Ozvěny dne 11. října 2006

11. říjen 2006
Ozvěny dne

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON I.T., s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

Plán vraždy Jana Kubiceho

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Speciální policejní tým už více než čtyři měsíce vyšetřuje podezření, že se chystala vražda šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Napsal to server Aktuálně.cz. Informace podle něj získala policie při vyšetřování bývalého šéfa kabinetu premiérů Grosse a Paroubka Zdeňka Doležela. On i další dva lidé jsou podezřelí z vydírání a z machinací s dotacemi z Evropské unie. Další informace od redaktorky Lucie Husárové.

Lucie HUSÁROVÁ:
Plán na odstranění Jana Kubiceho měl vzniknout v době, kdy ve sněmovně ukázal zprávu, podle které se politici snaží manipulovat citlivé kauzy. Podle Aktuálně.cz byl plán rozfázovaný. Jan Kubice měl být nejprve diskreditován v médiích, posléze postaven mimo službu a pak zabit tak, aby to vypadalo jako sebevražda. Vyplynulo to z odposlechů skupiny kolem Zdeňka Doležela, bývalého šéfa kabinetu sociálnědemokratických premiérů. Starostu Budišovu na Třebíčsku Ladislava Péťu a úředníka ministerstva zemědělství Miloslava Řeholu policie podezírá, že záměrně nadhodnotili náklady na rekonstrukci zámku v Budišově, aby tak získali třicet milionů korun. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová řekla, že trojici zatkli detektivové včera večer.

Blanka KOSINOVÁ, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu:
Pro podezření z vydírání jedné osoby a také z nezákonných postupů při odčerpávání financí z evropských fondů a ze státního rozpočtu České republiky.

Lucie HUSÁROVÁ:
Fakt, že do aféry je zapletený i člen ČSSD, předsedu strany Jiřího Paroubka šokoval.

Jiří PAROUBEK, předseda ČSSD:
Dneska ráno jsem hovořil s některými funkcionáři kraje Vysočina v tom směru, aby tento člověk v krátké době přestal být členem sociální demokracie. Platí tedy prostě presumpce viny.

Lucie HUSÁROVÁ:
K osobě Zdeňka Doležela Paroubek poznamenal, že policie by se měla zabývat jeho psychickým stavem. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek míní, že kauza s podvodným čerpáním evropských dotací skupinou kolem Doležela je jen jednou z mnoha, která po osmi letech vlády ČSSD zůstala.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda vlády, předseda ODS:
Domnívám se, že to není jednotlivost, že to je pouze vrchol ledovce. Nicméně já jsem velmi rád, že to korupční jednání se prokázalo.

Lucie HUSÁROVÁ:
O případném obvinění trojice podezřelých mužů se rozhodne až po skončení výslechů a vyhodnocení důkazy, tedy buď ještě dnes večer nebo až zítra.

Machinace s penězmi z Evropské unie

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jestli jsou podobné případy machinací s penězi z Evropské unie časté i v ostatních členských zemích, to zjišťoval bruselský zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka.

Vít POHANKA:
Evropský úřad pro potírání korupce známý pod zkratkou OAF šetřil na konci roku 2005 přes čtyři sta padesát případů podezření z podvodných praktik. Kromě toho se zabýval více než dvěma stovkami podnětů. Pokud budeme brát v úvahu celkový počet vyšetřování z podvodů v souvislosti s evropskými penězi, pak v České republice jich na konci loňského roku probíhalo osm. Některé země jsou na tom lépe, mnohem horší bilanci má ale s více než sedmdesáti podobnými případy Belgie nebo Itálie. V celoevropském kontextu tedy zatím Česká republika nepůsobí jako odstrašující příklad.

Prezident přijal demisi vlády

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Prezident Václav Klaus přijal na Pražském hradě z rukou premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka demisi jeho menšinové vlády. Klaus zároveň pověřil současný kabinet, aby dočasně vykonával své funkce až do jmenování další vlády. Jak zaznamenala zpravodajka Milada Richterová, Topolánek po demisi řekl, že při současném rozložení politických sil považuje možnosti pro sestavení akceschopné a fungující vlády za vyčerpané.

