Opatrná naděje: nemocnice jsou stále plné, ale covidových pacientů pomalu ubývá

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Studentka zdravotní školy Lucie Vorlíková u pacienta kadaňské nemocnice. Na covidovém oddělení pomáhá už rok

Počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v nemocnicích od konce ledna pomalu klesá. Co se ale téměř nemění, je počet pacientů na intenzivních lůžkách, těch je pořád kolem jednoho tisíce. S tím se ale až na výjimky, jako jsou třeba nemocnice v Chebu nebo v Sokolově, dokážou zdravotnická zařízení vyrovnat vlastními silami. Týká se to i menších zařízení, jedním z nich je městská nemocnice v Kadani na úpatí Krušných hor. Tamní  JIP navštívil reportér Ľubomír Smatana.

„Jsme plní skoro pořád a jako na každé jipce i u nás je to nárazové. Teď jsme odeslali jednoho ventilovaného pacienta do Chomutova a z deseti lůžek je volné jenom jedno,“ říká vrchní sestra kadaňské JIP Pavlína Svobodová. Stojíme na chodbě, která je plná různého materiálu. „Aby to měly sestry po ruce,“ vysvětluje.

Pořád je tu plno. Ale nemocných sester je míň a lidi už se naučili, co to obnáší, shodují se sestry na JIP

Ze sesterny je průhled přes sklo k lůžku, kde leží pacient na přístrojích, ale bez covidu. Právě od něj vychází devatenáctiletá sestřička Lucie Vorlíková. Studuje vyšší zdravotní školu a je tu na zaměstnaná na půl úvazku už skoro rok. „Mám tak do deseti služeb za měsíc. Když se musím připojit online do školy, sloužím o víkendu,“ vysvětluje.

Už je to skoro rok, co je tu studentka Lucie Vorlíková na brigádě. Zvykla si a je v pohodě

Studentka slouží na různých odděleních, kde je potřeba, včetně covidových. Prý si na to zvykla tak, že jí ani skafandr nepřekáží. „Cítím se v tom hezky,“ rozesměje se tmavovlasá dívka a pro ostatní sestry je to dobrý důvod k rozptýlení.

„V tomhle věku to vydrží každá, při její váze. Pro nás už to takové terno není,“ baví se ženy jedna přes druhou a na sesterně je hned o něco veseleji. Kromě studentek pomáhají v nemocnici dobrovolníci, hasiči a do pátku tu bylo šest vojáků. „Požádali jsme o další,“ dodává hlavní sestra Monika Grof.

Je to lepší

Ta vidí současnou situaci jako výrazné zlepšení oproti předchozím týdnům především kvůli tomu, že poklesla nemocnost sester i dalšího personálu. „Tendence je zřejmá, pacientů ubývá, ale pomalu. Vždycky je to taková vlnka nahoru dolů a pořád jsme připraveni znovu otevřít další covidovou jednotku.“

Čtěte také

Do hovoru se zapojuje i náměstkyně pro léčebnou péči a primářka pediatrie Patricie Kotalíková. Podle ní je situace lepší i kvůli tomu, že se zdravotníci naučili s epidemií lépe vycházet. „Všichni už vědí, co to obnáší. I práce s pacienty je rutinnější. Ze začátku nás omezoval strach. Chytnu to, nechytnu to, nakazím rodinu... Jsme klidnější,“ shrnuje.

Jako v jiných nemocnicích i tady spoléhají na očkování. Monika Grof odhaduje, že naočkována je víc než polovina zaměstnanců s tím, že řada lidí už covid v uplynulých měsících prodělala, a tak si na očkování mohou počkat.

Spousta materiálu je na chodbě. Sestry to mají po ruce

... ale jsme stále ve střehu

„Máme připraveno vakcinační centrum, kde jsme schopni postupně proočkovat celou Kadaň,“ ujišťuje hlavní sestra. Někteří zdravotníci už mají v těle i druhou dávku a to jim také přináší víc klidu.

„Sice můžeme virus přenášet dál a můžeme se zřejmě i nakazit, ovšem průběh nemoci bude slabší. Takže určitě mám lepší pocit, ale chráníme se normálně dál,“ vysvětluje vrchní sestra JIP Pavlína Svobodová, která ale zatím zázraky nečeká.

„Byla bych strašně ráda, aby už to skončilo. Aby už to byla poslední vlna. Jenže ona vždycky ta vlna přijde zpátky. Čekám to zase. Takže jsme nachystaní a nebudeme překvapení,“ konstatuje realisticky.

Kadaňská městská nemocnice s okresní působností má k dispozici 200 lůžek, pracuje tu šest set lidí a v tuto chvíli kromě covidové části JIP má zřízené i jedno covidové oddělení. Přitom ještě na konci roku tu byly v provozu tři.

autoři: Ľubomír Smatana ,
Spustit audio

Související