Ozvěny dne 24. 9. 2003

24. září 2003
Ozvěny dne

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Reformní zákony prošly Sněmovnou až k závěrečnému hlasování

Reforma veřejných financí tak, jak si ji představuje Špidlova vláda, má naději na konečné schválení. Vládní koalici se totiž dnes podařilo všechny zákony prosadit v takzvaném druhém čtení. Hlasy opozice k jejich zamítnutí nestačily. Sněmovnu teď čeká boj o jednotlivé pozměňovací návrhy. Ze Sněmovní ulice se hlásí zpravodaj Radiožurnálu, Vít Dvořák.

Vít Dvořák: Vladimír Špidla je po dnešku prý spokojen.

Vladimír Špidla: Všechno, co bylo potřeba, bylo prosazeno momentálně.

Vít Dvořák: Velký počet změn, které poslanci chtějí v reformě udělat, teď čeká posouzení ve výborech. Místopředseda rozpočtového, Martin Kocourek z ODS, se toho ale obává.

Martin Kocourek: Vláda prohlašuje, že tu reformu má promyšlenou a její vlastní poslanci tady podávají desítky pozměňovacích návrhů, což svědčí o tom, že ta reforma je špatně připravená.

Vít Dvořák: Ministr financí Bohuslav Sobotka ale z velkého počtu navržených změn v reformě strach nemá.

Bohuslav Sobotka: Ne, pokud jde o změny, které by šly nad rámec těchto koaličních dohod, tak ty ze strany koalice podpořeny nebudou.

Vít Dvořák: I po dnešku zůstává ve hře zvýšení platů poslanců ještě před navrženým zmrazením platů ústavních činitelů. Jiří Václavek z ČSSD, který chce, aby poslanci dostali přidáno, dnes vzkázal novinářům.

Host (Jiří Václavek): Kdyby nám lidé z vlády také někdy sdělili, jaké jsou a jak rostou jejich příjmy.

Vít Dvořák: Už dnes do Sněmovny přišli také odboráři, aby vše slyšeli na vlastní uši. Zklamán je zatím i Jaroslav Zavadil, místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů. Další protesty odborů jsou prý stále ve hře.

Jaroslav Zavadil: Samozřejmě budeme mít schůzku nejvyšších orgánů.

Vít Dvořák: O konečné podobě reformy chtějí poslanci rozhodnout v pátek nebo v úterý. Ještě předtím ale přijde na řadu hlasování o nedůvěře vládě tak, jak to navrhla ODS.

Senátoru Novákovi hrozí stíhání za zpronevěru

Mandátový výbor Senátu doporučil vydat trestnímu stíhání svého kolegu z ODS, Alexandra Nováka. O svou imunitu přijde zřejmě už na říjnové schůzi Senátu. Důvody zjišťovala senátní zpravodajka Radiožurnálu, Dana Jaklová, u unionistického předsedy výboru, Jana Hadravy.

Jan Hadrava: Hlavní a jediný takový důležitý argument je ten, že jsme seznali, že tato kauza nesouvisí s výkonem mandátu senátora.

Dana Jaklová: Alexandr Novák nesouhlasí. Policejní spis je podle něho nekvalitní a navíc ho většina senátorů ani nečetla.

Alexandr Novák: Jak teda má ten dotyčný člověk, kterej si, kterej je v takovémto výboru, jak má potom dělat rozhodnutí, když se s tím vůbec neseznámí a má posoudit, jestli tam je ten politický nebo není politický podtext. Jak má rozhodnout, když vůbec neví, co v tom spisu je napsáno?

Dana Jaklová: Sedm z deseti přítomných členů výboru hlasovalo pro vydání kolegy, tři členové ODS se hlasování zdrželi. Novák v létě avizoval, že zřejmě sám požádá o vydání policii. Dnes to ale na mandátovém výboru neudělal a komunistického místopředsedu výboru, Jaroslava Doubravu, tím zklamal.

Jaroslav Doubrava: Já jsem předpokládal, že přijde a sdělí členům mandátového a imunitního výboru své přání být vydán, že to odhlasujeme a tím schůze skončí. Nestalo se tak, je mi to docela líto.

Policejní prezident zvažuje svou abdikaci

Informační embargo uvalila východočeská policie na případ vraždících manželů Stodolových. V posledních dnech se v tisku objevily zprávy o tom, že pár má mít na svědomí smrt důchodce z Prahy a také tři roky starou vraždu ve Zdislavicích u Vlašimi. Právě informace o posledně zmiňovaném případu považují policisté za zkreslené. Z fatálního selhání, při kterém policisté zaměnili osm vražd za sebevraždy, hodlá policejní prezident Jiří Kolář vyvodit osobní zodpovědnost. Pokud by se ukázalo, že aféra poškodila důvěru policie u veřejnosti nad únosnou mez, je připraven odejít. Ministr vnitra Stanislav Gross Radiožurnálu řekl, že Koláře plně chápe. Současně ho ale vyzval, aby počkal až do úplného vyšetření případu a pak svou abdikaci důkladně zvážil.