Mirek TOPOLÁNEK, předseda vlády, předseda ODS:
Proto se domnívám, že nejrychlejší cestou k takovéto vládě jsou předčasné volby. A nemyslím to jako nějaký výměnný obchod, ale myslím to jako řešení, které by mělo být přijatelné pro všechny.

Milada RICHTEROVÁ:
S tím souhlasí i Václav Klaus, který dnes připomněl, že za tři a půl roku, co je v úřadu prezidenta republiky, přijal už čtyři demise, z nichž tři byly politického typu. Jedinou možnost teď vidí v novém kole politických jednání s cílem najít konečně východisko z této patové situace.

Václav KLAUS, prezident ČR:
Já pevně věřím, že se pan předseda ve své dvojfunkci fungujícího předsedy vlády i předsedy nejsilnější politické strany do těchto jednání aktivně zapojí s úsilím nalézt výsledek, který celá naše veřejnost očekává.

Milada RICHTEROVÁ:
O tom, kdo bude sestavovat novou vládu, chce prezident rozhodnout až po říjnových komunálních a senátních volbách. Jednání s představiteli všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně začne už tento pátek.

Výstavba systému mýtného zastavena

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Firma Kapsch zastavila budování mýtného systému. Práce přerušila nejméně do příštího úterý, kdy se zakázkou bude zabývat soud. Ředitelství silnic a dálnic teď rozestavěné portály zabezpečuje, aby neohrozily řidiče, teprve pak odstraní dopravní značení o omezení. Je to téma pro redaktorku Radiožurnálu Blanku Číhalovou.

Blanka ČÍHALOVÁ:
Na soud se obrátila firma Autostrade, která je přesvědčená, že byla neoprávněně vyřazená z výběrového řízení na dodavatele systému mýta. Než soud rozhodne, vydal předběžné opatření, kterým nařídil ministerstvu dopravy a také dodavateli, firmě Kapsch, zastavit všechny práce.

Jaroslav TESÁK, soudce:
Proti tomuto rozhodnutí nejsou opravné prostředky přípustné.

Blanka ČÍHALOVÁ:
Řekl soudce Jaroslav Tesák. Vydání předběžného opatření žádala Autostrade, vysvětluje její mediální zástupce Roman Pospíšil.

Roman POSPÍŠIL, mediální zástupce Autostrade:
Začalali výstavba mýtných bran, může tato výstavba dospět do stádia, kdy i v případě, že společnost Autostrade uspěje se svojí žalobou, nebude se již moci reálně domoci svých práv, protože výstavba bude již v takovém stádiu, že to prostě nebude možné.

Blanka ČÍHALOVÁ:
Uvedl mediální zástupce Autostrade Roman Pospíšil. Právníci firmy Kapsch předběžné opatření soudu analyzují.

Evžen STANĚK, mediální poradce firmy Kapsch:
V každém případě však mohu říci, že postup krajského soudu považujeme za neobvyklý.

Blanka ČÍHALOVÁ:
Dodal mediální poradce Kapsche Evžen Staněk. Soud buď zamítne žalobu Autostrade na rozhodnutí antimonopolního úřadu a tím výstavbu mýtného znovu spustí, nebo případ vrátí zpátky antimonopolnímu úřadu. Jeho šéf Martin Pecina je ale přesvědčený, že výsledek tenderu není možné zrušit.

Martin PECINA, předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže:
Je možné konstatovat, že byl porušen zákon, pokud tak soud rozhodne. A z našeho pohledu je možné udělit pokutu.

Blanka ČÍHALOVÁ:
Firma Autostrade vidí možnost v tom, že nové posouzení regulérnosti tenderu by mohlo vést až ke zrušení jeho výsledku a tím také k anulování uzavřených smluv.

Srážka vlaků ve Francii

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Nejméně třináct lidských životů si vyžádala srážka lucemburského osobního a francouzského nákladního vlaku v severovýchodní Francii. Jak uvádí zpravodaj Českého rozhlasu v Paříži Jan Šmíd, příčinou neštěstí byla zřejmě chyba na výhybce.

