Ozvěny dne 13. listopadu 2009

13. listopad 2009

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Jan BUMBA, moderátor:
Česko je na prahu epidemie prasečí chřipky. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuli je třeba počítat s vážnými dopady.

Roman PRYMULA, předseda České vakcionologické společnosti:
Celá ta pandemie tady bude cirkulovat v nějaké podobě jako rok a půl, až dva roky.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Stávka pražské hromadné dopravy nebude. Krizová štáb magistrátu a stávkový výbor se dohodly na řešení všech požadavků. Potvrdil to Jiří Obitko z Odborové organizace podniku Metro.

Jiří OBITKO, předseda OO DPMetro:
Nám šlo o to splnění bodů a tím, že byly ty body splněny, tak jsme s úlevou tuto stávku odvolali.

Jan BUMBA, moderátor:
Hospodářská recese je údajně za námi. Česká ekonomika se v polovině roku podle ekonomů odrazila ode dna.

Jaroslav VOMASTEK, ředitel odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu a obchodu:
Růst 0,8 procent mezičtvrtletní svědčí o tom, že česká ekonomika má již to nejhorší za sebou a že nejen technicky jsme se dostali z recese ven.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
A počasí. Zítra bude polojasno, na jižní Moravě zataženo, odpoledne na západě místy déšť, teploty do 14, na horách kolem 10 stupňů.

Jan BUMBA, moderátor:
Dobrý poslech přejí Eva Odstrčilová a Jan Bumba.

Česko je na prahu epidemie prasečí chřipky

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Do České republiky se blíží epidemie prasečí chřipky a vakcíny proti viru H1N1 stále nedorazily. Na očkování může být pozdě. Tvrdí někteří lékaři. Nic jsme nezanedbali. Říká ministerstvo. Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jestli není na očkování pozdě.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Konec listopadu, to je už třetí termín očkování proti prasečí chřipce. Ministerstvo to zdůvodňuje zpožděním ve výrobě vakcín. Poslední zpráva je, že by měly dorazit do 14 dnů. Už se vyrobilo asi 50 tisíc dávek, ale dovážet je zvlášť, by se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně nevyplatilo.

Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí ministerstva zdravotnictví:
My bychom se i rádi vyhli tomu problému, který má v současné době Německo, tedy Německo začínalo ty vakcíny navážet po velmi malých dávkách a neustále musí to očkování přerušovat.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Prudký nástup epidemie prasečí chřipky by ale podle lékařů mohl způsobit, že se nebude moci očkovat vůbec. Česká lékařská komora tvrdí, že než dorazí do Česka vakcíny, může mít nemoc už příliš mnoho lidí a prakticky nikdy nebude vědět, jestli není v inkubační době. Radiožurnálu to potvrdil prezident komory Milan Kubek.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Pokud v mém okolí je někdo, kdo chřipku má, tak je pravděpodobné, že chřipku mohu mít už i já, a tedy bych se neměl nechat očkovat.

Stávka pražské hromadné dopravy nebude

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Zaměstnanci pražského dopravního podniku stávkovat nebudou. Po pěti dnech jednání se dnes zástupci odborů dohodli s krizovým štábem magistrátu na řešení všech sedmi požadavků. Po podpisu dohody stávkový výbor odvolal přípravu stávky a ukončil svou činnost. Na místě vše sledoval reportér Jan Herget. Honzo, jaký je tedy konkrétní výsledek?

Jan HERGET, redaktor:
Dobrý večer. Výsledek se dá shrnout jedním slovem kompromis. To při odchodu ze sálu potvrdil i šéf Odborové organizace podniku Metro Jiří Obitko.

Jiří OBITKO, předseda OO DPMetro:
My jsme rozhodně zvítězili, protože my jsme dali požadavky a ty byly splněny, takže v tuhle tu chvíli, ano, cítíme se jako vítězi. Ale jedním dechem musím říct, bez kompromisu by to nešlo.

Jan HERGET, redaktor:
Konkrétně padla shoda především v řešení dofinancování dopravního podniku. Magistrát doplatí prokazatelnou ztrátu za celý rok 2009. Její přesná výše bude ale známá až na začátku roku 2010. Klíčovým bodem bylo také pozastavení outsourcingových projektů. Výsledek dohody je takový, že už realizované projekty se nezávisle prověří a pak se teprve rozhodne o dalším postupu. Poslední téma, nad kterým se dnes jednání trochu zaseklo, bylo plánované propouštění. Podle generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka je to už rozběhlý proces, ale je možné ještě udělat změny v časovém harmonogramu. Radní pro dopravu Radovan Šteiner, který byl také členem krizového štábu, odcházel z jednání s evidentní úlevou.

