnou dopravu v České Lípě provozuje ode dneška ČSAD Semily. Tamní radnice se totiž nedohodla s dosavadním provozovatelem autobusů, společností Vett, na finančních podmínkách. ČSAD Semily nabídla poloviční cenu. Cestující zatím budou jezdit autobusy zadarmo. Jízdní řády zůstávají v platnosti, připomíná redaktor Milan Brunclík.

Milan BRUNCLÍK, redaktor:
Česká Lípa dotuje městskou hromadnou dopravu skoro třiceti miliony korun ročně. Podle studie, kterou si radnice nechala vypracovat, je ale zdejší doprava výrazně dražší než v jiných městech. Se společností Vett se radnice zatím na finančních podmínkách nedohodla a dopravu si objednala u ČSAD Semily. Firma koupí do České Lípy sedm nových autobusů. Společnost Vett rozhodnutí města respektuje, ale chce s ním dále jednat a k dopravě se vrátit.

Hip Hop Kemp 2007

Eva ZILIZIOVÁ, moderátorka:
V Hradci Králové skončí dnes kolem půlnoci hlavní program největšího evropského hiphopového festivalu Hip Hop Kemp 2007. Na dalších scénách budou ale vystupovat rapeři až do zítřejších ranních hodin. Plocha tamního letiště hostila na dvacet tisíc účastníků. Lidé z různých koutů světa přijeli do Hradce nejenom za hudbou, ale i za neopakovatelnou atmosférou.

návštěvník festivalu:
Je to tady cool party a jsem happy.

návštěvník festivalu:
Jsem tady od pátku a teď si kupuju pití. Obchody jdou mazaně. Muzika je hustá. Spíme ve stanu tam vedle coffee shopu.

návštěvník festivalu:
Už jsme se tak nějak zabydleli, takže pohoda. Už si to jenom užíváme.

Spustit audio
autor: Eva Ziliziová