Ozvěny dne 20. srpna 2009

20. srpen 2009
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Prezidentské a regionální volby v Afghánistánu podle očekávání provázely násilnosti. Talibanu se ale hlasování nijak vážně narušit nepodařilo. Podle českého velvyslance v Kábulu Jiřího Nekvasila byly volby pro Afghánistán důležité.

Jiří NEKVASIL, český velvyslanec v Kábulu:
Jejich průběh a výsledky ukážou reálné rozložení sil v zemi a potom i na efektivnost našeho působení tady osmiletého.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Skotsko propustilo atentátníka z Lockerbie. Je smrtelně nemocný. Skotský ministr spravedlnosti zdůrazňuje, že milost je jeho osobním rozhodnutím, za které nese plnou odpovědnost.

Kenny MacASKILL, skotský ministr spravedlnosti:
/netlumočeno/

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Zásah při hromadné havárii nacvičovali jihomoravští záchranáři na dálnici D1 u Brna. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause jsou zdravotníci připraveni dobře.

Roman KRAUS, ředitel Fakultní nemocnice Brno:
Cvičení jednoznačně prokázalo, že jedno traumacentrum této velikosti a tohoto vybavení prostě stačí pro tento region. Toto množství zraněných bychom zvládli v normálním denním provozu.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
A jak bude zítra? Napřed slunečno, odpoledne a večer od západu přeháňky nebo bouřky, teploty až 32 stupňů.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
U mikrofonu jsou Veronika Sedláčková a Tereza Tomášková.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Vítejte u Ozvěn dne.

Jako rizikový označila policie dnešní zápas mezi Slavií a Bělehradem

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jako rizikový označila policie dnešní pražský zápas Evropské ligy mezi Slavií Praha a Crvenou Zvezdou Bělehrad. Obávala se totiž výtržností především srbských fanoušků. A jak to tak vypadá, obavy se naplnily. Na místě máme reportéra Nikolu Bojčeva. Nikolo, co přesně se stalo?

Nikola BOJČEV, redaktor:
Dobrý podvečer. Tak já se ještě vzpamatovávám z šoku. Ještě zhruba před 15 minutami se jednalo o poklidnou cestu srbských fanoušků městem, ovšem zničehonic začala vzduchem létat, začaly vzduchem létat petardy, létat sklo, židle, stoly, fanoušci nabíhali do kaváren a rabovali regály. My novináři, kteří jsme byli vepředu před tím prostě průvodem, tak jsme to schytali jako první. Jenom o vlásek jsme unikli právě do jedné kavárny a naštěstí se snad nikomu nic nestalo. Na místo okamžitě přijela policejní zásahová jednotka, která fanoušky zpacifikovala. Ti samozřejmě odpalovali petardy, všude byla spousta dýmu a kouře. V tuto chvíli už to vypadá, že policie fanoušky zpacifikovala, nicméně viděl jsem, že některé z nich odváděli v poutech, pravděpodobně tedy to vyprovokovali skutečně srbští fanoušci. A teď právě přijíždí sanitka, takže je velmi pravděpodobné, že někdo utrpěl zranění. Nikola Bojčev, Radiožurnál.

Volby v Afghánistánu skončily

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Volby v Afghánistánu skončily. Úřady hlásí několik desítek útoků na volební místnosti skoro po celé zemi. Je nejméně 23 mrtvých, mezi nimi afghánští vojáci, policisté i voliči. Prezident Karzáí, který je favoritem dnešních voleb, poděkoval Afgháncům za to, že ve složité době do hlasovacích místností přišli.

Jaromír MAREK, redaktor:
Po několika raketových útocích na města Kandahár i Kábul se zdálo, že Afghánci se nechali zastrašit hrozbami Talibanu. Nakonec se ale k volbám dostavili. "Lidé si plně uvědomují, jak je důležité, abychom si sami vybrali své vůdce," řekl Radiožurnálu jeden z voličů. Přesné údaje o volební účasti nejsou k dispozici. Je ale zřejmé, že bude nižší než v předchozích prezidentských volbách před pěti lety. I přes jednotlivé útoky, násilnosti a obvinění z volebních machinací pozorovatelé legitimitu afghánských voleb nezpochybňují. Jaromír Marek, Radiožurnál, Kábul.