Radovan ŠTEINER, pražský radní pro dopravu:
Důležité je, že můžeme oznámit, že pražská městská doprava bude bez problémů nadále fungovat tak, jak fungovat má.

Jan HERGET, redaktor:
Hrozba stávky je tedy zažehnaná. V projednávání konkrétního postupu propouštění se bude pokračovat příští týden. Jan Herget, Radiožurnál.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Tomuto tématu se budeme věnovat také v dnešním Radiofóru.

Schodek hospodaření státu se pro letošní rok ještě prohloubí

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Schodek hospodaření státu se pro letošní rok ještě prohloubí. Ve veřejné pokladně chyběly peníze na pokrytí důchodů, dávek v nezaměstnanosti a úroků státního dluhu. Poslanci tak podpořili nárůst deficitu o 14 miliard korun.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Navýšení výdajů státu je nutné, a proto ho podpoříme. Tak mluvili zákonodárci všech stran při příchodu do Poslanecké sněmovny. Zhruba čtyřhodinová diskuse se nesla ve znamení vzájemné kritiky. ČSSD stranám, zastoupeným v bývalé trojkoaliční vládě, vytýkala, že na dopady krize a propad příjmů státu nezareagovaly dřív.

Bohuslav SOBOTKA, místopředseda ČSSD:
Kdyby minulá vláda předložila změnu zákona o státním rozpočtu včas, nemuseli jsme dnes být v takto mimořádné situaci.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle bývalého ministra financí a poslance TOP 09 Miroslava Kalouska je ale hlavní problém v nastavení povinných plateb státu.

Miroslav KALOUSEK, bývalý ministr financí, poslanec /TOP 09/:
Musíme zásadním způsobem změnit zákony o mandatorních výdajích.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Navýšení výdajů o 14 miliard korun podpořila většina poslanců. Zdrželo se jich 5. Taková shoda překvapila i ministra financí Eduarda Janotu.

Eduard JANOTA, ministr financí:
Takové skóre jsem tu ještě nikdy neviděl, nezažil a jsem tomu velmi rád, děkuji vám.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Václava Vařeková, Radiožurnál.

Česká ekonomika je venku z recese

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Česká ekonomika je venku z recese. Ukázala to předběžná čísla statistického úřadu o vývoji hrubého domácího produktu. Naše hospodářství ve třetím kvartále roku vzrostlo oproti minulému čtvrtletí o 8 desetin procenta. Ve srovnání s minulým rokem ale stále klesá o 4,1 procenta. Podle ředitele odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu Jaroslava Vomastka jde o velmi dobrý výsledek.

Jaroslav VOMASTEK, ředitel odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu a obchodu:
Růst 0,8 procent mezičtvrtletní svědčí o tom, že česká ekonomika má již to nejhorší za sebou a že nejen technicky jsme se dostali z recese ven. Naše prognóza je taková, že oživení by mělo postupovat stejným tempem jako doposud. Myslím si, že bude velmi ovlivněno obnovováním zásob. Podle našeho názoru se zlepšuje i investiční klima v zahraničí. Myslím si, že se můžeme do budoucna podívat s mírným optimismem.

Platy ústavních činitelů se definitivně sníží o 4 procenta

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Platy ústavních činitelů se definitivně sníží o 4 procenta. Novelu, která obsahuje také sporné zdanění náhrad, dnes podepsal prezident Václav Klaus. Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů v příštím roce souvisí s vládními úspornými opatřeními a odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře. Stát tím tak příští rok ušetří téměř 127 milionů korun.

Policie obvinila nezařazeného poslance Petra Wolfa

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Policie dnes obvinila nezařazeného poslance Petra Wolfa. Je podezřelý z nezákonného využití státní dotace. Od ministerstva životního prostředí získala jeho firma 11 milionů korun na odbornou studii. Podle policejních expertů má ale výsledné dílo daleko nižší hodnotu. Poslanec Wolf kauzu označil za politickou. Sněmovna o jeho vydání k trestnímu stíhání rozhodla už minulý týden. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek zatím nechce odhadovat, jaký bude další postup vyšetřování.

