Ozvěny dne 11. 6. 2002

11. červen 2002
Ozvěny dne

Přepisy pořadů zajišťuje Česká informační agentura. Texty neprocházejí korekturou.

Změny v české elektroenergetice se přiblížily

Změny v české elektroenergetice se přiblížily. Akcionáři ČEZ totiž rozhodli o prodeji přenosové soustavy státní společnosti Osinek a elektrárenská společnost naopak koupí státní podíly v distribučních společnostech, které dodávají elektřinu přímo klientům. Informaci doplní ekonomická redaktorka Radiožurnálu Jitka Hanžlová.

Kolik Osinek zaplatí za přenosovou soustavu, zatím není jisté. Původně byla cena stanovena na 11 621 milion korun. Akcionáři ale dnes rozhodli, že nezávislý znalec vypracuje nový posudek a při stanovení ceny se přihlédne k oběma. ČEZ za státní podíly v distribučních společnostech zaplatí 32 miliardy korun. Někteří odborníci ale říkají, že to je málo, například hlavní ekonom Raiffaisen Bank Pavel Mertlík.

Pavel Mertlík: Je pravda, že se tím zhodnotí společnost ČEZ a že při přípravné budoucí privatizaci ČEZ by jakoby mohl získat stát z té privatizace ty peníze zpátky, je to ale poměrně riskantní.

Nicméně obchodníci posílení podniku ocenili, jak potvrzuje makléř společnosti Atlantic Jan Langmajer, akcie ČEZ stouply o 6 %.

Jan Langmajer: Cena vlastně z ranních 91 se dostala až na závěrečných 95 korun.

Problematickou otázkou ale zůstává to, že vznikne nová podoba monopolu, která odporuje směrnicím Evropské unie. Může se tedy stát, že antimonopolní úřad, který musí rozhodnutí valné hromady ČEZ schválit, bude požadovat změny v celé obchodní transakci.

Letiště v Přerově má problémy

Letiště v Přerově má problémy. Je totiž základnou soukromé letecké společnosti Olimex, která stojí před konkursem a její letadla zůstávají od května v hangáru. Statut neveřejného civilního mezinárodního letiště přitom získal Přerov jen před několika měsíci. Úřad pro civilní letectví ale kvůli neshodám ve vedení společnosti odebral Olimexu licenci. Více zjistila olomoucká redaktorka Jana Zemková.

Leteckou společnost zakládal bývalý jednatel společnosti Petr Navrátil, jak sám říká, s pilotním průkazem v kapse v panelákovém bytě. Za deset let se podařilo vybudovat prosperující leteckou společnost, letadla startovala z vojenského letiště u Přerova na pravidelnou přepravu pošty, využívaly je také známé osobnosti k letům do zahraničí. Dnes stojí společnost s 23 zaměstnanci před krachem. Důvod - neshody ve vedení společnosti. Prokurista Jan Václavík tvrdí: "Jde o pomstu Petra Navrátila za to, že byl v březnu odvolán z funkce jednatele společnosti."

Jan Václavík: To, jestli podal návrh na konkurs, tak to udělal prostě z těch pohnutek, že byl z této funkce odvolán. Tak já udělám všechno pro to, aby ten konkurs byl odvrácen, protože Olimex v současné době není v konkursní situaci.

Naopak bývalý jednatel Olimexu Petr Navrátil tvrdí: "Společníci se o chod letecké dopravy vůbec nezajímali, všechno to bylo předem připravené."

Petr Navrátil: Byl to nekvalifikovaný zásah do organizace a řízení letového provozu ze strany mé společnice, jejímž důsledkem byl přístup leteckého úřadu, který zkonstatoval, že společnost nemá kvalifikované řízení.

Prokurista Olimexu Jan Václavík nám dnes potvrdil, že vedení společnosti se proti návrhu Petra Navrátila na konkurs firmy odvolá.

Až o 30 % by se mohla zvýšit produktivita práce v domácích firmách

Až o 30 % by se mohla zvýšit produktivita práce v domácích firmách. Podle výzkumu společnosti Czipin end Proudfoot Consulting se v českých soukromých společnostech 43 % pracovní doby promarní. O další podrobnosti se zajímal reportér Radiožurnálu Michal Fila.

Odborníci v oblasti výzkumu tvrdí, že máme ještě velké rezervy. 43 % jsou sice srovnatelné s výsledky z jiných evropských států, ale příčiny tak velké promarněné části pracovní doby jsou jiné.

Martin Prokop: Mezi hlavní příčiny v České republice se počítá nedostatečná komunikace, jak ve smyslu rozhovorů mezi lidmi, tak ve smyslu vedení porad, efektivnosti porad.

