Ovlivnil umělce a současné fotografy. Rembrandt zajímá lidi i po čtyřech staletích

15. červenec 2016

Dnes je 410. výročí narození Rembrandta van Rijna, uznávaného holandského malíře a grafika, který má jeden svůj obraz vystavený také v Praze.

České a moravské sbírky nabízejí celou řadu grafických listů Rembrandta van Rijna. Jediný obraz na území Česka je ale v expozici Šternberského paláce Národní galerie. Má název učenec ve studovně. I když ho před dvěma lety restaurátoři kompletně opravili, stále se mu věnují.

„Průzkum v podstatě pokračuje dodnes, a to z toho důvodu, že některé technologie nejsou k dispozici, a tak některé vzorky odběrů barevných vrstev jsou zaslány do Bruselu, ale i na jiná místa v zahraničí,“ popisuje současný stav díla kurátorka Sbírky starého umění Národní galerie Andrea Steckerová.

Rembrandt byl už od svého mládí velmi dobrým učitelem a někteří jeho žáci prodávali svá díla dráž než sám mistr. Holandský malíř může být vzorem kromě umělců také současným fotografům. Zejména těm, kteří fotí sami sebe.

Na jaře letošního roku vznikl v Nizozemí projekt The Next Rembrandt. V rámci něho použil tým odborníků technologie a data podobně jako kdysi pracoval Rembrandt při práci na novém díle s barvami a štětcem.

Po detailním skenu obrazů a pečlivém rozboru postav určili vědci ideální podobu subjektu. A tak mohl vzniknout další Rembrandt, tentokrát stvořený umělou inteligencí. I po čtyřech staletích Rembrandt lidi stále zajímá.

Spustit audio