Ozvěny dne 23. listopadu 2009

23. listopad 2009

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Jan BUMBA, moderátor:
Na dva tisíce praktických lékařů už má v ordinacích vakcínu proti prasečí chřipce, potvrdil to náměstek ministryně zdravotnictví.

osoba:
Jde o 133 očkovacích center, tak v průběhu dnešního dne již většina byla zavezena. Máme zprávu o tom, že by do konce dnešního dne tak mělo být u všech těchto očkovacích center.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Cizinecká policie prověřuje zahraniční studenty ze soukromé Vysoké školy finanční a správní.

osoba:
Cizinecká policie má určité signály o tom, že na této škole se stávají případy, kdy cizinec nastoupí ke studiu, ale následně do školy nechodí.

Jan BUMBA, moderátor:
Automobilka Opel nedostane od Evropské unie žádné peníze. Podle náměstka českého ministra průmyslu se na tom shodli zástupci sedmadvacítky.

osoba:
Pokud ministři neznají společný byznys plán General Motors, tak my jsme nechtěli přistupovat na to, abychom jednali individuálně, aby to byl systém aukcí kolik si zaplatíme, tolik se zachrání automobilového průmyslu v Evropě.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
A počasí, zítra bude oblačno, místy přeháňky na horách smíšené nebo sněhové. Teploty do 12, na horách kolem 5 stupňů.

Vláda se omluvila neprávem sterilizovaným ženám

Jan BUMBA, moderátor:
U mikrofonu jsou Eva Odstrčilová a Jan Bumba.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Vláda se omluvila za nezákonné sterilizace romských žen. Podobným případům by do budoucna měla zabránit připravovaná opatření.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Až desítky žen dosud marně čekaly alespoň na uznání chyby. Dnes se dočkaly, potvrdil po jednání vlády premiér Jan Fischer i ministr pro lidská práva Michael Kocáb.

Michael KOCÁB, ministr pro lidská práva a národnostní menšiny:
Vláda vyslovuje politování nad zjištěnými individuálními pochybeními při provádění sterilizací v rozporu se směrnicí ministerstva zdravotnictví o provádění sterilizace ze dne 17. prosince 1971. To usnesení samozřejmě je delší, ukládá ministryni zdravotnictví aby předložila vládě informace o plnění opatření navržených poradním sborem ministryně zdravotnictví k otázce protiprávních sterilizací.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Zdravotnická zařízení by se při provádění sterilizací měla ujistit, že ženy se zákrokem vyslovily informovaný souhlas. Podle některých aktivistů prošly sterilizací na Ostravsku až desítky romských žen. Přesné statistiky ale neexistují. Jednou z nich je i Helena Balogová, která si na Úřadu vlády dnes omluvu vyslechla.

Helena BALOGOVÁ:
Já jsem ráda, že to jako schválili, tu omluvu. No a že za těch 6 roků, co usilujeme, tak že aspoň něco nám vyšlo. Taky to plošné odškodnění, jestli by nám za to ještě, jako usilujeme o to.

Nikola BOJČEV, redaktor:
Omluva vlády zřejmě poškozeným ženám nepomůže k odškodnění. Většina případů je totiž podle soudu promlčená. Nikola Bojčev, Radiožurnál.

Stát se zaručí za vedlejší účinky vakcíny proti prasečí chřipce

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Za možné vedlejší účinky vakcíny proti prasečí chřipce se zaručí stát. Potvrdilo to ministerstvo zdravotnictví. Očkování se zatím pořádně nerozjelo. Mělo sice začít dnes, ale řada lékařů dosud vakcínu nedostala nebo s aplikací vyčkávají. Od zdravotních pojišťoven totiž ještě nemají seznamy pacientů, kteří mají na očkování nárok.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Vakcínu má už k dispozici víc než třetina praktických lékařů a většina očkovacích center. Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra, je vakcína bezpečná. Nežádoucí účinky můžou být podobné jako u očkování proti sezónní chřipce. Přesto se za ně stát zaručí.

Marek ŠNAJDR, náměstek ministryně zdravotnictví:
V rámci jasnosti, nezpochybnitelnosti a ochoty všech dotčených subjektů, je ministerstvo zdravotnictví připraveno deklarovat převzetí případných náhrad škod vůči zdravotnickým zařízením z titulu nežádoucích účinků.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Současně s vakcínou se rozváží antivirotikum Tamiflu. To se bude používat k léčení pacientů s těžším průběhem prasečí chřipky. Podle ministerstva by mělo být všechno rozvezené do pátku. Lenka Jansová, Radiožurnál.

Podezřelé studium cizinců na soukromé vysoké škole šetří policie

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Soukromá Vysoká škola finanční a správní čelí dalšímu problému. Několik zahraničních studentů na základě smlouvy se školou dostalo studijní vízum, jenže někteří z nich do školy nechodí.