Skotsko kvůli neléčitelné nemoci propustilo zadržovaného Libyjce

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Skotsko kvůli neléčitelné nemoci propustilo Libyjce Abdala Basata Midžrahího, který byl odsouzen za doživotí za podíl na atentátu na americké dopravní letadlo nad městem Lockerbie. V roce 1988 při něm zahynulo 270 lidí. Spojené státy s tímto rozhodnutím nesouhlasí.

Milan KOCOUREK, redaktor:
Skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill řekl, že 57letý Abdal Basat Muhammad Midžrahí má rakovinu prostaty, jeho zdravotní stav se v poslední době zhoršil, byl proto propuštěn ze soucitu a smí se vrátit do Libye. Ministr zdůraznil, že Skoti jsou známí svou humanitou. Midžrahí neprojevil žádný soucit ani vůči obětem ani jejich rodinám, nicméně to podle ministra MacAskilla není důvod, proč by Skoti měli upřít soucit jemu a jeho rodině v posledních dnech jeho života. Zpravodaj BBC cituje Newyorčana Paula Halsche, jehož manželka nad Lockerbie zahynula. Řekl: "Jsem proti tomu, vždyť on zavraždil 270 lidí." Bílý dům vyjádřil nad skotským rozhodnutím politování a americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že jde o rozhodnutí absolutně špatné. Pro Radiožurnál Milan Kocourek, Spojené království.

Zásah při hromadné havárii nacvičovali jihomoravští záchranáři

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jihomoravští záchranáři jsou dobře připraveni na případnou hromadnou havárii na dálnici s desítkami zraněných. Potvrdilo to jedno z největších cvičení záchranářů v Česku, které se dnes odehrálo na dálnici D1 u Brna. Exit 190 ve směru od Prahy byl kvůli tomu od rána až do tří odpoledne uzavřený. Na dálnici platilo omezení rychlosti. Cvičení sledovala živě i reportérka Vlasta Gajdošíková.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, redaktorka:
Cvičení zahájil jihomoravský hejtman Michal Hašek telefonátem na tísňovou linku.

Michal HAŠEK, hejtman Jihomoravského kraje /ČSSD/ /telefonát na tísňovou linku/:
Je tady převrácený autobus, další autobus.

osoba /telefonát na tísňovou linku/:
Kolik je tam zraněných, prosím vás?

Michal HAŠEK, hejtman Jihomoravského kraje /ČSSD/ /telefonát na tísňovou linku/:
Desítky, vypadá to, že i mrtví.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, redaktorka:
Čtyři minuty na to přijeli na místo první sanitky, hasiči a policisté. Z útrob převráceného autobusu a rozbitých aut se ozýval nářek figurantů. Jedenáct sanitek a dva záchranářské vrtulníky odvážely zraněné do brněnských nemocnic. Řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Barbora ZUCHOVÁ, mluvčí jihomoravských záchranářů:
Všechny auta vyjížděly ze svých základen, i ten vrtulník, takže veškerý dojezd byl tak, jak by byl v reálu.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, redaktorka:
Cvičení se obešlo bez dopravních komplikací. Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Roman Krause jsou brněnské nemocnice na takový nápor připraveny.

Roman KRAUS, ředitel Fakultní nemocnice Brno:
Toto množství zraněných bychom zvládli v normálním denním provozu.

Vlasta GAJDOŠÍKOVÁ, redaktorka:
Vyhodnocení cvičení bude hotovo do poloviny října. Pro Radiožurnál Vlasta Gajdošíková, Brno.

Ludmila BrožováPolednová zůstane ve věznici ve Světlé nad Sázavou

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Bývalá prokurátorka Ludmila BrožováPolednová zůstane ve věznici ve Světlé nad Sázavou. S definitivní platností tak rozhodl Vrchní soud v Praze. Potvrdil rozsudek královéhradeckého krajského soudu, který žádost 87leté ženy o přerušení trestu zamítl už v červenci.

Ondřej KAPIC, redaktor:
BrožováPolednová si odpykává šestiletý trest za podíl na justiční vraždě Milady Horákové. Právník bývalé prokurátorky Vladimír Kovář zdůvodnění soudu nezná.