Roman SKŘEPEK, mluvčí protikorupční policie:
My jsme v tuto chvíli zahájili trestní stíhání. To usnesení jsme obviněnému odeslali. V tuto chvíli nelze odhadnout vůbec další časový průběh. Na to je velice brzy. Nebudeme zatím sdělovat žádné další informace, dokud se on s textem toho usnesení neseznámí, a to je v tuto chvíli asi tak všechno.

Premiér Jan Fischer definitivně dokončil ratifikaci Lisabonské smlouvy

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Premiér Jan Fischer definitivně dokončil ratifikaci Lisabonské smlouvy. V rámci své cesty do Itálie dokument slavnostně odevzdal listiny podepsané prezidentem Václavem Klausem. Lisabonská smlouva tak bude moci 1. prosince vstoupit v platnost.

Vědunka LUNARDI, redaktorka:
Premiér Fischer předal ratifikační instrumenty České republiky k Lisabonské smlouvě, aby mohly být uloženy do depozitáře k prvotní smlouvě, kterou bylo v roce 1957 ustaveno evropské hospodářské společenství. Krátkého obřadu se zúčastnil rovněž italský ministr zahraničních věcí Franca Frattini. Teď už začíná druhá část návštěvy premiéra Fischera v Římě, která vyvrcholí soukromou audiencí u papeže Benedikta XVI. a setkáním s předními představiteli Svatého stolce, kardinálem Bertonem a monsieurem /nesrozumitelné/. Z Říma pro Radiožurnál Vědunka Lunardi.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
K cestě premiéra Fischera do Říma se s naší italskou spolupracovnicí vrátíme také v Radiofóru.

Barack Obama zahájil v Tokiu své osmidenní turné po Asii

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Americký prezident Barack Obama zahájil v Tokiu své osmidenní turné po Asii. Setkal se s japonským premiérem Jukio Hatojamou a společně jednali o spolupráci při boji proti šíření jaderných zbraní. Obama při té příležitosti opět vyzval Severní Koreu a Írán, aby se podřídily mezinárodnímu společenství.

Barack OBAMA, americký prezident:
Jednali jsme o tom, jak zastavit šíření jaderných zbraní. Od doby, kdy jsem tento cíl vytyčil ve svém projevu v Praze, bylo Japonsko významným partnerem Spojených států. S premiérem jsme přirozeně jednali o Severní Koreji a Íránu. Shodli jsme se na tom, že pokud obě země dostojí podmínkám mezinárodního společenství, mohou se otevřít lepší budoucnosti, ale pokud ne, zůstaneme jednotní a zavedeme příslušné rezoluce OSN.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Právě s odkazem na malou ochotu Teheránu ke spolupráci dnes Obama o další rok prodloužil americké sankce proti Íránu.

Slavnostní večer v kostele svaté Anny k 20. výročí politických změn

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Susan Vega, Joan Baez, Renée Fleming nebo Lou Reed vystoupí zítra na koncertě v Praze. Slavnostní večer v kostele svaté Anny k 20. výročí politických změn v tehdejším Československu pořádá Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, Forum 2000 a knihovna Václava Havla. Zpěváky doprovodí pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Po dnešní generálce koncertu se Radiožurnálu svěřil další z účinkujících Jiří Stivín.

Jiří STIVÍN, účinkující:
Jako obvykle, když Václav Havel dělá nějaké akce, tak mě vždycky přizval i k státnickým akcím, abych narušoval trošičku ten zavedený pořádek, tak tentokrát je to zase tak, že začnu vlastně ten celej pořad tím, že budu trošičku jako narušovat svojí improvizací. Ten běžný, normálně ten obvyklý chod představení, jak se dá říct. Nicméně se na to samozřejmě moc těším, protože uvidím zase svoje kamarády a významné lidi a myslím si, že to bude super.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Slavnostní večer z kostela svaté Anny v Praze odvysílá zítra Český rozhlas 1 Radiožurnál v přímém přenosu od 20 hodin.

20091113 _____________________ OZVĚNY DNE

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Přehled zpráv

Jan BUMBA, moderátor:
Česko je na prahu epidemie prasečí chřipky. Podle předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuli je třeba počítat s vážnými dopady.

