Orloj ve Staré Bystrici symbolicky chrání své obyvatele. A tváře jeho apoštolů skrývají jedno tajemství

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Orloj ve Staré Bystrici, jehož tvarosloví připomíná Pannu Marii Sedmibolestnou chránící své obyvatele pláštěm
0:00
/
0:00

Když se řekne orloj, vybaví si člověk Staroměstské náměstí a davy nadšených turistů. Takový pocit chtěli zažít i lidé v jedné malé obci na severu Slovenska. Ve Stará Bystrici toho nikdy moc nebylo a nebyla ani příliš známá. Ale ambice jí nechyběly a tak se tamní samospráva dlouho zamýšlela nad tím, jak ji proslavit. Výsledek je takový, že dnes v Staré Bystrici stojí první slovenský orloj. Jaké tajemství se skrývá za tvářemi sedmi apoštolů?

Zapomeňte na staroměstskou radnici a pražský orloj zasazený na vrchol kamenné věže. Orloj, před kterým stojím, vypadá úplně jinak. Kromě hodin je to široká dřevěná stavba s různými záhyby, vlnkami a sochami.

Celková kompozice orloje představuje sedící Madonu, Sedmibolestnou Pannu Marii, patronku Slovenska. Nahoře to je hlava a vlasy, do stran ramena a celá šindelová konstrukce představuje ochranný plášť, kterým Panna Marie ochraňuje slovenský lid,“ vysvětluje paní Monika Heltová z informačního turistického centra. Každou hodinu dává na náměstí výklad návštěvníkům o tom, jak vlastně orloj funguje.

Hodiny místo socialistického kulturáku

Hodiny stojí ve Staré Bystrici od roku 2009 a místostarosta Pavol Strnádel mi potvrzuje, že v podstatě téměř každého návštěvníka zajímá proč.

„Vždy bylo zvykem, že centrem obcí na náměstích byly nějaké hodiny. Pohrávali jsme si s myšlenkou, co se slepou stěnou domu kultury. Byla ve stylu socialistických staveb, stěna bez jediného okna se zelenobílým obkladem, vzpomíná.

„Když jsme rekonstruovali náměstí, ta stěna působila jako pěst na oko. A myšlenka dozrála k tomu, že tu budou astrologické hodiny,“ dodává, jak celá myšlenka vznikla.

Sedm tajemných apoštolů

Město zpřístupnilo i nestandardní pohled do zákulisí, tedy do strojovny orloje, takže vidíte odpočívající sochy apoštolů i monitor, který vše řídí.

K nápadu vytvořit první slovenský orloj přispěla ošklivá slepá stěna bez oken. Místo ní mohou místní každou hodinu pozorovat sedm apoštolů

Jedna z věcí, která při spuštění orloje zaujme, jsou postavy sedmi svatých, které se v době odbíjení střídají v hlavním okénku. Tento orloj má ale tajemství. Na tváři dřevěných postav jsou jakési fotografie nebo obrazy nečitelných obličejů.

U těchto sedmi svatých se nezachovala jejich podoba, takže se autorům naskytla příležitost vypůjčit si tváře žijících lidí, které momentálně neznáme,“ usmívá se místostarosta.

Zůstává věčná otázka

Manželé Loviškovi, kteří za podobou orloje stojí, do něj před dvanácti lety vnesli tváře žijících osobností. A ani vedení města neví, čí tváře tam vlastně jsou. Což ale neznamená, že to nikoho nezajímá.

„Věřte, že jsem nad tím mnohokrát přemýšlel. Našel jsem si lidi, kteří by to mohli být, ze společenského i politického života. Když jsem ale přišel za týden, našel jsem zas někoho jiného, kdo by se hodil na podobizny tváří,“ krčí pan Strnádel rameny.

Diskuze se o tom, koho vlastně orloj zobrazuje, se tedy nevedou jen na radnici, ale i v hospodách nebo na náměstí . Přesto je Stará Bystrica smířená s tím, že se asi tuto informaci nikdy nedozví.

autoři: Pavlína Nečásková , | zdroj:
Spustit audio

Související