Klára BÍLÁ, redaktorka:
Případ nyní prošetřuje cizinecká policie, jak Radiožurnálu potvrdila její mluvčí Kateřina Rendlová.

Kateřina RENDLOVÁ, mluvčí cizinecké policie:
Tady máme určité indície. Takový případ je potřeba prošetřit a skutečně zjistit, jestli cizinec má oprávnění nadále být na území České republiky nebo ne.

Klára BÍLÁ, redaktorka:
Škola ale o takových studentech neví. Podle její mluvčí Martiny Pařízkové studenti zpravidla přicházejí prostřednictvím specializovaných agentur.

Martina PAŘÍZKOVÁ, mluvčí Vysoké školy finanční a správní:
Jestliže má kdokoliv indície o možném zneužívání tohohle systému, tak Vysoká škola finanční a správní je připravena úplně se podílet na odhalení takových praktik a samozřejmě jejich vymýcení.

Klára BÍLÁ, redaktorka:
Informace nebere na lehkou váhu ani ministerstvo školství, které se případem hodlá zabývat a v případě pochybení školy vyvodit patřičné důsledky. Klára Bílá, Radiožurnál.

Automobilka Opel zatím od evropských vlád nedostane žádné peníze

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Automobilka Opel zatím od evropských vlád nedostane žádné peníze. Na schůzce v Bruselu se na tom dohodli ministři hospodářství členských zemí Evropské unie. Opel se během hospodářské krize ocitl na pokraji krachu. Podle původních plánů ho měla převzít kanadská firma Magna. Vlastník Opelu americký General Motors ale nakonec převod zrušil a chce si Opel ponechat. Magna měla od německé vlády dostat 4,5 miliardy eur ve formě záruk za bankovní úvěry.

Ondřej HOUSKA, redaktor:
Rozhodnutí General Motors ponechat si Opel ale Berlín rozlítilo a Američané tak žádné peníze zatím nedostanou. Stejný postoj mají i vlády dalších evropských zemí, ve kterých má Opel své továrny. General Motors dnes v Bruselu uvedl, že se v Evropě chystá propustit o něco méně lidí než se původně očekávalo. Uvedl to náměstek českého ministra průmyslu Martin Tlapa.

Martin TLAPA, náměstek ministra průmyslu a obchodu:
Předpokládá, že se sníží zaměstnanost v Evropě o něco méně než předpokládal původní plán, okolo 9500 zaměstnanců.

Ondřej HOUSKA, redaktor:
Evropané posoudí možnost poskytnutí peněz Opelu až 4. prosince, tedy poté co General Motors předloží konkrétní plány na budoucnost automobilky. Opelu dodává díly víc než 80 českých firem. Ondřej Houska, Český rozhlas, Brusel.

8 vojáků zahynulo v ruském Ulyanovsku při výbuchu v armádním skladu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
8 vojáků zahynulo v ruském Ulyanovsku při výbuchu v armádním skladu. Potvrdilo to ruské ministerstvo obrany s tím, že další dva vojáci byli zraněni. Jde už o druhou explozi na stejném místě za jediný měsíc.

Lenka KABRHELOVÁ, redaktorka:
Skladem zbraní ruského námořnictva v Ulyanovsku zhruba 800 kilometrů od Moskvy otřásl už druhý výbuch během pouhých 10 dnů. Vojáci se snažili naložit a odvézt nevybuchlou munici, která na místě zůstala po velkém požáru ze 13. listopadu, při němž 2 lidé zahynuli. Ten způsobila série explozí, v níž se zvrtlo kontrolované odpalování zbrojních zařízení. Přesné příčiny nového incidentu vyšetřuje na místě zvláštní komise ministerstva obrany. Pro ruskou armádu jde o další z řady nehod, které má na svědomí špatně vycvičený personál, zastaralé vybavení a nízké bezpečnostní standardy. Lenka Kabrhelová, Český rozhlas, Moskva.

Italská policie zatkla fotbalového trenéra

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Italská policie zatkla předsedu fotbalového druholigového klubu Potenza Postiglioneho a dalších 8 lidí. Jsou obviněni z podvodu ve sportovních utkáních a sázeních na předem určené výsledky fotbalových zápasů.

Vědunka LUNARDI, redaktorka:
Po dvou letech vyšetřování italská policie dnes za úsvitu pozatýkala 9 osob. Je mezi nimi předseda druholigového fotbalového klubu Potenza Postiglione, manažeři klubu a také jeden mafiánský boss Camorry. Dalších 20 lidí se vyšetřuje. Vyšetřovatelé soudí, že skupina sázela ilegálně na zápasy, o kterých věděla jakým výsledkem skončí. Například na loňském utkání RavenaLecce vydělala 86 tisíc eur. K přesvědčování hráčů používala i násilí. Vyšetřovatelé pátrají také po eventuálních konexích s organizovaným zločinem. Z Itálie pro Radiožurnál Vědunka Lunardi.