Roman PRYMULA, předseda České vakcionologické společnosti:
Celá ta pandemie tady bude cirkulovat v nějaké podobě jako rok a půl, až dva roky.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Stávka pražské hromadné dopravy nebude. Krizová štáb magistrátu a stávkový výbor se dohodly na řešení všech požadavků. Potvrdil to Jiří Obitko z Odborové organizace podniku Metro.

Jiří OBITKO, předseda OO DPMetro:
Nám šlo o to splnění bodů a tím, že byly ty body splněny, tak jsme s úlevou tuto stávku odvolali.

Jan BUMBA, moderátor:
Hospodářská recese je údajně za námi. Česká ekonomika se v polovině roku podle ekonomů odrazila ode dna.

Jaroslav VOMASTEK, ředitel odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu a obchodu:
Růst 0,8 procent mezičtvrtletní svědčí o tom, že česká ekonomika má již to nejhorší za sebou a že nejen technicky jsme se dostali z recese ven.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
A počasí. Zítra bude polojasno, na jižní Moravě zataženo, odpoledne na západě místy déšť, teploty do 14, na horách kolem 10 stupňů.

Jan BUMBA, moderátor:
Dobrý poslech přejí Eva Odstrčilová a Jan Bumba.

Česko je na prahu epidemie prasečí chřipky

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Do České republiky se blíží epidemie prasečí chřipky a vakcíny proti viru H1N1 stále nedorazily. Na očkování může být pozdě. Tvrdí někteří lékaři. Nic jsme nezanedbali. Říká ministerstvo. Redaktorka Lenka Jansová zjišťovala, jestli není na očkování pozdě.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Konec listopadu, to je už třetí termín očkování proti prasečí chřipce. Ministerstvo to zdůvodňuje zpožděním ve výrobě vakcín. Poslední zpráva je, že by měly dorazit do 14 dnů. Už se vyrobilo asi 50 tisíc dávek, ale dovážet je zvlášť, by se podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně nevyplatilo.

Vlastimil SRŠEŇ, mluvčí ministerstva zdravotnictví:
My bychom se i rádi vyhli tomu problému, který má v současné době Německo, tedy Německo začínalo ty vakcíny navážet po velmi malých dávkách a neustále musí to očkování přerušovat.

Lenka JANSOVÁ, redaktorka:
Prudký nástup epidemie prasečí chřipky by ale podle lékařů mohl způsobit, že se nebude moci očkovat vůbec. Česká lékařská komora tvrdí, že než dorazí do Česka vakcíny, může mít nemoc už příliš mnoho lidí a prakticky nikdy nebude vědět, jestli není v inkubační době. Radiožurnálu to potvrdil prezident komory Milan Kubek.

Milan KUBEK, prezident České lékařské komory:
Pokud v mém okolí je někdo, kdo chřipku má, tak je pravděpodobné, že chřipku mohu mít už i já, a tedy bych se neměl nechat očkovat.

Stávka pražské hromadné dopravy nebude

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Zaměstnanci pražského dopravního podniku stávkovat nebudou. Po pěti dnech jednání se dnes zástupci odborů dohodli s krizovým štábem magistrátu na řešení všech sedmi požadavků. Po podpisu dohody stávkový výbor odvolal přípravu stávky a ukončil svou činnost. Na místě vše sledoval reportér Jan Herget. Honzo, jaký je tedy konkrétní výsledek?

Jan HERGET, redaktor:
Dobrý večer. Výsledek se dá shrnout jedním slovem kompromis. To při odchodu ze sálu potvrdil i šéf Odborové organizace podniku Metro Jiří Obitko.

Jiří OBITKO, předseda OO DPMetro:
My jsme rozhodně zvítězili, protože my jsme dali požadavky a ty byly splněny, takže v tuhle tu chvíli, ano, cítíme se jako vítězi. Ale jedním dechem musím říct, bez kompromisu by to nešlo.

Jan HERGET, redaktor:
Konkrétně padla shoda především v řešení dofinancování dopravního podniku. Magistrát doplatí prokazatelnou ztrátu za celý rok 2009. Její přesná výše bude ale známá až na začátku roku 2010. Klíčovým bodem bylo také pozastavení outsourcingových projektů. Výsledek dohody je takový, že už realizované projekty se nezávisle prověří a pak se teprve rozhodne o dalším postupu. Poslední téma, nad kterým se dnes jednání trochu zaseklo, bylo plánované propouštění. Podle generálního ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka je to už rozběhlý proces, ale je možné ještě udělat změny v časovém harmonogramu. Radní pro dopravu Radovan Šteiner, který byl také členem krizového štábu, odcházel z jednání s evidentní úlevou.