Jan ŠMÍD:
Oba vlaky tak byly přesměrovány na jedinou kolej, neboť druhá nebyla kvůli opravě na trati k dispozici. Osobní vlak jel z Lucemburska do Nancy a s nákladním vlakem se srazil čelně. K neštěstí došlo krátce před polednem na francouzském území asi dvacet kilometrů od lucemburských hranic. Očekává se, že počet obětí bude ještě vyšší, neboť situace na místě byla nepřehledná a řada lidí byla s těžkým zraněním převezena do nemocnice. Státní příslušnost obětí není zatím známa. Na místo neštěstí vyrazil okamžitě z Paříže francouzský ministr dopravy Dominique Perben.

Japonské sankce vůči Severní Koreji

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Severní Korea hrozí dalšími jadernými testy a varuje před konfliktem se Spojenými státy. Pchjongjang zároveň oznámil, že jakékoliv sankce Rady bezpečnosti OSN bude považovat za vyhlášení války. Hlasování o rezoluci proti Severní Koreji se očekává do konce týdne. Japonsko ale už dnes vůči režimu Kim Čongila přijalo vlastní ekonomické sankce. Slovo má zpravodaj Českého rozhlasu v jihovýchodní Asii Robert Mikoláš.

Robert MIKOLÁŠ:
Vláda v Tokiu dnes rozhodla o zákazu dovozu veškerého zboží ze Severní Koreje, zároveň zakázala vstup severokorejských lodí do svých přístavů a neumožní ani vstup do země většině obyvatel KLDR. Totální zákaz bude mít okamžitý dopad na její ekonomiku, Pchjongjang je totiž závislý na příjmu valut a ten zajišťuje i prodej škeblí a hub na japonském trhu. Lodní doprava zas představuje důležitý komunikační prostředek, protože mezi oběma státy neexistují diplomatické styky. Tokio už zavedlo hlavně finanční sankce proti režimu Kim Čongila po červencových raketových zkouškách a trvá i na co nejpřísnější rezoluci Rady bezpečnosti OSN.

Postoj USA k severokorejskému jadernému programu

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Americký prezident George Bush potvrdil, že Spojené státy nepřipravují vojenský zásah proti Severní Koreji. Ve svém dnešním prohlášení ale řekl, že USA dostojí svým bezpečnostním závazkům vůči zemím, které ohrožuje severokorejské jaderné zbrojení. S aktuálními informacemi se právě teď hlásí přímo z Washingtonu severoamerický zpravodaj Českého rozhlasu Alexandr Pícha.

Alexandr PÍCHA:
Prezident Bush prohlásil, že Amerika nyní spolupracuje se spojenci na posílení protiraketové obrany vůči Severní Koreji. Důležité je také zabránit vývozu severokorejských technologií. Americký prezident upozornil, že Spojené státy nemají a nebudou mít na Korejském poloostrově žádné jaderné zbraně. George Bush dále vyzval severokorejský režim, aby se vrátil k šestistranným rozhovorům, kterých by se zúčastnila také Jižní Korea, Čína, Japonsko a Rusko. Připomněl, že Američané na nich nabízeli dodávky energie a dalších produktů, pokud Severní Korea odstoupí od jaderného zbrojení. Americký prezident zároveň odmítl přistoupit na pouhý dvoustranný dialog se severokorejským režimem.

Ředitel pobočky ruské banky zavražděn

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
V Moskvě byl zavražděn ředitel pobočky druhé největší ruské banky Vněštorgbank. Jak dodává náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška, během měsíce je to už třetí smrt na objednávku.

Petr VAVROUŠKA:
Osmapadesátiletý Alexandr Plochin, ředitel jedné z moskevských poboček Vněštorgbank, byl zastřelen před svým bytem. Podle ruské prokuratury šlo zřejmě o nájemnou vraždu. Podle vyšetřovatelů zřejmě souvisí smrt Plochina s jeho profesionální činností. Za poslední měsíc jde již o druhou násilnou vraždu vysoce postaveného bankéře v Moskvě. 13. září byl zastřelen první náměstek předsedy ruské centrální banky Andrej Kozlov, v sobotu pak byla v centru Moskvy zabita respektovaná novinářka Anna Politkovská, která ve svých materiálech kritizovala zejména prezidenta Putina a situaci v Čečensku. Kdo byl vrahem žurnalistky, kterou včera v Moskvě pochovali, je stále nejasné.

