Originální pohled ze Stezky Českem? Proč ne. Z Hrádku na Znojemsku ho za Vás pošle trail angel Míša

Putujete po Stezce Českem podél hranic naší republiky a trochu litujete, že nemůžete svým blízkým poslat pohled? Nemusíte. Stačí dojít k rozcestníku v Hrádku na Znojemsku a najít jednu neobyčejnou černou bednu. Kromě repelentu a kroniky jsou v ní schované i pohlednice. Starat se nemusíte ani o známku nebo poštu.

Velká černá plechová krabice, která se otevírá ze shora. Je ale třeba znát kód zámku. „Ten se všichni stezkaři mohou dozvědět z webových stránek Stezky Českem,“ prozrazuje místní obyvatelka a pomocnice poutníků Míša.

Pozdrav z cesty

Když bednu otevřu, zespodu víka je na papíru napsáno, že jsme na Stezce Českem, konkrétně v Hrádku u Znojma. Je tady také pár informací o tom, jak projekt funguje. Jsou tady ale i pohlednice, které mohou dálkoví chodci poslat svým blízkým.

„O to se starám já. Když si napíšete pohlednici a necháte ji v bedně, já ji vyzvednu a pošlu za Vás, říká skromně Míša. „Můžete si dokonce zvolit, jestli chcete poslat pohled hned, v takovém případě Vás pohled zřejmě předběhne, než dojdete domů. Nebo tam dopíšete datum, kdy ho chcete poslat. Třeba i za rok. Pohled vám tak připomene, že jste byli na Stezce,“ dodává příznivkyně dálkové trasy.

Zápis do kroniky

Kromě pohledů můžou stezkaři také využít i tužky a samolepky Stezky Českem s nápisem Hrádek u Znojma. A taky je tady repelent.

Čtěte také

„Zatím to letos s komáry není tak hrozné, ale myslím si, že to poutníci ocení,“ předpovídá Míša.

V bedně je ještě kronika v koženém obalu, kam poutníci mohou připsat vzkaz. První je z 2. července. „Ve skutečnosti je to už druhá knížka, směje se Míša. Původně jsem sem jednu pověsila, aby se mohl zapsat kdokoliv, kdo tudy prochází. Ale vydrželo to zhruba 14 dní. Zapisovali tam nejenom stezkaři, ale i místní. A pak to nečekaně zmizelo,“ vysvětluje důvod, proč je nová kronika zamčená v bedně.

Sdílení zážitků

Míša se ale nestará jenom o box Stezky nebo její značení na jižní trase, ale někdy také o účastníky pochodu. „Nepotřebují vyloženě pomoc. Chtějí si popovídat. Sdělit někomu zážitky ze Stezky, což mě hodně zajímá,“ přiznává trail angel Míša.

„Když chce totiž člověk potkat dálkové stezkaře, a nemá možnost chodit na jejich besedy, může si je takto pozvat domů.“

Pohledy si účastníci Stezky Českem můžou poslat i z nejzápadnějšího a nejvýchodnějšího bodu republiky.

autoři: Tomáš Kremr , opa
Spustit audio

Související