Radovan ŠTEINER, pražský radní pro dopravu:
Důležité je, že můžeme oznámit, že pražská městská doprava bude bez problémů nadále fungovat tak, jak fungovat má.

Jan HERGET, redaktor:
Hrozba stávky je tedy zažehnaná. V projednávání konkrétního postupu propouštění se bude pokračovat příští týden. Jan Herget, Radiožurnál.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Tomuto tématu se budeme věnovat také v dnešním Radiofóru.

Schodek hospodaření státu se pro letošní rok ještě prohloubí

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Schodek hospodaření státu se pro letošní rok ještě prohloubí. Ve veřejné pokladně chyběly peníze na pokrytí důchodů, dávek v nezaměstnanosti a úroků státního dluhu. Poslanci tak podpořili nárůst deficitu o 14 miliard korun.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Navýšení výdajů státu je nutné, a proto ho podpoříme. Tak mluvili zákonodárci všech stran při příchodu do Poslanecké sněmovny. Zhruba čtyřhodinová diskuse se nesla ve znamení vzájemné kritiky. ČSSD stranám, zastoupeným v bývalé trojkoaliční vládě, vytýkala, že na dopady krize a propad příjmů státu nezareagovaly dřív.

Bohuslav SOBOTKA, místopředseda ČSSD:
Kdyby minulá vláda předložila změnu zákona o státním rozpočtu včas, nemuseli jsme dnes být v takto mimořádné situaci.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle bývalého ministra financí a poslance TOP 09 Miroslava Kalouska je ale hlavní problém v nastavení povinných plateb státu.

Miroslav KALOUSEK, bývalý ministr financí, poslanec /TOP 09/:
Musíme zásadním způsobem změnit zákony o mandatorních výdajích.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Navýšení výdajů o 14 miliard korun podpořila většina poslanců. Zdrželo se jich 5. Taková shoda překvapila i ministra financí Eduarda Janotu.

Eduard JANOTA, ministr financí:
Takové skóre jsem tu ještě nikdy neviděl, nezažil a jsem tomu velmi rád, děkuji vám.

Václava VAŘEKOVÁ, redaktorka:
Václava Vařeková, Radiožurnál.

Česká ekonomika je venku z recese

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Česká ekonomika je venku z recese. Ukázala to předběžná čísla statistického úřadu o vývoji hrubého domácího produktu. Naše hospodářství ve třetím kvartále roku vzrostlo oproti minulému čtvrtletí o 8 desetin procenta. Ve srovnání s minulým rokem ale stále klesá o 4,1 procenta. Podle ředitele odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu Jaroslava Vomastka jde o velmi dobrý výsledek.

Jaroslav VOMASTEK, ředitel odboru ekonomické analýzy z ministerstva průmyslu a obchodu:
Růst 0,8 procent mezičtvrtletní svědčí o tom, že česká ekonomika má již to nejhorší za sebou a že nejen technicky jsme se dostali z recese ven. Naše prognóza je taková, že oživení by mělo postupovat stejným tempem jako doposud. Myslím si, že bude velmi ovlivněno obnovováním zásob. Podle našeho názoru se zlepšuje i investiční klima v zahraničí. Myslím si, že se můžeme do budoucna podívat s mírným optimismem.

Platy ústavních činitelů se definitivně sníží o 4 procenta

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Platy ústavních činitelů se definitivně sníží o 4 procenta. Novelu, která obsahuje také sporné zdanění náhrad, dnes podepsal prezident Václav Klaus. Čtyřprocentní snížení platů ústavních činitelů v příštím roce souvisí s vládními úspornými opatřeními a odpovídá zamýšlenému snížení mezd ve státní sféře. Stát tím tak příští rok ušetří téměř 127 milionů korun.

Policie obvinila nezařazeného poslance Petra Wolfa

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Policie dnes obvinila nezařazeného poslance Petra Wolfa. Je podezřelý z nezákonného využití státní dotace. Od ministerstva životního prostředí získala jeho firma 11 milionů korun na odbornou studii. Podle policejních expertů má ale výsledné dílo daleko nižší hodnotu. Poslanec Wolf kauzu označil za politickou. Sněmovna o jeho vydání k trestnímu stíhání rozhodla už minulý týden. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek zatím nechce odhadovat, jaký bude další postup vyšetřování.