Říká obchodní ředitel společnosti Czipin end Proudfoot Consulting Martin Prokop. Samotní manažeři 45 oslovených tuzemských firem jsou ale v odhadech střízlivější. Pro letošek očekávají zvýšení produktivity práce kolem 6 %. Zlepšit tuto situaci jde prý poměrně jednoduše. "Musíme lépe komunikovat a pružněji reagovat na změny, aby pravá ruka věděla, co dělá levá."

Martin Prokop: Nedávno jsme pracovali pro jednu společnost v oblasti automobilového průmyslu v České republice, ta byla schopna sice přesně specifikovat výrobní plán, ten byl potom vytištěný na kus papíru, s tím výrobním plánem šel vedoucí směny do výrobní haly a docházelo ke korekturám, samozřejmě na tom papíru vytištěném, které nebylo možné zachytit, na které nebylo možné reagovat, a tak dále.

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží

Volby do Poslanecké sněmovny se nezadržitelně blíží. Hlasovací lístky bychom měli dostat nejpozději tři dny před volbami. To znamená, že v našich poštovních schránkách by měly být dnes. Radiožurnálu to řekla mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková.

Gabriela Bártíková, mluvčí ministerstva vnitra: V případě, že dojde k jejich poškození nebo ztrátě anebo volič zjistí, že nemá k dispozici všechny hlasovací lístky, je možné požádat ve volební místnosti o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků.

Naposledy před volbami také zkouší Český statistický úřad systém počítačového zpracování a zveřejňování volebních výsledků.

Soud s Lubomírem Štrougalem byl odročen na neurčito

Soud s Lubomírem Štrougalem byl odročen na neurčito. Bývalý komunistický premiér a ministr vnitra, který čelí obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele, se omluvil pro nemoc. Zjistil to reportér Radiožurnálu Marek Janáč.

Soudkyně doktorka Eva Burianová čekala do poslední chvíle, jestli přece jen nebude obžalovaný uschopněn. To se ale nestalo i přesto, že byl už včera propuštěn z nemocnice, kde strávil asi týden. Skutečnost oznámil soudu včas s tím, že si přeje osobní účast u jednání. To soudkyně nařídila do čtrnácti dní po Štrougalově uschopnění. Kvůli začínajícím prázdninám ale mohou termín líčení pozdržet dovolené tří soudkyň trestního senátu. Štrougal je obžalován ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Měl se ho dopustit v březnu roku 1965, kdy prý jako ministr vnitra překazil trestní stíhání skupiny členů Státní bezpečnosti za vraždu. Štrougal trvá na své nevině a říká, že v případu měli prsty jiní lidé.

Lubomír Štrougal: Byly tam okolnosti vedoucích činitelů, kteří museli o něčem vědět, mohli něčemu zabránit a měli to včas prošetřit.

Téměř 72 400 000 korun vynesla dražba majetku Rokytnice nad Jizerou

Téměř 72 400 000 korun vynesla dražba majetku zadlužené Rokytnice nad Jizerou. Dnešním prodejem posledních dvanácti pozemků skončily naplánované nedobrovolné veřejné aukce. Jejich výtěžek ale nepokryje ani pětinu ze 400milionového obecního dluhu. Informace připojuje Lenka Šumová.

Rokytnice nad Jizerou přišla o 48 pozemků a 21 domů, mimo jiné o byty, ubytovnu, technické služby, garáže a velmi výnosné centrální parkoviště u lyžařských vleků. Výrazně se tak snížily možné příjmy obce. Zbývá ale zaplatit více jak čtyři pětiny z celkového 400milionového dluhu. Z čeho, to netuší ani starosta Rokytnice Stanislav Šedý.

Stanislav Šedý, starosta Rokytnice nad Jizerou: Na tom to je celé to smutné, že ten výtěžek nepokryje ani v podstatě úroky jednoho roku.

Až polovinu dluhu by ale mohl smazat prodej sedačkové lanovky na Lysou horu. Jak potvrdil mluvčí věřitele, tedy České konsolidační agentury Jiří Pekárek, v tomto případě se ale veřejná dražba zřejmě konat nebude.

Jiří Pekárek: Konsolidační agentura momentálně vede jednání s městem a Spartakem o umoření části dluhu za lanovku, které spočívá v tom, že město prodá lanovou dráhu tělovýchovné jednotě Spartak.

Dosavadní veřejné aukce přitom vynesly mnohem více peněz, než se předpokládalo.

Libor Nevšímal: To, že se částka dosažená vydražením vyšplhala až na těch více než 72 milionů, to je skutečně nad veškerá očekávání.