Vladimír KOVÁŘ, právník bývalé prokurátorky:
Vím pouze, že ani hradecký krajský soud ani pražský vrchní soud ve věci nesvolal jednání. Akorát vím, že její zdravotní stav se zhoršuje.

Ondřej KAPIC, redaktor:
S rozhodnutím soudu Vladimír Kovář nesouhlasí. Připraví proto nový návrh na přerušení trestu své klientky. Zároveň ale dodal, že bývalá prokurátorka má zlomené žebro. Ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou Kamila Meclová nám podrobnosti odmítla v zájmu soukromých informací o odsouzené sdělit.

Kamila MECLOVÁ, ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou:
Pokud jde o některé takovéhle záležitosti, víte, že paní Polednová je velmi nepříznivě nakloněna jakýmkoliv informacím o jejích některých osobních datech.

Ondřej KAPIC, redaktor:
Podle ředitelky věznice Kamily Meclové je o Ludmilu BrožovouPolednovou dobře postaráno. Dle předpisů a tak, jak v jejím věku může být. Ondřej Kapic, Radiožurnál.

Radim Hreha bude novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Radim Hreha bude novým generálním ředitelem České tiskové kanceláře. Bývalého ředitele Slovenské televize vybrala Rada ČTK. Jak Radiožurnálu potvrdila předsedkyně rady Pavla Valčáková, Hreha zvítězil o jediný hlas.

Pavla VALČÁKOVÁ, předsedkyně Rady ČTK:
Rada má sedm členů a pan Hreha dostal čtyři hlasy a druhým kandidátem byli vlastně jenom dva, co získali hlasy, to byl doktor Jiří Majstr, tady náměstek generálního ředitele ČTK, a ten získal tři hlasy. Nový ředitel se ujme funkce 1. října 2009, poněvadž stávající generální ředitel, pan doktor Milan Stibral bude setrvávat v této funkci do konce září.

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Hreha teď působil jako ředitel speciálních projektů společnosti KIT Digital. Tento odborník na digitalizaci a spoluzakladatel serveru Česká média řídil Slovenskou televizi v roce 2007.

Policie odložila případ tragické nehody z valašské rallye

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Policie odložila případ tragické nehody, která se stala v březnu na valašské rallye. Ve Štramberku na Novojičínsku tehdy najel soutěžní vůz do trojice diváků. Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že viníkem nehody nejsou organizátoři závodu, ale otec, který na místo přivedl svého syna a jeho kamaráda. Všichni tři na místě zahynuli. Otce už proto není možné stíhat.

Česko mají zítra znovu zasáhnout silné bouřky

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Česko mají zítra znovu zasáhnout silné bouřky. Varování platí od pátečního poledne až do půlnoci. Říká meteorolog Pavel Šimandl.

Pavel ŠIMANDL, meteorolog:
V pátek očekáváme, že vyvrcholí na naše území příliv velmi teplého vzduchu od jihu, teploty budou vystupovat na 28 až 30 stupně Celsia, ale odpoledne a večer se začnou v Čechách vytvářet bouřky, které budou doprovázeny místy přívalovými srážkami, to znamená kolem 30 milimetrů za jednu až tři hodiny, a ojediněle i kroupami a silným nárazovým větrem. V průběhu večera a noci na sobotu budou tyto bouřky postupovat přes východní Čechy na Moravu a do Slezska a pravděpodobně budou postupně slábnout a jejich četnost se bude snižovat.

Dnes začíná v Trutnově Open Air Music Festival

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Český Woodstock, tak se už léta přezdívá trutnovskému Open Air Music Festivalu. Program v areálu Na Bojišti začal dnes a potrvá až do neděle. Nabídne vystoupení domácích i zahraničních kapel a zpěváků. Zakladatel festivalu Martin Věchet Radiožurnálu vysvětlil, proč se oproti minulosti rozhodli Open Air o den prodloužit.

Martin VĚCHET, zakladatel festivalu:
My tomu říkáme neoficiální začátek, ale je to už v podstatě normální festivalový den, protože v minulosti festival trval tři dny a nám to přišlo krátký, tak jsme to prodloužili. Už zazní kapely, jako Primal Scream nebo Propain. To se asi poprvé Krakonošovi hnou v horách pokličky, neb se bude jednat o kapelu takového tvrdšího ražení.

autoři: tet , ves
Spustit audio

Více z pořadu