Roman SKŘEPEK, mluvčí protikorupční policie:
My jsme v tuto chvíli zahájili trestní stíhání. To usnesení jsme obviněnému odeslali. V tuto chvíli nelze odhadnout vůbec další časový průběh. Na to je velice brzy. Nebudeme zatím sdělovat žádné další informace, dokud se on s textem toho usnesení neseznámí, a to je v tuto chvíli asi tak všechno.

Premiér Jan Fischer definitivně dokončil ratifikaci Lisabonské smlouvy

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Premiér Jan Fischer definitivně dokončil ratifikaci Lisabonské smlouvy. V rámci své cesty do Itálie dokument slavnostně odevzdal listiny podepsané prezidentem Václavem Klausem. Lisabonská smlouva tak bude moci 1. prosince vstoupit v platnost.

Vědunka LUNARDI, redaktorka:
Premiér Fischer předal ratifikační instrumenty České republiky k Lisabonské smlouvě, aby mohly být uloženy do depozitáře k prvotní smlouvě, kterou bylo v roce 1957 ustaveno evropské hospodářské společenství. Krátkého obřadu se zúčastnil rovněž italský ministr zahraničních věcí Franca Frattini. Teď už začíná druhá část návštěvy premiéra Fischera v Římě, která vyvrcholí soukromou audiencí u papeže Benedikta XVI. a setkáním s předními představiteli Svatého stolce, kardinálem Bertonem a monsieurem /nesrozumitelné/. Z Říma pro Radiožurnál Vědunka Lunardi.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
K cestě premiéra Fischera do Říma se s naší italskou spolupracovnicí vrátíme také v Radiofóru.

Barack Obama zahájil v Tokiu své osmidenní turné po Asii

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Americký prezident Barack Obama zahájil v Tokiu své osmidenní turné po Asii. Setkal se s japonským premiérem Jukio Hatojamou a společně jednali o spolupráci při boji proti šíření jaderných zbraní. Obama při té příležitosti opět vyzval Severní Koreu a Írán, aby se podřídily mezinárodnímu společenství.

Barack OBAMA, americký prezident:
Jednali jsme o tom, jak zastavit šíření jaderných zbraní. Od doby, kdy jsem tento cíl vytyčil ve svém projevu v Praze, bylo Japonsko významným partnerem Spojených států. S premiérem jsme přirozeně jednali o Severní Koreji a Íránu. Shodli jsme se na tom, že pokud obě země dostojí podmínkám mezinárodního společenství, mohou se otevřít lepší budoucnosti, ale pokud ne, zůstaneme jednotní a zavedeme příslušné rezoluce OSN.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Právě s odkazem na malou ochotu Teheránu ke spolupráci dnes Obama o další rok prodloužil americké sankce proti Íránu.

Slavnostní večer v kostele svaté Anny k 20. výročí politických změn

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Susan Vega, Joan Baez, Renée Fleming nebo Lou Reed vystoupí zítra na koncertě v Praze. Slavnostní večer v kostele svaté Anny k 20. výročí politických změn v tehdejším Československu pořádá Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97, Forum 2000 a knihovna Václava Havla. Zpěváky doprovodí pražská komorní filharmonie pod vedením Jiřího Bělohlávka. Po dnešní generálce koncertu se Radiožurnálu svěřil další z účinkujících Jiří Stivín.

Jiří STIVÍN, účinkující:
Jako obvykle, když Václav Havel dělá nějaké akce, tak mě vždycky přizval i k státnickým akcím, abych narušoval trošičku ten zavedený pořádek, tak tentokrát je to zase tak, že začnu vlastně ten celej pořad tím, že budu trošičku jako narušovat svojí improvizací. Ten běžný, normálně ten obvyklý chod představení, jak se dá říct. Nicméně se na to samozřejmě moc těším, protože uvidím zase svoje kamarády a významné lidi a myslím si, že to bude super.

Eva ODSTRČILOVÁ, moderátorka:
Slavnostní večer z kostela svaté Anny v Praze odvysílá zítra Český rozhlas 1 Radiožurnál v přímém přenosu od 20 hodin.

autoři: evo , bum
Spustit audio

Více z pořadu