Říká licitátor aukcí Libor Nevšímal. Rokytnice nad Jizerou je zatím první obcí, jejíž potíže se splácením dluhů řeší nedobrovolný prodej majetku. O oprávněnosti dražeb ještě rozhodne soud.

Hraniční přechod v Rumburku dnes blokovali autodopravci

Hraniční přechod v Rumburku dnes blokovali autodopravci ze sdružení ČESMAD Bohemia. Protestovali proti poplatkům, které za průjezd odstavným parkovištěm do celního prostoru vybírá město. Na místě byl i reportér Českého rozhlasu Josef Suk.

Autodopravci ze sdružení ČESMAD považují mýtné za nezákonné, a proto se rozhodli ho neplatit. Před celním prostorem se tak postupně vytvořila kolona asi tří desítek kamionů. Zhruba stejný počet vozidel zůstal stát dva kilometry před tranzitním parkovištěm v místě, kde dopravu regulovala policie. Na příjezdové komunikaci před parkovištěm byli řidiči odhodláni vydržet ve svém protestu co nejdéle, a to i přes komplikace, které je tam čekaly.

Anketa: V tomto momentě mi hrozí !!NEROZUMÍM!! penále asi 10 000 euro.

Trpělivě budu čekat, protože chci, aby se s tím konečně už něco udělalo, že jo, protože to je nekonečné.

Dneska musím být v Berlíně, zítra ráno v šest hodin musím být zpátky v České Lípě, nevím, jak to bude, no.

Nakonec zástupci autodopravců závoru zabraňující vjezdu na parkoviště a do celního prostoru na krátkou chvíli odstranili. K celnímu odbavení tak bez poplatku projelo asi 30 kamionů. Řidiči, kteří se k protestu nepřipojili, platili mýtné dál. Odpoledne se provoz parkoviště vrátil k běžnému normálu.

Václav Havel podepsal novelu zákona o pravidelném zvyšování důchodů

Pravidelnému zvyšování důchodů počátkem každého roku nestojí po dnešku už nic v cestě. Novelu zákona, která to umožní, dnes podepsal prezident Václav Havel spolu s jedenácti dalšími zákony.

Právníci Rozehnal, Kuchař a Panušková nemohou provozovat advokacii

Právníci Aleš Rozehnal, Ondřej Kuchař a Edita Panušková, spoluobvinění šéfa TV Nova Vladimíra Železného, nemohou až do uzavření trestní kauzy provozovat advokacii. Česká advokátní komora jim totiž kvůli trestnímu stíhání pozastavila výkon činnosti.

Dnes je Den daňové svobody

Dnes je Den daňové svobody. Znamená to, že ode dneška jsme vydělávali jen na stát a na placení daní, do dnešního dne teoreticky vyděláváme sami na sebe.

Josef Pühringer skládá své funkce v protiatomovém hnutí

Předseda hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer skládá své funkce v hnutí a vrací se k práci ředitele základní školy. Pühringer svůj krok odůvodnil osobními důvody a změnou priorit v protitemelínském boji.

ČR neuzavře s EU kapitolu zemědělství na úkor našich farmářů

Česká republika neuzavře během vyjednávání s Evropskou unií kapitolu zemědělství na úkor našich farmářů. Radiožurnálu to řekl ministr zahraničí Jan Kavan během bilančního kola vstupních rozhovorů v Lucemburku. Česká republika má za sebou 25 kapitol ze třiceti. Slovo má zpravodaj Milan Fridrich.

Ministr Kavan věří, že se do konce roku podaří vstupní rozhovory ukončit. Největší problém působí zemědělství, kde Evropská unie nemá společnou pozici a do října ji nejspíš nezvládne. Problémem je dohoda o tom, kolik peněz budou dostávat farmáři v kandidátských státech po rozšíření EU. Jelikož největším !!NEROZUMÍM!! do pokladny unie je Německo, před tamními zářijovými volbami není asi kompromis možný. Kavan přitom nehodlá ustoupit a tvrdí, že naši rolníci musejí mít stejné podmínky pro svou živnost jako jejich kolegové z Evropské unie.

Jan Kavan, ministr zahraničí ČR: My chceme takovou dohodu, která zajistí, že naši zemědělci budou po vstupu do Evropské unie plně konkurenceschopní.

Tento postoj české vlády podle Kavana současné návrhy Evropské unie k zemědělství nesplňují.