Stanislav Gross: Jiný problém by byl, kdyby se ukázala systémová chyba, která byla zapříčiněná, já nevím, špatnou metodikou řízení, která byla zapříčiněna nějakými systémovými pochybeními na úrovni policejního prezídia. Pak samozřejmě by to bylo něco jiného. Ale to je zatím přeci jen ještě trošku předčasné.

Soud odložil případ Kinského restituce

Soud v Děčíně odložil projednávání žaloby Františka Oldřicha Kinského, kterou se domáhá vydání loveckého zámečku Tokáň u České Kamenice. Případ sleduje redaktor Josef Suk.

Josef Suk: Právní zástupce Kinského, Jaroslav Čapek, se po čtení dalších dokumentů dožadoval ověření pravosti některých písemností. Soudkyně Jana Havlová však požadavek žalobce na předkládání nových důkazů nebo výslechů dalších osob zamítla. Advokát byl z jejího verdiktu poněkud zklamaný.

Jaroslav Čapek: Jsem trošku smutný z toho, že mi soud odmítl provést celou řadu důkazů a podle mého soudu se vystavil nebezpečí, že nadřízené soudy právě z těchto důvodů věc vrátí zpátky sem k okresnímu soudu.

Josef Suk: Čas na přípravu závěrečné řeči má Čapek do 9. října.

Jaroslav Čapek: Já stále věřím, že uspěji.

Josef Suk: Optimismus provází i Ministerstvo vnitra, tedy žalovanou stranu. Svým vyjádřením to potvrdila Marie Masaříková z tiskového odboru.

Marie Masaříková: Nadále trváme na tom, že žaloba není v tomto případě oprávněná a věříme, že nám dá soud za pravdu.

Josef Suk: Kinský podal u děčínského soudu asi 25 majetkových žalob. Zatím s žádnou neuspěl.

Krátké informace

Ministr zahraničí Cyril Svoboda vyzval Německo k uvolnění pohybu pracovních sil. Pro německý tisk řekl, že omezování volného pohybu pracovníků z nových členských zemí po dobu sedmi let po vstupu do unie považuje za příliš dlouhé období.

Organizace zemí vyvážejících ropu překvapivě rozhodla od 1. listopadu snížit denní produkci této suroviny o 900 tisíc barelů. Cena ropy Brent se v Londýně okamžitě zvýšila asi o dolar.

Kofein a pseudoefedrin už nebudou patřit mezi zakázané látky. Výkonný výbor Světové antidopingové agentury v Montrealu schválil nový celosvětový seznam nepovolených látek. Z listiny, která bude platit od 1. ledna 2004, uvedené látky vypadly. Naopak mezi stále zakázané zůstává kouření marihuany.

Usmíření amerického prezidenta a německého kancléře

Americký prezident George Bush se v New Yorku usmířil s německých kancléřem Gerhardem Schröderem. Šlo více než podání rukou, oba lídři si slíbili, že budou spolupracovat jako doposud v Afghánistánu, ale otevřou také novou kapitolu spolupráce v Iráku. Severoamerický zpravodaj Miroslav Konvalina připomíná, že šlo o první setkání mezi čtyřma očima po 16 měsících.

Miroslav Konvalina: Prezident Bush už druhý den přesvědčuje v New Yorku ty země, které byly skeptické k válce s Irákem, že mají přesto odpovědnost za jeho rekonstrukci a stabilizaci. Mluví se o poskytnutí peněz a případně o vyslání jednotek. V této souvislosti se George Bush ještě dnes sejde s prezidenty Indie a Pákistánu. Usmíření George Bushe a Gerharda Schrödera znamená ozdravení otrávené americko-německé atmosféry a šanci na to, aby Němci pomohli Iráku finančně výcvikem policistů a armády. Okupační mocnost ale neustoupila v tom, že o předání moci Iráčanům rozhodne Bílý dům a ne návrhy Francie a Německa.

Výbuch bomby v mosulském kině

Bomba vybuchla při promítání filmu v kině v iráckém Mosulu. Zabila dva diváky a nejméně dvacet dalších zranila. Podrobnosti má blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu, Jaromír Janev.