Zahraniční investice v Česku

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Do České republiky proudilo loni v porovnání s ostatními novými členskými zeměmi Evropské unie jednoznačně nejvíc přímých zahraničních investic. Vyplývá to z nově zveřejněné statistiky Eurostatu.

Letošní schodek státního rozpočtu

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Schodek státního rozpočtu letos může převýšit sto miliard korun. Důvodem je podle ministra financí Vlastimila Tlustého nižší aktuální odhad výběru daní v letošním roce.

Radar NATO na slavkovském bojišti

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Po čtyřech letech sporů začaly na slavkovském bojišti, které se proslavilo Bitvou tří císařů, práce na výstavbě páteřního radaru NATO. Odpůrci stavbě vytýkají, že znesvětí místo posledního odpočinku dvaceti tisíc vojáků, kteří našli na slavkovském bitevním poli smrt.

KSČM zneužívá Jaromíra Nohavicu

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Ostravští komunisté využívají ke své propagaci písničkáře Jaromíra Nohavicu. Obyvatelé obvodu Ostravajih v těchto dnech dostávají do svých schránek vedle předvolebních letáků KSČM i Nohavicovo album Pražská pálená. Ostravský umělec ale o této iniciativě nic neví a nesouhlasí s ní. Další informace přidává redaktor Michal Svatoš.

Michal SVATOŠ:
Komunistický místostarosta obvodu Ostravajih a zároveň senátní kandidát Karel Gavenda nevidí na podobné propagaci nic špatného.

Karel GAVENDA, místostarosta obvodu Ostravajih, kandidát do Senátu /KSČM/:
Pan Nohavica je osobnost Ostravska, která vyjadřuje vztah k regionu, čili tu kulturu, tu tradici a taky bolest života, který tady každý den prožíváme.

Michal SVATOŠ:
Deset tisíc cédéček nechala pro komunisty vyrobit soukromá firma z Havířova. Její představitelé tvrdí, že na internetových stránkách umělce jsou uvedené skladby volně ke stažení k libovolným účelům. Ředitelka Ochranného svazu autorského Jana Bérová si ale myslí, že výrobce porušil autorská práva.

Jana BÉROVÁ, ředitelka Ochranného svazu autorského:
Na těch stránkách je napsáno, že si můžete tu písničku stáhnout, ale již tam není napsáno, že si ji můžete užít jakýmkoliv dalším způsobem.

Michal SVATOŠ:
Vyjádření samotného Jaromíra Nohavici se nám nepodařilo získat.

Případ pedofilie před soudem

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Jeden z nejrozsáhlejších odhalených případů pedofilie v Plzeňském kraji se dostal před soud. Dva Němci se u plzeňského soudu zpovídají z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy a svádění k pohlavnímu styku. Podle obžaloby v posledních letech v karavanu umístěném na několika místech Klatovska střídavě zneužívali asi desítku dětí. Za sex jim dávali peníze, sladkosti a dárky. Jejich jednání po několikaměsíčním sledování letos v červnu ukončili čeští a němečtí policisté. Soud musí vyslechnout řadu svědků včetně soudních znalců, ti posuzovali nejenom oba obžalované, ale také věrohodnost výpovědí některých dětí.

Výstava obrazů tenistky Navrátilové

Tereza TOMÁŠKOVÁ, moderátorka:
Tenistka Martina Navrátilová maluje obrazy. Vznikaly posledních šest let na jejích cestách po nejznámějších tenisových kurtech světa a teď si je můžete prohlédnout v Kongresovém centru v Praze. Pozvánku na výstavu nabízí redaktorka Michaela Vetešková.

Michaela VETEŠKOVÁ:
Tenistka Martina Navrátilová sice vystavuje soubor asi stovky obrazů, ale zdůrazňuje, že malovat neumí. Vystavená díla vznikala tak, že namáčela tenisové míčky do barvy a hrála s nimi proti plátnu. Vymyslel to slovenský výtvarník Juraj Králík. Tenistka Navrátilová si hrála s míčky proti plátnu a on pak coby umělecký trenér štětcem dotvořil jeho konečnou podobu. Největší z obrazů má asi deset čtverečních metrů. Vznikaly na kurtech grandslamových turnajů, asi proto má výstava název Art Grand Slam.

autor: tet
Spustit audio

Více z pořadu