Lidé s virem HIV mohou pracovat u polské policie

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Lidé s virem HIV mohou pracovat u polské policie. Tak dnes rozhodl polský ústavní soud, který se zabýval případem policisty propuštěným ze služby právě kvůli viru HIV.

Petr VAVROUŠKA, redaktor:
Policista byl před třemi lety propuštěn z práce poté, co se u něj při běžné lékařské prohlídce zjistilo, že HIV pozitivní. Informace se dostala k lékařské komisi ministerstva vnitra ta rozhodla, že policista nemůže sloužit u policie a o zaměstnání přišel. Nadřízení se přitom odvolávali na služební zákon z roku 1991, který říká že osoba s virem HIV má u policie okamžitě skončit. Propuštěný se ale bránil. Tvrdil, že jde o diskriminaci a obrátil se na ústavní soud. Ten dnes rozhodl, že lidé s virem HIV mohou pracovat u policie s výjimkou zásahové jednotky. Může jim být nabídnuta například administrativní práce. Nařízení z roku 1991 je tak protiústavní. Petr Vavrouška, Český rozhlas, Varšava.

Asi 30 miliard korun bude chybět v rozpočtu českých měst a obcí

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Asi 30 miliard korun bude letos chybět v rozpočtu českých měst a obcí. Ekonomická krize tak oproti loňsku snížila daňové příjmy samospráv o 15%. A podle Svazu měst a obcí se pokles do konce roku může ještě prohloubit. Může za to propad ve výběru DPH a daní z příjmů lidí i firem. Podle starosty Kladna Dana Jiránka se situace zřejmě nezlepší ani v příštím roce.

Dan JIRÁNEK, starosta Kladna:
Ten příští rok na rozdíl od ministerstva financí, které je mírně optimistické a počítá s tím, že se zvýší daňový výběr, tak my jako Svaz měst a obcí očekáváme spíše další pokles a to zejména na to, že ty daně vždycky následují až za hospodářstvím s ročním dvouletým zpožděním. Pokud tedy bude příští rok mírný nárůst u firem, tak na daních se to projeví až v roce 2012.

Problémy českých vojáků v Kosovu

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Kvůli sobotní střelbě na základně v Kosovu armáda potrestala 4 vojáky. Kromě vojáka, který svého kolegu pravděpodobně ve městě Šajkovac postřelil. Byli výkonu služby zproštěni jeho dva přímí nadřízení. Z funkce byl až do vyšetření případu odvolán i velitel 15. kontingentu Jiří Kývala. Do Kosova dnes odletěla zvláštní komise, která má případ vyšetřit, řekl ministr obrany Martin Barták.

Martin BARTÁK, ministr obrany:
Incident v Kosovu byl podle všeho, protože vyšetřování vojenskou policií probíhá, ale podle těch prvotních poznatků šlo skutečně o nešťastnou náhodu, byť způsobenou druhým příslušníkem kontingentu. V současné době již se vrátil tým z Generálního štábu, který do Kosova letěl. Postřelený voják je v nemocnici na americké základně, ve vojenské nemocnici a je v současné době mimo ohrožení života.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Český kontingent v Kosovu se v poslední době potýká s řadou problémů. Před dvěma týdny náčelník Generálního štábu Vlastimil Picek prozradil, že 4 čeští vojáci v misi KFOR kouřili ve druhé polovině října marihuanu nebo hašiš.

Meteorologové varují před silným větrem

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Meteorologové varují před silným větrem. Výstraha platí až do zítřejšího rána na celém území republiky kromě Zlínského a Jihomoravského kraje. Situaci ve východních Čechách sleduje reportér Martin Pařízek. Dobrý večer.

Martin PAŘÍZEK, redaktor:
Hezký večer, vítr o síle orkánu naměřili meteorologové dopoledne a to na Sněžce. V nárazech dosahoval rychlosti přes 130 kilometrů v hodině. V současnosti fouká nejsilněji stále na hřebenech, rychlost větru se v nárazech drží v hodnotách vichřice, tedy kolem 90 kilometrů v hodině. Podle meteorologů by ale vítr mohl ještě dále zesilovat. Nejsilněji by v Krkonoších mohlo foukat v průběhu noci. Na případné problémy se chystají například energetici, ti jsou připraveni posílit v případě potřeba poruchové čety i dispečink. Martin Pařízek, Radiožurnál, východní Čechy.

autoři: evo , bum
Spustit audio

Více z pořadu