Jaromír Janev: Výbuch způsobila zřejmě bomba, kterou neznámí útočníci vhodili do sálu větrákem na střeše. Očití svědkové viděli z kina odnášet mnoho zraněných. Podle tiskových agentur byl výbuch tak silný, že je předpoklad, že počet obětí na životech se ještě podstatně zvýší. Islámští radikálové už od pádu bývalého iráckého režimu zaútočili na kina několikrát. Většina iráckých kin totiž začala po pádu Husajnova režimu promítat erotické filmy. Islámští radikálové považují tuto produkci za až pornografickou a v každém případě za snímky, které mnohonásobně překračují normy, platné v islámských zemích.

Policie už má dalšího možného vraha ministryně Lindhové

Nový podezřelý z vraždy švédské šéfky diplomacie Anny Lindhové padl do rukou policie. Dosud podezřívaný 35letý Švéd byl propuštěn pro nedostatek důkazů na svobodu. Ze Švédska k tomu podrobnosti dodává náš spolupracovník Tomáš Sněgoň.

Tomáš Sněgoň: Podle státní zástupkyně je stupeň podezření nynějšího zadrženého vyšší, než tomu bylo v minulém případě. Jakékoli podrobnosti k jeho totožnosti, způsobu dopadení a důkazovému materiálu, však policie úzkostlivě tají. Vedoucí vyšetřovacího týmu, Leif Jennekvist, dnes na tiskové konferenci sdělil pouze tolik, že další fakta budou předložena za několik dnů při soudním projednávání vazby dnes zadrženého muže. Ten je podle Jennekvista zároveň momentálně nejžhavější stopou v pátrání po vrahovi, který ministryni Lindhovou ubodal k smrti ve Stockholmu před dvěma týdny.

Výslech Romana Prodiho

Evropský parlament s napětím čeká na zítřejší výslech předsedy Evropské komise, Romana Prodiho. Ten by se měl před šéfy politických skupin vyzpovídat z toho, jaká byla role komisařů v aféře kolem statistického úřadu unie. Skandál se rozhořel po tom, co se přišlo na to, že v Eurostatu docházelo dlouhé roky k rozsáhlým podvodům. Jak informuje naše zpravodajka ve Štrasburku, Pavla Kvapilová, někteří poslanci budou mít dnes pozdě večer příležitost nahlédnout do zpráv, popisujících dosavadní vyšetřování.

Pavla Kvapilová: 21:30 - to je hodina, kdy se vybraným poslancům otevře místnost ve 3. patře štrasburské budovy. Právě tady si prohlédnou zprávy zvláštního týmu a také auditorů komise. Nebudou si ale moct udělat žádné kopie. Tyto materiály by jim přitom měly být podkladem pro zítřejší zpověď Romana Prodiho. Ten bude muset šéfům politických skupin vysvětlit, jak je možné, že komise o podvodech pravděpodobně v rozsahu milionů eur neměla tušení. Někteří poslanci přitom žádají vyvození poltické odpovědnosti, přičemž nejvíc se křeslo houpe pod komisařem Pedrem Solbertem, který je za Eurostat odpovědný. Prodi se podle některých zdrojů z komise chystá zítra poslancům popřít, že jeho tým měl jakýkoliv podíl na tomto skandálu, který otřásá stávající Evropskou komisí. Ital také údajně nemá za to, že by měl některý z jeho kolegů odstoupil. Mezi tím se ovšem objevují zprávy, že podezřelými praktikami jsou prorostlá i další pracoviště Evropské komise.

O podvodech v Eurostatu se další podrobnosti dozvíte ve zpravodajském pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes, který začíná po 21. hodině.

V polském Slezsku se zavřou čtyři uhelné doly

Fiaskem skončil pokus o jednání mezi hornickými odbory a vedením Uhelné společnosti v polských Katovicích. To chce uzavřít čtyři doly ve Slezsku, a tak se více než 8,5 tisíce horníků bojí o svoji budoucnost. Odboráři proti uzavírání dolů mohutně protestovali už před 14 dny ve Varšavě. Jak informuje náš zpravodaj v Polsku, Pavel Novák, po krachu dnešních jednání slibují další protesty.

Pavel Novák: Jednání horníků s vedením Uhelné společnosti, která doly spravuje, skončilo po necelé hodině bez nalezení kompromisu. Odboráři se domáhali alespoň odkladu likvidace čtyř dolů. Uhelná společnost ale považuje své rozhodnutí za neměnné. K uzavření šachet má dojít v příštím roce. Vedení firmy chce mluvit jen o sociálních programech pro propouštěné horníky. Odbory proto oznámily, že v pátek v poledních hodinách zablokují veškerou dopravu ve Slezsku. Chtějí, aby si blokády všiml i ministr hospodářství Jerzy Hausner, který má v pátek v Katovicích přesvědčovat o restrukturalizaci důlního průmyslu poslance Slezského regionálního shromáždění.

