Oslava gólu skrytou reklamou

Německého fotbalového reprezentanta Maria Gomeze čekají oplétačky s národním fotbalovým svazem. Může za to nepatřičná oslava gólu, který útočník Stuttgartu vstřelil ve víkendovém zápase bundesligy. Pokud se domníváte, že se talentovaný útočník dopustil nějakého obscénního gesta, vyvedu vás rychle z omylu.

Poloviční Španěl své zásahy už tradičně doprovází gesty toreadora. Fanoušci Vfb Stuttgart tak s údivem sledovali, co to jejich oblíbenec na trávníku po výstavní trefě do sítě Dortmundu vlastně předvádí.

Mario Gomez napřed otevřel fiktivní plechovku, napil se z ní a pak začal ladnými pohyby rukou předvádět mávání křídel. Jak asi správně tušíte, Gomez nepředváděl umírající labuť, nýbrž účinky jednoho nejmenovaného energetického nápoje, který člověku dává křídla.

Vztah reprezentačního útočníka k tomuto výrobku navíc není neutrální a právě tady začínají fotbalistovy potíže. Hráč národního týmu totiž před půl rokem podepsal s výrobcem energetického nápoje soukromou sponzorskou smlouvu a charakteristické logo rakouské firmy teď krášlí Gomezovy kopačky.

Pokud by se prokázalo, což je velmi pravděpodobné, že fotbalistův oslavný rituál byl skrytým reklamním vzkazem, jednalo by se nejspíš o porušení pravidla 4 reglementu Světové fotbalové federace FIFA. Šéf disciplinární komise Německého fotbalového svazu Anton Nachreiner bulvárnímu deníku Bild přislíbil prozkoumání celé kauzy.

Gomezova osobního poradce Uliho Ferbera oslava gólu rovněž zaskočila. Ferber ale kategoricky odmítá, že by jeho 23letý klient slavil přímo na zakázku výrobce energetického drinku. Prý šlo o zcela spontánní rozhodnutí a Gomez se prostě v daný okamžik cítil být „okřídlený“.

O tom, že se s tímto vysvětlením disciplinární komise spokojí, je možné s úspěchem pochybovat. Mario Gomez tak v příštím bundesligovém kole možná bude mávat leda tak z tribuny.

Z Berlína Jiří Hošek, Český rozhlas.

autor: Jiří Hošek
Spustit audio