V Afghánistánu se dnes poprvé sešla Loja džirga

V Afghánistánu se dnes poprvé sešla Loja džirga. Velké shromáždění má zvolit novou hlavu státu. S největší pravděpodobností se jí stane dosavadní premiér Hamíd Karzáí. Přímo v Kábulu zná detaily spolupracovnice Radiožurnálu z agentury Epicentrum Petra Procházková.

Spor o to, kdo bude premiérem budoucí dočasné vlády, už vlastně nemá smysl, protože bývalý afghánský král Muhammad Záhir šáh, který zasedání zahájil, jednoznačně podpořil současného šéfa kabinetu Hamída Karzáje. Král tak svým příznivcům dal zřetelně najevo, že chce zůstat pouze v roli otce národa. Karzáje dokonce podpořil i jeho dosavadní soupeř, exprezident Afghánistánu Burhánuddín Rabbání. V tuto chvíli tak není nikdo kromě Hamída Karzáje, kdo by se mohl vážně ucházet o funkci premiéra budoucí vlády, která musí během příštích osmnácti měsíců připravit demokratické volby.

Izrael zažil další teroristický útok

Izrael zažil další teroristický útok. Nastražená výbušnina explodovala vedle izraelského autobusu. Výbuch zranil tři studenty, jednoho těžce. Pokračuje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev.

Incident se odehrál u autobusové zastávky mezi židovskými osadami Dejd Chever a Kirjat Arba. Izraelský rozhlas uvedl dosavadní výsledky vyšetřování, podle kterých viděli očití svědkové na místě neštěstí mladého Palestince, který na zastávce odložil zřejmě tašku a odešel, a to krátce před útokem. Studenti, kteří utrpěli zranění, měli na zastávce nastoupit do autobusu a vrátit se ze školy domů do osady Kirjat Arba. Židovské osady na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy jsou jedním ze sporných bodů mezi Izraelem a Palestinci. Jejich budování začalo po obsazení těchto území Izraelem v arabsko-izraelské válce v roce 1967, a to poté, kdy v těchto územích docházelo k útokům na Izrael. Dnes v nich žije kolem dvou set tisíc lidí.

Vydatné deště zvedly hladiny řek na jihu Polska

Vydatné deště zvedly hladiny řek na jihu Polska. Místní záplavy jsou především ve Slezsku a v podhůří Beskyd a Tater. Slovo má zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku Pavel Novák.

Podle meteorologů spadlo v pohraničních horách za uplynulých 24 hodin až 90 milimetrů srážek na metr čtvereční. To se projevilo vzestupem hladin některých malých řek a potoků. Vodě špatně odolávají při loňských záplavách poškozené a dosud neopravené protipovodňové valy. Řeky Rava a Přemše zasáhly do života slezské metropole Katovice a městské aglomerace kolem nich. Voda stála v ulicích, vyplavila garáže a přízemí několika budov. Ve městě se vytvořily několikakilometrové zácpy a byla přerušena tramvajová doprava. Deštivé počasí se podle meteorologů přesune na severovýchod. Vydatné srážky se v příštích dvou dnech očekávají i v centrálních oblastech Polska.

Čeští vojáci, kteří se zúčastnili mise v Iráku, se dnes dočkali ocenění

Čeští vojáci, kteří se zúčastnili mise v Iráku v letech 1992 - 2000, se dnes dočkali ocenění. Medaili Organizace spojených národů za službu pro mír dostalo 110 pozorovatelů. Mezi nimi byl i podplukovník Jiří Hroch.

Podplukovník Jiří Hroch: Já bych řekl, že medaile pro vojáka znamená něco daleko víc než peníze, je to něco takového, co si člověk váží prostě pro celý život a nese to něco pro toho člověka, jako matka to dítě, že ho prostě miluje, prostě má k tomu absolutní nějaký vztah. Když vám někdo předá medaili, jako dneska nám předal pan ministr, tak je to určitá čest.

Dalších sto účastníků mise, u kterých ministerstvo obrany zatím nezná adresy, dostane medaile příští týden.

Královny české popové hudby mají večer sraz ve Státní opeře Praha

Královny české popové hudby mají večer sraz ve Státní opeře Praha. Živě zazpívají například Helena Vondráčková, Marie Rottrová, Leona Machálková, Marta Kubišová nebo Zuzana Norisová. Inspirací pro koncerty královen nebo králů v opeře byly americké koncerty Diva's live. U nás se konají pod záštitou Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Výtěžek z dnešní akce bude věnován na podporu hudebního vzdělání na našich základních a středních školách. Pokud se na koncert nedostanete, nevadí, Český rozhlas 1 - Radiožurnál celou událost vysílá v přímém přenosu, a to od 20 hodin.

autor: jal
Spustit audio

Více z pořadu