Pokus o vykolejení vlaku

Policie pokračuje v pátrání po pachateli, který se pokusil vykolejit vlak na mezinárodní trati u Znojma. Na koleje umístil několik menších kamenů a kovovou zarážku, užívanou k zajištění odstavených vagónů. Do překážky najel spěšný vlak z Vídně, lokomotiva ji ale srazila ochranným rámem do kolejiště. Více redaktor Ivan Holas.

Ivan Holas: Použití zarážky nemusí nasvědčovat, že jde o čin železničáře. Na každém nádraží ji totiž může vzít kdokoli. Mluvčí drážní inspekce, Jan Kučera, potvrzuje, že na jižní Moravě není podobných případů mnoho.

Jan Kučera: Naštěstí jsou ojedinělé, v letošním roce se stalo pár takových případů, drážní inspekce je vyšetřuje. Není zde pochybení provozovatele dráhy ani dopravce. Těmito případy se zabývá policie.

Ivan Holas: Experti teprve ověřují, zda vlak mohl za určitých okolností vykolejit. Je to jeden z důležitých faktů pro stanovení trestně právní kvalifikace případu, uvádí jihomoravská policejní mluvčí, Kamila Janíčková.

Kamila Janíčková: Obecně to lze charakterizovat jako nebezpečnou trestnou činnost a v současné době nemám zatím přesnou kvalifikaci, o jaký trestný čin by se jednalo.

Vzniknou vojenské jednotky dobrovolníků pro pomoc záchranářům

Do konce roku by v každém kraji měla vzniknout vojenská jednotka složená z dobrovolníků. Ta má mimo jiné pomáhat profesionálním záchranářům v případě povodní a dalších katastrof. O budování jednotek na Plzeňsku se zajímal redaktor Martin Sobotka.

Martin Sobotka: Zájemce o službu v krajské jednotce musí mít za sebou základní vojenskou službu, musí se upsat na dva až pět let a také být dostatečně zdravý. K tomu patří ještě ochota zúčastnit se 18 dnů cvičení. Za to má pak nárok na 500 korun měsíčně. V Plzeňském kraji je zatím kolem dvacíti zájemců a k postavení roty by tak armáda měla získat dalších sto. Podle aktivního záložníka Milana Košana se to vede.

Milan Košan: Ten stav 100 až 150 lidí se nám podaří naplnit, neříkám do konce roku, ale určitě v co nejbližší době.

Bohemia Prix Rádio v Poděbradech

Porotci tradiční přehlídky původní rozhlasové tvorby Prix Bohemia Rádio po dlouhém soutěžním dni znají další jméno vítěze. My se jména oceněných dozvíme zítra při slavnostním udílení cen. Více už redaktorka Michaela Vetešková.

Jiří Vejvoda: Teď mě aktuálně okouzluje ta skutečnost, že nejenom v České republice, ale třeba i v Anglii a v řadě dalších zemí je návrat posluchačů k rozhlasu.

Michaela Vetešková: Říká jeden z porotců festivalu, Jiří Vejvoda. Jako předseda spolu se svými kolegy vybírali z velké konkurence zahraničních stanic ten nejlepší radiofonní pořad.

Jiří Vejvoda: Je to pořad, ve kterém zvuky a hudba buď přirozená nebo uměle vytvořená ve studiu jsou možná důležitější, než to slovní sdělení. A z toho vyplývá, že to je pořad, který víc útočí na vaše emoce, než na vaše racio.

Michaela Vetešková: Dnes se také rozdělovaly ceny za nejlepší dětskou kresbu a literární dílo na téma děti a prostředí.

Hudební festival Pražský podzim pokračuje

Třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim pokračuje večer vystoupením Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Sólistou večera je brazilský klavírista Jean-Louis Steurmann. Orchestr bude řídit mexický dirigent Enrique Barrios, který si velmi oblíbil českou hudbu.

Enrique Barrios: Ano, česká hudba. Máte fantastické skladby pro klavír. Jsou to klavírní kusy Janáčka, to je absolutně fenomenální hudba. Neznám jej dost dobře, ale v poslední době jsem shodou okolností měl možnost zabývat se Janáčkovou hudbou. A samozřejmě máte velmi krásný koncert pro klavír a orchestr od Dvořáka a osobně jsem si zamiloval hudbu Martinů. Ano, máte opravdu nádherné klavírní skladby a vůbec krásnou hudbu pro všechny nástroje.

Koncert, na kterém zazní díla Georgese Bizeta, Maurice Ravela a Richarda Strausse, bude v přímém přenosu od 19:30 hodin vysílat Český rozhlas 3 - stanice Vltava.

autor: všt
Spustit audio

Více z pořadu